Philips 4-38

Radioodbiorniki lampowe i wszystko co jest z nimi związane.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

ed_net
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1055
Rejestracja: czw, 8 stycznia 2009, 21:04

Philips 4-38

Post autor: ed_net »

Witam !
Zmontowałem z dużym wysiłkiem i zaangażowaniem Philipsa 4-38. Ładnie wygląda , żona pochwaliła (i pomagała montować napęd skali ) i radio idzie na honorowe miejsce. Co do zawartości wnętrza to za dużo pracy nie było , radio dało się uruchomić bez większego problemu - posiada w zasadzie niemalże wszystkie oryginalne części z wyjątkiem elektrolitów , potencjometru i dwóch oporników. Natomiast pozostałe kondensatory są oryginalne włącznie ze sprzęgającym i i katodowym elektrolitem do ABC1.
Ścianka tylna jest dorobiona , ale czeka na malowanie na lepszą pogodę .
Dla zabawy wsadziłem do prób w miejsce AL4 lampę EL84. Pewnie wywołam tym oburzenie purystów , ale radio z EL84 gra też dobrze ,pomimo tego że jest żarzenie 4 V.
Na dłużej to tego nie będę stosował , ale do prób to jest rozwiązanie bo EL84 jest w bród, a AL4 to już na lekarstwo.
A układ elektrod w AL4 i EL84 idealnie pasuje w przejściówce ,jak widać na foto cała podstawka EL84 siedzi w cokole bocznostykowym.
Skrzynka czekała na wnętrze od dłuższego czasu , pomimo mało miejsca na wierzchu udało się komuś ustawić dwie doniczki w związku z czym ma wymieniony fornir na wierzchu i całość jest zrobiona w prawdziwej politurze. Tkaniny oryginalnej nie dało się uratować.
Jeśli Ktoś chce skorzystać to mam dobry schemat Bolera 461/30 - w zasadzie to samo co 4-38 z opisanymi prądami i napięciami, oraz dobre rady co do montażu i demontażu tegoż radia , aczkolwiek kolejny raz nie chciałbym go demontować i montować.
A poniżej fotki i pozdrawiam Edward.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
spiga
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 433
Rejestracja: pt, 23 lutego 2007, 00:51
Lokalizacja: Gliwice

Re: Philips 4-38

Post autor: spiga »

ed_net pisze:Jeśli Ktoś chce skorzystać to mam dobry schemat Bolera 461/30 - w zasadzie to samo co 4-38 z opisanymi prądami i napięciami, oraz dobre rady co do montażu i demontażu tegoż radia , aczkolwiek kolejny raz nie chciałbym go demontować i montować.
Ten Philips 461 nazywał się także "Arioso" nie tylko "Bolero" i był wtedy na tych samych lampach co 4-38 (bo Bolero był na E). Czesi opracowali śliczny opis - nie tak sumienny jak navody Pana Berana, ale bardzo pomocny - zrzut nagłówka w załączeniu.
navod.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Spiga