Najpierw dośc rozbudowany stereodekoder oparty o zasadę dekodera macierzowego. Schemat przerysowany z opublikowanego kilka lat temu zrealizowanego projekto tunera lampowego FM:
Zamost lamp ECH81 możnaby popróbowac uzyć pentod z podwójnym sterowaniem jak 6Ż2P czy 6Ż10P.
W oryginale pozostałą wona trioda jednej ECH81 wykorzystana była we wskaźniku stereo zbudowanego na małej lampie oscyloskopowej (w jakichś tunerach z lat 70-tych był taki bajer...). Wskaźnik multipath nie jest koniecznym wyposażeniem.
Zastanawia mnie przełcznik extrem - normal, kolejny wyłaczjacym sygnał L+P byc może ma być pomocny w uruchamianiu i regulacji.
Drugi to klasyczny przełącznikowy ale z synchronizowanym generatorem 19kHz. Jesto to projekt który wg autora miał być dopracowany w trakcie budowy. Ciekawym jest użycie stopnia róznicowego aby uniknąć nawijania trafa 38kHz napędzającego macierz przełączającą z uzwojenimia bifilarnymi.
Dwa dekodery stereo (lampowe)
Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp
Dwa dekodery stereo (lampowe)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Re: Dwa dekodery stereo (lampowe)
P.S. gdyby tak mieć 6AR8 to można by całkiem fajny dekoder stereo zbudować W latach 60-tych pulbkowano prosty schemat dekodera sterofonii w TV któej standard przpyominał bardzo MPX, a funkcję pilota stereo pełniły impulsy synchronizacji poziomej. Uzwojeni na trafi W.N. lampa 6AR8 i dwa wyjścia stereo. Tor odchylania dawał sygnał "pilota" we wąłsciwej fazie zaś konstukcja lampy pozwalała zrobić sztuczką z ukrytym podwojeniem nośnej dla składowych sygnałów stereo.
Niestety tego typu lamp jakoś nie przeszczepiono do ZSRR, a szkoda. Jedynie 6A3P czyli radziecka kopia 6BN6.
Niestety tego typu lamp jakoś nie przeszczepiono do ZSRR, a szkoda. Jedynie 6A3P czyli radziecka kopia 6BN6.