Modulator jednowstęgowy TV

Lampowe odbiorniki telewizyjne i wszystko co jest z nimi związane.

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn, OTLamp, Einherjer

mak222
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 456
Rejestracja: wt, 5 maja 2009, 10:35
Lokalizacja: Wrocław

Modulator jednowstęgowy TV

Post autor: mak222 »

Dzisiaj na złomie wykopałem coś. To coś wg. googla to modulator :

Modulator służy do wytworzenia kompletnego sygnału telewizyjnego w postaci standardowego kanału TV o
szerokości 8 MHz, odstępie nośnych wizji i fonii 6,5 MHz i różnicy poziomów tych nośnych ok.13dB.

Pudełko ma wejścia video i audio, wyjście w.cz. i DIP switcha do programowania kanału.

Czyli po wyłączeniu TV analogowej powinienem mieć źródło sygnału do zabaw ze starymi odbiornikami. Dobrze myślę?
cirrostrato
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 6668
Rejestracja: sob, 5 listopada 2005, 15:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Modulator jednowstęgowy TV

Post autor: cirrostrato »

Nie wiem co wykopałeś ale teoretycznie tak, pytanie na jakich kanałach to ma nośną (nie podałeś), ja kupiłem modulator na kanały 1-69 i różnicowa fonii do wyboru. Modulatory np. w magnetowidach pracowały raczej na wyższych kanałach, często powyżej 12-go co nie pozwoli na odpalenia odb. TV z klasycznymi bębnowymi przełącznikami kanałów.
Popierając kogoś warto sprawdzić jaki jest jego termin ważności.
mak222
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 456
Rejestracja: wt, 5 maja 2009, 10:35
Lokalizacja: Wrocław

Re: Modulator jednowstęgowy TV

Post autor: mak222 »

Pudełko zidentyfikowane jako mjm-800 Telmoru.
wykaz kanałów : (jest pełne pokrycie :) )
K-01 49,75 KS-01 111,25 MHz
K-02 59,25 " KS-02 119,25 "
K-03 77,25 " KS-03 127,25 "
K-04 85,25 " KS-04 135,25 "
K-05 93,25 " KS-05 143,25 "
K-06 175,25 " KS-06 151,25 "
K-07 183,25 " KS-07 159,25 "
K-08 191,25 " KS-08 167,25 "
K-09 199,25 " KS-09 231,25 "
K-10 207,25 " KS-10 239,25 "
K-11 215,25 " KS-11 247,25 "
K-12 223,25 " KS-12 255,25 "
KS-13 263,25 "
K-21 471,25 " KS-14 271,25 "
K-22 479,25 " KS-15 279,25 "
K-23 487,25 " KS-16 287,25 "
K-24 495,25 " KS-17 295,25 "
K-25 503,25 " KS-18 303,25 "
K-26 511,25 " KS-19 311,25 "
K-27 519,25 " KS-20 319,25 "
K-28 527,25 " KS-21 327,25 "
K-29 535,25 " KS-22 335,25 "
K-30 543,25 " KS-23 343,25 "
K-31 551,25 " KS-24 351,25 "
K-32 559,25 " KS-25 359,25 "
K-33 567,25 " KS-26 367,25 "
K-34 575,25 " KS-27 375,25 "
K-35 583,25 " KS-28 383,25 "
K-36 591,25 " KS-29 391,25 "
K-37 599,25 " KS-30 399,25 "
K-38 607,25 " KS-31 407,25 "
K-39 615,25 " KS-32 415,25 "
K-40 623,25 " KS-33 423,25 "
K-41 631,25 " KS-34 431,25 "
K-42 639,25 " KS-35 439,25 "
K-43 647,25 " KS-36 447,25 "
K-44 655,25 " KS-37 455,25 "
K-45 663,25 " KS-38 463,25 "
K-46 671,25 "
K-47 679,25 "
K-48 687,25 "
K-49 695,25 "
K-50 703,25 "
K-51 711,25 "
K-52 719,25 "
K-53 727,25 "
K-54 735,25 "
K-55 743,25 "
K-56 751,25 "
K-57 759,25 "
K-58 767,25 "
K-59 775,25 "
K-60 783,25 "
K-61 791,25 "
K-62 799,25 "
K-63 807,25 "
K-64 815,25 "
K-65 823,25 "
K-66 831,25 "
K-67 839,25 "
K-68 847,25 "
K-69 855,25 "
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
gustaw353
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1773
Rejestracja: czw, 2 czerwca 2011, 19:43
Lokalizacja: Wrocław - Krzyki

Re: Modulator jednowstęgowy TV

Post autor: gustaw353 »

Tytuł wątku:
Modulator jednowstęgowy TV
Ja myślę, że nie jednowstęgowy a ciut więcej, może gdzieś tak półtorawstęgowy??
cirrostrato
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 6668
Rejestracja: sob, 5 listopada 2005, 15:51
Lokalizacja: Warszawa

Re: Modulator jednowstęgowy TV

Post autor: cirrostrato »

Ostatnio zakupiłem na alledrogo kilka książek z zakresy tematyki TV, dla wnuka oczywiście, miło się czyta rzeczy oczywiste, za każdą zapłaciłem średnio równowartość browara, stanęły obok innych podobnych wydawnictw z lat 55-70 (mam większość książek o TV z tamtych lat dotyczące telewizorów niekolorowych). Warto coś z tego zakresu kupić (taniocha) aby poznać dokładnie parametry sygnału TV, także temat tej półtorej wstęgi.
Popierając kogoś warto sprawdzić jaki jest jego termin ważności.
Awatar użytkownika
Marcin K.
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 6577
Rejestracja: śr, 18 stycznia 2006, 16:45
Lokalizacja: Kolonia Poczesna, jo90nq

Re: Modulator jednowstęgowy TV

Post autor: Marcin K. »

Jednowstęgowy to może nie bo to było by bardziej amatorsko krótkofalarskie wykonanie. Poczytaj sobie na temat modulacji VSB stosowanej w przekazie analogowych sygnałów TV... Podpowiem że VSB to (ang. vestigial-sideband modulation) – modulacja amplitudy z częściowo tłumioną wstęga boczną.
Pozdrawiam.
μ Ω Σ Φ π
SQ9MYU
mak222
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 456
Rejestracja: wt, 5 maja 2009, 10:35
Lokalizacja: Wrocław

Re: Modulator jednowstęgowy TV

Post autor: mak222 »

Określenie "modulator jednowstęgowy" wziąłem z dokumentacji ustrojstwa.
Nie będę polemizował z Kolegami bo w temacie TV za cienki jestem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.