PZL P-11c pisze:Witam forumowiczów,mam problem z odbiornikiem Juvel 2,wszystkie zakresy radia odbierają z wyjątkiem FM.Jest to mój nowy nabytek i nie wiem czy odbiornik ten nie został wcześniej przestrojony na dawne pasmo obowiązujące w Polsce.Jak napisałem wcześniej radio gra na innych zakresach fal z wyjątkiem UKF , gdzie jest zupełnie głuchy,brak nawet szumu.Z schematu ,który znalazłem w internecie wynika iż napięcia na anodach triody ECC85 powinny wynosić odpowiednio do nóżki 155V i 125 V,
Anoda wzmacniacza w.cz. - napięcie wyższe 185V.
Anoda mieszacza - napięcie wynika z punktu pracy zależnego od napięcia oscylacji. Rozrzut mozę być znaczny.
PZL P-11c pisze:
natomiast u mnie wynoszą na pierwszej nodze lampy 215V i na szóstej 170V.Trzecia noga ,katoda powinna mieć 1,2V a jest 1,83V.
Brak jednej danej napięcie zasilania odbiornika - na schemacie ze Stradivari jest 220V.
Gdyby takie było to 215V na anodzie wzmacniacza w.cz. oznaczałoby bardzo mały prąd anodowy. Czyli zużytą lampę.
Podajesz napięcie na oporniku katodowym - nawet wyższe niż na schemacie. Jeśli opornik ma rezystancję zgodną ze schematem to musi płynąć spory prąd anodowy - 1.83 V / 160 + 30 Ω = 9.6mA
Wg schematu - 8mA - czyli w głowcy jest lampa o wyższym nachyleniu. Opornik w obwodzie anody ma wartość = 5 kΩ = czyli spadek napięcia na im to 48V - czyli napięcie zasilania głowicy to ponad 260V - 263V.
Teraz mieszacz. Schamat podaje Ua = 125V i Ia = 3.5mA. Prosta weryfikacja - Ua raczej nieco wyższe = 130 - 135 V.
A teraz sprawdźmy co dla wyższego napiecia zasilania - założmy ten sam prąd anodowy 3.5mA. Dla opornika 25 kΩ spadek napiecia wynici 87.5 V. Czyli przy zasilaniu 263V na anodzie byłoby 176V.
Czyli przy podobnym napięciu oscylacji napięcia które pomierzyłeś wyglądają na poprawne.
Jedna uwaga. Przy braku oscylacji mieszacza napięcie Ug1 wyniecie praktycznie 0 V. Czyli popłynie wysoki prąd anodowy. Opornik 25 kΩ w obwodzie anody spowoduje obniżenie napiecia na anodzie.
Taki dobór punktu pracy ECC85 jako mieszacza samodrgającego niejako zabezpiecza obwody odbiornika przed sytuacją braku oscylacji - nadmiar mocy przyjmie rezystor anodowy - nie dojdzie do przeciążenia zasilacza odbiornika.
PZL P-11c pisze:
Lampę wymieniałem ,niestety nie jestem pewny stanu tej wymienionej.
Podane napięcia sugerują że lampa jest w super stanie.
Detektor stosunku jest na diodach próżniowych. Cechą ich jest praktycznie brak szumu pomiędzy stacjami. Jest ale bardzo mały.
Odbiorniki lampowe z detektorem stosunku - projektuje się tak że wykorzystuje się ograniczanie detektora dla średnich sygnałów - dla słabych praktycznie brak ogranicznia - zupełnie inaczej jak we wspołczesnych odbiornikach. Poniżej ograniczania szum pomiędzy stacjami jest znikomy. Na dodatek diody prózniowe w detektorze wyłaczą detekcję dla słabych sygnałów.
Należy sprawdzić tor p.cz. wykorzystując głowicę UKF z dowolnego odbiornka UKF i sprawdzić jego pracę. Można się posłużyć nawet głowicą UKF z odbiornika tranzystorowego nawet pomimo tego iż dostarcza ona znacznie niższego poziomu sygnału p.cz.