Witam!
Otóz od pewnego czasu pooowoli pracuje nad projektem wzmaka SE na PCL86 (ECL86 - bedzie mozliwosc podmiany, kombinowane zarzenie itp). W innych postach mozna przeczytac o roznych moich przemysleniach i problemach dotyczacych zarzenia, zasialnia, korekcji charatkerystyki itp. Chce zrobic to porzadnie, nie spieszy sie az tak wiec wole wszsytko dopracowac i przemyslec by uniknac potem dodatkowych zmartwien (i tak pewnie nie unikne ).
Obecnie jestem na etapie projektowania i testowania zasilacza napiec anodowych. Schemat mysle ostateczny na rysunku w załaczniku. Anodowe zalaczane pzrez przekaznik sterowany ukladem opoznaijacycm z mozliwoscia reczego odlaczenia.
I tu pytania.
Musze zbic troszke napiecia jakie daje trafo i po pierwsz role taka przejmie rezystor filtru zasilania R. Chce tez zbic troszke to napiecie rezystorkiem wlaczonym jeszcze w obwodzie pradu pzremiennego (R1). Po pierwsze ograniczy on w trakcie pracy amplitude pradu ladowania kondensatora elektrolitycznego na wejsciou filtra (dosc duza pojemnosc daję, bo takie mam akurat Nichicony 330uF/450V) (podobnie jak termistor, ale on tylko przy wlaczaniu praktycznie) i zmniejszy troszke zaklocenia ktore moga wystapic tu. Jednak zwiekszy on niechybnie impedancje wewnetrzna widziana z prostownika w strone trafa (impedancja wewnetrzna trafa, sieci, spadek napiecia pod obciazeniem takze od zazrenia itd. Dodam tylko ze ma on rezystancje uzwojenia anodowego prawie 100omów). Wiec zasadnicze pytanie to w jaki sposob zwiekszy on impedancje wewnetrzna zasialcza i jakie ma znaczenie to dla klasy A dla ktorej i tak prad zasialnia plynie wciaz praktycznie taki sam (u mnie łącznie okolo 50mA na kanal). Mam nadzieje ze nie wplynie on znaczaco a tylko pomoze spelnic zadania do ktorych zostanie naznaczony a niska impedancje zapewni i tak kondensator 330uF na wyjsciu filtra?
Czekam na odzew i wypowiedzi. Pozdrawiam i dziekuje za zainteresowanie tematem oraz zachecam do udzialu w dyskusji. Milo bedzie mi usłyszec takze propozycje zmain w ukladzie ktory przedstawilem, co mozna zmienic, ulepszyc itp oraz jakie sa Wasze opinie i doswiadczenia w kwestii ukladow podobnych do mojego zasilacza.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Brencik pisze:Wiec zasadnicze pytanie to w jaki sposob zwiekszy on impedancje wewnetrzna zasialcza i jakie ma znaczenie to dla klasy A dla ktorej i tak prad zasialnia plynie wciaz praktycznie taki sam (u mnie łącznie okolo 50mA na kanal). Mam nadzieje ze nie wplynie on znaczaco a tylko pomoze spelnic zadania do ktorych zostanie naznaczony a niska impedancje zapewni i tak kondensator 330uF na wyjsciu filtra?
Przy tak olbrzymich kondensatorach wpływ tego opornika na impedancję wyjściową nie będzie zauważalny, można śmiało stosować.
Witam,
otóż jakieś póltora roku temu popełniłem wzmacniacz na PCL86, z zastosowaniem zasilacza ujemnego napięcia siatki (fixed bias).
Napięcie anodowe pentod ustawiłem na 300 V. Do zasilania żarzenia użyłem napięcia stałego 13,6V stabilizowanego przez 7812 z diodą BA812,
Rezultaty są znakomite - żadnych szumów, przydźwięków itp. Rewelacyjnie z słuchawkami!
Może nie warto zbijać napięcia zasilającego, zmniejszyć tylko prąd anodowy, żeby nie przeciążać lamp (oczywiście przeliczyć opór obciążenia)?
Pozdrowienia
marekb, ale zastosowales zasilanie siatek ujemnym biasem zarowno triody jak i pentody czy tylko jednej z nich? ktorej?
Ja zastosuje trafa TG2,5-1-666, wiec zasilanie bedzie cos kolo 265V (co da anodowe po uwzglednieniu spadku napiecia na uzwojeniu pierwotnym trafa glosnikowego rzedu 250V). Wiecj raczej wiecej nie, bo trafo takie a nie inne i z dopasowaniem bedzie gorzej troche. A tak jak bede mial bedzie optymalnie. Zarzenie natomiast bede pobieral z podwajacza napiecia, bo uzwojenie mam na 6,3V (bedzie tez opcja 6,3V zarzenia w razie podmiany na lampy ECL86).
No a stabilizacji nie uda sie mi zrobic bo za male napiecie mam na uzwojeniue zazrenia a dowijac nic nie chce bo trafo ladnie zarobione no i 6,3V potzrebne w razie zastosowania lampy ECL86.
Niestety Marcus ma rację, 300 mA dla podwajacza będzie trochę dużo,
trzeba będzie zastosować kondensatory o bardzo dużej pojemności, co
zajmie dużo miejsca i może kosztować też trochę. Sensowniejsze wydaje się zastosowanie innego transformatora o niewielkiej mocy ( ok. 5 VA dla jednej PCL86) i standardowym napięciu 13 V. Taki transformator ma jeszcze jedną zaletę - można nim zasilać układ fixed bias (oczywiście tylko siatkę pentody! Trioda pracuje z automatyczną polaryzacją).
Ejże, 300mA to nie za duzo. A kondensatorki to owszem w miarę duze beda, ale to nie klopot, az tak drogie nie sa a i miejsca nie zajma tyle. No a tetnienia dopusczam, wysymetryzuje je przecie. Pozdrawiam!
PS. Zadnego dodatkowego trafa wlasnie nie chce uzywac.