Witajcie!
Dostałem wczoraj całą torbę starych lamp, głównie telewizyjnych, ale znalazłem dwie perełki- ECL82.
Zrobiłem dzisiaj proste pomiary aby sprawdzić ich stan.
Jedna jest chyba uszkodzona, po podaniu napięć Ua=Ug2=200V Ug1=-16V najpierw prąd anodowy rósł do 45mA czyli o 10mA więcej niż podają noty katalogowe, po czym powoli opadał do 25mA i nagle zasilacze zaczęły wariować, bańka rozbłysła się, więc natychmiast wszystko wyłączyłem. Po ostygnięciu lampy nie stwierdziłem żadnych zwarć między-elektrodowych a żarzenie jest sprawne.
Druga lampa przy Ua=Ug2=200V Ug1=-16V miała Ia=24,4mA co się równa 69,7% katalogowej emisji. Więc niby jest już zużyta. Ale po podaniu napięć Ua=Ug2=170V Ug1=-11,5V Prąd Ia wynosił 47,9mA czyli aż 116,8% katalogowej emisji. O czym to świadczy?
Pozdrawiam
Mikołaj K.
Pomiar ECL82- dziwne wyniki
Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp
-
- 125...249 postów
- Posty: 161
- Rejestracja: pn, 6 grudnia 2010, 22:04
- Lokalizacja: Łódź
Pomiar ECL82- dziwne wyniki
"Gdyby Edison ufał autorytetom do tej pory siedzielibyśmy przy lampie naftowej."
Re: Pomiar ECL82- dziwne wyniki
Świadczy to o niczym. 70% emisji to jeszcze nie tragedia. Zrób pomiar przy takim samym Ua, ale innym Us1. Wtedy będzie można sprawdzić, czy nachylenie charakterystyki jest mniej więcej takie, jak ma być.
-
- 125...249 postów
- Posty: 161
- Rejestracja: pn, 6 grudnia 2010, 22:04
- Lokalizacja: Łódź
Re:Pomiar ECL82- dziwne wyniki
Nie mam jak podać dwóch różnych napięć... Mogę pokombinować z dokładaniem do głównego zasilacza kilku zasilaczy niskiego napięcia, ale będzie to dość karkołomne.
P.S
Jestem w trakcie pomiarów PCL86. Jedna ma 59%. Śmieć?
P.S
Jestem w trakcie pomiarów PCL86. Jedna ma 59%. Śmieć?
"Gdyby Edison ufał autorytetom do tej pory siedzielibyśmy przy lampie naftowej."
Re: Re:Pomiar ECL82- dziwne wyniki
Ale chodzi o Us1, nie o Us2. Us1 można bardzo łatwo regulować. Przy danych Us2=Ua=const. zmieniaj Us1 o 1V, np. z -11,5V na -12,5V przy Us2=Ua=170V. Różnica wskazanych prądów anodowych da bezpośredni wynik nachylenia. Jeśli w podanych wyżej warunkach wyznaczone nachylenie będzie nie mniejsze niż 5,5mA/V, lampa jest zdatna do pracy, poniżej 4,5mA/V - zużyta. W procentach wygląda to ogólnie tak: nie mniej niż 80% nachylenia katalogowego - lampa sprawna, zdatna do pracy; poniżej 65% nachylenia katalogowego - zużyta.Mikołaj K. pisze:Nie mam jak podać dwóch różnych napięć...
59% czego? Jeśli prądu znamionowego dla zadanych warunków, to nie wiadomo. Jeśli nachylenia, jest zużyta, nada się jednak do jakiegoś radia, w którym może pracować całkiem nieźle.Mikołaj K. pisze: Jestem w trakcie pomiarów PCL86. Jedna ma 59%. Śmieć?
Podane wcześniej kryteria procentowe dla nachylenia pozostają takie same dla prądu anodowego w danym punkcie pracy, ale tylko i wyłącznie dla polaryzacji automatycznej z podaną w kartach katalogowych opornością katodową! Ponadto przy pomiarze nachylenia należy ustawiać napięciem Us1 prąd anodowy zbliżony do tego, przy jakim wyznaczono nachylenie podane w karcie katalogowej. Dlatego dobrym sposobem oceny "na szybko", zwłaszcza przy większej ilości lamp, jest pomiar prądu anodowego lampy w układzie polaryzacji automatycznej.
*ale w tym przypadku należy zerkać na charakterystyki, nachylenie niektórych pentod szybko maleje ze wzrostem ujemnego napięcia. Można w tym przypadku zadawać mniejszą różnicę Us1, np. 0,5V, a wynik różnicy Ia mnożyć przez 2.