Jakie lampowe głowice...

Radioodbiorniki lampowe i wszystko co jest z nimi związane.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Alek

Jakie lampowe głowice...

Post autor: Alek »

...UKF były produkowane w Polsce Ludowej?

Ja naliczyłem ze 3 typy. Może było ich więcej?
Najbardziej rozpowszechnione są te elwrowskie w lanej obudowie.
Niby były rózne wykonania, np. w "Sarabandzie" i DML-301 były inne wartości niektórych elementów. Wiek ktoś coś więcej na ten temat?
Awatar użytkownika
ampliman
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 338
Rejestracja: pt, 18 kwietnia 2003, 21:58
Lokalizacja: Komorowo

głowice ukf

Post autor: ampliman »

W moim skromnym zbiorze schematów, polskie radia (lata 60-te) opierają się na wariantach układu głowicy UKF na ECC85 z nieznacznymi różnicami, głównie w wartościach elementów. Większa część ma głowice oznaczone jako DEA wyk.1. (wspomniana Sarabanda, Concertino, Kankan), inne to głowice od Arkony (to był tzw. zestaw muzyczny), Ramony i Rumby. Ciekawostką jest odmiana tej głowicy na lampie serii U, czyli UCC85 w radiu Meteor.
Niech moc będzie z Wami
Ampliman
_idu

Typy glowic

Post autor: _idu »

Pierwsze odbiorniki z zakresem UKF polskiej produkcji posiadaly odbior zakresu 87,5MHz do 100Mhz. Uklad odbiorczy to uklad superreakcyjny zbudowany na lampie ECH81. Trioda jako detektor superreakcyjny a heptoda jako szerokopasmowy wzmacniacz w.cz.


Kolejny etap to glowice UKF. Glownie juz pasmo 64-73,5 MHz. Kostrukcja oparta na montazu przestrzennym. Ekran z cienkiej blachy. Strojona indukcyjnie. Lampa - ECC85. Roznica w stosunku do pozniejszych glowic lampowy UKF dotyczy w zasadzie stopnia wjesciowego. Ten pracuje tam jako zwykly wzmacniacz w ukladzie ze wspolna siatka. Ptrzyklad radia to Swiatowid.
Glowice te byly sotsunokow czule i mialy niezla selektywnosc. Obwod wejciowy na oddzielnym karkasie z rdzeniem. Cewka p.cz. w oodzielnym ekranie - wyglada jak maly filtr pcz. waski (okolo 8mm, ale dosc wysoki).
Mialy trymer do regulacji netralizacji.

Kolejny etap to glowice zmontowane na plytce drukowanej, umiaszczone w ekranie bedacym odlewem. Strojone indukcyjnie. I to sa rozne warianty wykononania. glowice maja obwod wejsciowy w postaci cewek wykonanych jako obwod drukowany. Mala dobroc tego obwodu plus duze straty wlasne. Stopien w.cz pracuje w konfiguracji miszanej pomiedzy wspolna siatka a wspolna katoda.

Najpierw warianty dotyczace cewki p.cz. Starsze mialy analogiczny filtr jak w starych polskich glowicach UKF. Tj, zamkniete w oddzielnym ekranie. (moje oznaczenie - A)

Pozniejsze mialy mala nieekranowana cewke, ktora nie wystawala poza ekran glowicy. Obwod wtorny to 1/4 zwoju w postaci zwory wykonanej srebrzanka w poblizu cewki. Ten filtr mial niestety fatalna selektywnosc. (moje oznaczenie - B).

Cewki strojone indukcyjnie. Roznice w zasadzie dotycza tylok cewki anodowej wzmacniacza w.cz. Pierwsze wersje mialy cewke o mniejszej liczbie zwojow, a rownolegle do niej byl montowany kondesator. Ilosc zwojow okolo 5-6. Oznacze to jako wariant - 1.

Pozniej w ramach oszczwednosci zrezygnowano z tego dodatkoweog kondesatora, co zaowocowalo cewka anodowa stopnia w.cz. o wiekszej liczbie zwojow - okolo 9. Ten wariant oznacze jako - 2.

Inne roznice to typy trymerow. Pierwsze byly w postacki rurki ceramiczne z wkrecanym przetem mosieznym. Pozniejsze mialy juz dosc nowoczesne trymery dyskowe.

Nastepne roznice to kondesatory odsprzegajace. Najpier stosowano kondesatory bez pokrycia lakierem - plytka ceramicza z posrebzonymi bokami sluzacymi jako wyprowadzenia. W plytce byla szczelina, w ktora wsadzano taki kondesator. POzniej stosowano normalne dyskowe kondesatory ceramiczne.

Podsatowe warianty jakie spotkalem to:
A1, B1 i B2. nie spotkalem sie z kombinacja A2.

Ponadto inne modyfikacje to:
uklad ARCz. Miejsce na elementy bylo od zawsze zarezerwowane. Uklad ARCz byl stosowany dopiero w koncowym okresie epoki lampowej i chyba tylko w radiach DSL201, DMT/L201.

Minimalne roznice dotyczyly wartosci kondesatorow sprzegajacych pomiedzy stopniem w.cz. a mieszczem samodrgajacym. Od wartosci identycznych jak 2 * 15pF, po niesymetryczne sprzezenia np. 10pF i 12pF.

Na uwage zasluguje fakt ze nie bylo regulacji neturalizacji.

To ze stosowano lampy serii U (sporadyczny przypadek) nie pociagal za soba zandych innych zmian ukladowych. Raczej dotyczyl najstarszej wersji glowc z montazem przestrzennym. Bowiem dosc wczesnie zliwkidowano sieci energetyczne pradu stalego w Polsce. Wczesniej niz sie pojawila w takich rejonach radiofonia UKF.

Uklad nowoczesniejszych glowic w ekranie z odlewu ma jedna dziwna rzecz. Opor anodowy w obwodzie heterodyny to 27k. Zalecany punkt pracy lamp ECC85 to opro anodowy stopnia heterodyny 12k. Wyjasnieni chyba tylko jedno - niestsabilnosc pracy i fatalna jakosc rdzenie przestrajajacych cewki. Generalnie heterodyna oscyluj z wieloma harmonicznymi i ponadto generowany sygnal jest znacznie znieksztalcony. Efekt -to czesto wystepujcy wielopunktowy odbior tej samej stacji w niewielkich odstepach czestotliwosci (okolo 0,5-1MHz!!!).


Glowica jest dosc ciezka do przestrojenia z racji konstrukcji mechanicznej glownie, a takz e z powodu nieksiej jakosci rdzeni cewek. Przestrojenie na akres CCIR napotyka na bariere zapewnienia wspolbieznosci i dobrej jakosci odbioru - mozna znalezc punkty odbioru o malej czulosci, o dosc dobrej czulosci ale z kiepska wspolbieznoscia plus malym pokryciem zakresu (np. 89-98,5MHz), i z dobra wspolbieznoscia z dosc dobrym pokryciem zakresu (88-101,5MHz) ale z wielopunktowym odbiorem tej samej stacji.

Niestety nie da rady sie posluzyc falomierzem aby dobrac poprawne zestrojenie obwodu w.cz.