Hybryda słuchawkowa wg. projektu AVT

Wzmacniacze, zasilacze itd. Schematy, parametry, konstrukcje...

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

volcanoadam
50...74 posty
50...74 posty
Posty: 62
Rejestracja: pt, 12 lutego 2010, 21:35
Lokalizacja: Birmingham, UK

Hybryda słuchawkowa wg. projektu AVT

Post autor: volcanoadam »

Jakiś czas temu pojawiła się u mnie potrzeba wzmacniacza lampowego. Jako iż nie jestem zbytnio zaawansowanym elektronikiem wyszukałem coś niezbyt zaawansowanego. Koszty też odegrały spore znaczenie przy wyborze projektu. Padło na to: http://www.audioton.republika.pl/hybrydai.html
Obrazek

Obrazek
Po skompletowaniu niezbędnych elementów zacząłem od przygotowania PCB. Przystosowałem układ do moich elementów (główne zmiany przy rozmiarach kondensatorów) oraz poszerzyłem niektóre ścieżki. Płytkę przygotowałem metodą termo-transferu, wydruk drukarką laserową na papierze foto. Tak to wyglądało po przyprasowaniu na płytkę:
Obrazek

Po wytrawieniu:
Obrazek

Po wyczyszczeniu i przewiertaniu:
Obrazek

Kiedy PCB była już przygotowana zacząłem przygotowywać obudowę. Wykorzystałem obudowę ze starego komputera, a na frontowy panel aluminiową płytkę 4mm z ebaya.
Obrazek Obrazek Obrazek

Po przygotowaniu obudowy zmontowałem PCB, lampę postanowiłem wyjąć na zewnątrz obudowy:
Obrazek Obrazek Obrazek

Było kilka problemów z zasilaniem, m.in. musiałem odwinąć 88 zwojów z trafa:
Obrazek

Po ostatecznym zestrojeniu (poza napięciami zdublowałem kondensatory C1, C1A widoczne na środku PCB, dla zwiększenia basu) i montażu elementów wygląda to tak:
Obrazek Obrazek

Płytę od strony lutowania zabezpieczyłem lakierem do PCB:
Obrazek

Ostatecznie wygląda to tak:
Obrazek

I w całym zestawie z towarzyszącymi elementami CD player Cambridge Audio Azur 540C i słuchawkami Sehnheiser HD600 Avantgarde:
Obrazek

Gra całkiem nieźle, ale podobno wrażenia dźwiękowe w przypadku projektów DIY są bardzo subiektywne, więc komentować nie będę. Gdyby ktoś był zainteresowany odsłuchem to zapraszam.
Nic nie brumi (poza cichutkim brumieniem z zasilania, który jest niesłyszalny po włączeniu muzyki) i nie buczy, szumy nie odczuwalne. Brakuje mi tylko nieco przestrzeni, przydało by się odseparować kanały.
VA
volcanoadam
50...74 posty
50...74 posty
Posty: 62
Rejestracja: pt, 12 lutego 2010, 21:35
Lokalizacja: Birmingham, UK

Re: Hybryda słuchawkowa wg. projektu AVT

Post autor: volcanoadam »

Po nieco bliższym zapoznaniem się z teorią lamp postanowiłem poeksperymentować z przesunięciem punktu pracy. Jak się okazało próby zwiększenia prądu anody nie dawały żadnego pozytywnego efektu. Wręcz przeciwnie. Próba dodatkowego obciążenia dawała ogromny spadek napięcia zasilającego, co również było słyszalne.
Z moich obliczeń wynika że max. zasilacz wyprodukuje ok. 6mA, czyli po 3mA na każdą połówkę triody - czyli dla tej lampy (E88CC) dość mało. Do maxa oczywiście nie da się zasilacza wykorzystać, bo są braki w zasilaniu wyraźnie słyszalne.
Podobnych problemów nie miałem w buforze, który zbudowałem na ECC83, gdzie spadki napięcia były minimalne. Z tym że tam oczywiście prądy są znacznie mniejsze i powielacz zastosowałem podwójny, a nie potrójny jak w powyższym układzie.

Więc rada dla chcących skonstruować ten wzmacniacz: weźcie poprawkę na spadki napięcia zasilacza!

Popróbuję zwiększyć pojemność kondensatorów i użyję szybszych diod to dam znać jakie to przyniosło efekty.
VA