Kupiłem kiedyś na Wolumenie pudełko z tymi tranzystorami. Z pomiarów wychodzi, że są to germanowe PNP. Wymiary trochę nietypowe, co widać na papierze milimetrowym. Oznaczone literą "E", oraz czerwoną kropką. Na pudełku etykietka urwana, pozostał fragment ze stemplem ОТК.
Czy ktoś ze kolegów spotkał się już z nimi?
Prośba o pomoc w identyfikacji tranzystorów
Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd
-
- 1250...1874 posty
- Posty: 1773
- Rejestracja: czw, 2 czerwca 2011, 19:43
- Lokalizacja: Wrocław - Krzyki
Re: Prośba o pomoc w identyfikacji tranzystorów
Mogą to być ГТ-109 lub ГТ-310. Bukwa E (je) oznacza grupę a czerwona kropka , o ile pamięć mnie nie myli, mówi, że jest to ГТ-109. Jest to tranzystor m.cz. Natomiast ГТ-310 jest tranzystorem w.cz. (do 20 MHz). Nie pamiętam jaką miał kropkę.
Stosowane były w miniaturowych radioodbiornikach Рубин i Орлёнок ale z literą А lub Б.
Te Twoje mają literę E- największy współczynnik wzmocnienia.
ГТ-109 były też stosowane w sprzęcie profesjonalnym (oscyloskopy) i medycznym.
Widywane były we wzmacniaczach małych sygnałów (np. mikrofonowych) bo traktowano je wówczas jako niskoszumne.
Stosowane były w miniaturowych radioodbiornikach Рубин i Орлёнок ale z literą А lub Б.
Te Twoje mają literę E- największy współczynnik wzmocnienia.
ГТ-109 były też stosowane w sprzęcie profesjonalnym (oscyloskopy) i medycznym.
Widywane były we wzmacniaczach małych sygnałów (np. mikrofonowych) bo traktowano je wówczas jako niskoszumne.
Re: Prośba o pomoc w identyfikacji tranzystorów
Dziękuję! Wychodzi że to ГТ109, a dokładnie ГТ109Е. Jego dane są już łatwe do znalezienia.
- Tomek Janiszewski
- 3125...6249 postów
- Posty: 5263
- Rejestracja: śr, 19 listopada 2008, 15:18
Re: Prośba o pomoc w identyfikacji tranzystorów
.gustaw353 pisze:ГТ-310 jest tranzystorem w.cz. (do 20 MHz).
Zdecydowanie większej, bo A oraz Б miały aż fT aż 160MHz. Chciałbym zbudować głowicę UKF CCIR na takowych, ale skąd je wziąć? We wzmacniaczu m.cz. można by eksperymentować z parami komplementarnymi (o ile takie cóś można w ogóle nazwać parą komplementarną) złożonymi z germanowego tranzystora pnp średniej (jak na miniaturowe rozmiary) mocy 75mW typu ГТ108 i podobnie wyglądającego krzemowego tranzystora npn KT301, KT306 lub KT312 (są one podonej wysokości jak pokazany na zdjęciu, ale mają większą średnicę, trochę ponad 5mm).
W przypadku tranzystorów ГТ310, podobnie jak bardziej u nas rozpowszechnionych ГТ309 ta reguła nie miała zastosowania: mały współczynnik wzmocnienia miały tranzystory z grupy A, B oraz Д. dużym - Б, Г, oraz E. Częstotliwość graniczna była największa w grupach A i Б, mniejsza w B i Г najmniejsza w Д oraz E.Te Twoje mają literę E- największy współczynnik wzmocnienia.
Do sprzetu medycznego rekomendowane były ГТ109Д oraz E; cechowały się one znaczną jak na stopowe tranzystory m.cz. częstotliwością graniczną, odpowiednio 3 i 5MHz. ГТ109Ж był przeznaczony do zegarków elektromechanicznych, on z kolei wyróżniał się szczególnie małym prądem zerowym.ГТ109 były też stosowane w sprzęcie profesjonalnym (oscyloskopy) i medycznym
Do takich zastosowań przeznaczony był ГТ109И, miał on współczynik szumów i tak bardzo znaczny nawet jak na tranzystory germanowe stopowe (<12dB). To już nasze TG3F a nawet TG4 oferowały F < 10dB. Zdecydowanie małe szumy ( F < 5dB) wśród tranzystorów wykonanych tą samą technologoą miały natomiast sowieckie pety П27A oraz П28.Widywane były we wzmacniaczach małych sygnałów (np. mikrofonowych) bo traktowano je wówczas jako niskoszumne
Aby mieć całkowitą pewność czy ten tranzystor należy do typu ГТ109 czy też ГТ310 - należałoby go wstawić do wzmacniacza p.cz. odbiornika radiowego AM/FM na miejsce germanowego tranzystora w.cz., np. SF.T316 w odbiorniku Izabela, lub AF426 w odbiorniku Fagot, Ewa, Alina.
I jeszcze jedno kryterium mi po głowie chodzi: ГТ109 miał wyprowadzenia wychodzące z jednego szklanego przepustu dużego na całą średnicę obudowy (przynajmniej tak wykonane są egzemplarze w moim posiadaniu), podczas gdy ГТ310, jak pokazuje zdjęcie pod adresem http://www.oldtriod.ru/expo/643 miał indywidualne przepusty dla każdego z wyprowadzeń. Ale to się może różnić w zależności od wykonania.
- Tomek Janiszewski
- 3125...6249 postów
- Posty: 5263
- Rejestracja: śr, 19 listopada 2008, 15:18
Re: Prośba o pomoc w identyfikacji tranzystorów
Nu wot pogawarili riebiata - a wciąż niet pewności, do jakiego typu należy tranzystor. Średnica ronda przy kapeluszu (różnąca się zaledwie o 0,3mm!) która miała być niezawodnym kryterium pozwalającym rozróznić te tranzystory o jakże róznych parametrach i przeznaczeniu zawiodła, z kolorem kropek różnie bywa, może też nie być ich wcale. Przepusty też mogą być różne: duże okrągłe, średnie trójkątne (wspólne dla wszystkich wyprowadzeń) i małe okrągłe (osobne dla każdego). Wiadomo tylko że ГТ310 produkowano nie tylko w kultowej, nocnikowej obudowie typowej dla petów, lecz także w zgoła już niekultowej, przypominającej zminiaturyzowaną TO-18.
Mimo wszystko obstawiałbym, że to niestety ГТ109. Były one bardziej popularne od ГТ310: te pierwsze stosowano w dość u nas powszechnych "Kosmosach" a te drugie - tylko w efemerycznych "Rubinach". Dla celów serwisowych sprowadzano wraz z "Kosmosami" ГТ108 (tranzystory stopowe m.cz do stopnia końcowego, funkcjonalne odpowiedniki TG50 w Kolibrze), ГТ109 (również stopowe, funkcjonalne odpowiedniki TG5) oraz ГТ309 (tranzystory stopowo-dyfuzyjne w.cz. na zakresy AM, funkcjonalne odpowiedniki TG37-TG40 lub AF426-AF430). Szczególnie te ostatnie były popularne: występoway nie tylko mieszczących się na dłoni "Kosmosach" ale też i w znacznie większych "Planetach" a nawet już nie kieszonkowych, lecz przenośnych "Sportach" i "Sokołach". I można było te tranzystory spotkać za czasów PRL w sklepach takich jak "Reskop" w na ówczesnej ulicy Komarowej bo tak warszawiacy ją odmieniali. Z ГТ310 (być może można by je podciągnąć pod nasze AF514-AF516 ale musiałbym to zweryfikować budując na tych pchełkach głowicę UKF) nie spotkałem się dotąd nigdy, mimo że bardzo mi na tym zależało.
Tylko w takim razie jak trafiłyby do nas elementy przeznaczone do sprzętu medycznego, bo takie było przeznaczenie ГТ109E? Może to jednak nie zapasy magazynowe z byłego "Reskopu" lecz prywatny import? Daje to jakiś cień nadzei że to jednak ГТ310E. Jednak nawet gdyby tak było - to on akurat najmniej nadaje się na zakres UKF, ma bowiem wraz z ГТ310Д najniższą częsotliwość graniczną, bo tylko 80MHz.