Witam. W kilku odbiornikach mam taki objaw, że oczko się świeci ale nie zmienia się jego świecenie podczas dostrajania. Mam taki problem choćby w naprawionej przed chwilą Woli. Odbiera świetnie ale oczko "stoi" (EM4). W Stolicy i Syrenie mam to samo. Głupia sprawa ale bardzo irytująca Co to za diabeł tam siedzi?
Pozdrawiam, Marcin K.
Marcin K. pisze:Witam. W kilku odbiornikach mam taki objaw, że oczko się świeci ale nie zmienia się jego świecenie podczas dostrajania. Mam taki problem choćby w naprawionej przed chwilą Woli. Odbiera świetnie ale oczko "stoi" (EM4). W Stolicy i Syrenie mam to samo. Głupia sprawa ale bardzo irytująca Co to za diabeł tam siedzi?
Sprawdź przede wszystkim, czy zmienia się ujemne napięcie na siatce oczka.
Narazie zrobiłem jak radził Trzczsen i okazało się że napięcie ujemne zmienia się w zakresie 0,8V - 0,9V Lampa w ogóle nie miała napięć na listkach, okazało się że oporniki wlutowane w podstawce EM4 były uszkodzone. Po wymianie tych oporników (2x1M) napięcia się pojawiły, lampa nawet mocniej zaświeciła ale to samo czyli nic, zero reakcji. Wymieniłem kondensator zwierający S oczka do masy (20nF, radio Wola) i lampa zaczęła trochę reagować bo napięcie ujemne zaczęło sięgać do 1,25V ale to jeszcze nie to bo napięcie ujemne może przecież sięgać nawet 20V O co chodzi z tym napięciem? Mierząc to napięcie (względem masy, na max.) nawet udało mi się dostroić p.cz. Może diody w EBL21 są do du..? Dodam, że radio (Wola) na samej antenie ramowej, w piwnicy bloku odbiera bardzo dobrze.
Pozdrawiam!
Marcin K. pisze:Narazie zrobiłem jak radził Trzczsen i okazało się że napięcie ujemne zmienia się w zakresie 0,8V - 0,9V Lampa w ogóle nie miała napięć na listkach, okazało się że oporniki wlutowane w podstawce EM4 były uszkodzone. Po wymianie tych oporników (2x1M) napięcia się pojawiły, lampa nawet mocniej zaświeciła ale to samo czyli nic, zero reakcji. Wymieniłem kondensator zwierający S oczka do masy (20nF, radio Wola) i lampa zaczęła trochę reagować bo napięcie ujemne zaczęło sięgać do 1,25V ale to jeszcze nie to bo napięcie ujemne może przecież sięgać nawet 20V O co chodzi z tym napięciem? Mierząc to napięcie (względem masy, na max.) nawet udało mi się dostroić p.cz. Może diody w EBL21 są do du..? Dodam, że radio (Wola) na samej antenie ramowej, w piwnicy
To napięcie jest brane z ARW, jak sygnał słaby, albo wzmacniacz p.cz. rozstrojony to jest za małe do wysterowania oczka.
Witam. Nastroiłem radyjko, przy tym nastroiłem też Stolicę (co za palant wymyślił te filtry?) i powiem szczerze poprawy nie ma. Oczko rusza się ale no nie tak jak powinno. Możliwe że niegdyś jak był mocniejszy sygnał z Konstancina to oczko pracowało lepiej.
Marcin K. pisze:Witam. Nastroiłem radyjko, przy tym nastroiłem też Stolicę (co za palant wymyślił te filtry?) i powiem szczerze poprawy nie ma. Oczko rusza się ale no nie tak jak powinno. Możliwe że niegdyś jak był mocniejszy sygnał z Konstancina to oczko pracowało lepiej.
Sprawdź diody z EBL21. Może dioda od ARW jest już mocno zużyta i nie daje dobrej detekcji? Czy ostatni obwód p.cz. jest dobrze z detektorem połączony?
Wsadzę doraźnie diodę germanową i zobaczymy.
Układ połączeń napewno jest dobry, sprawdzałem nawet według innej Woli. Jedyną różnicą jest kondensator 82pF zamiast 75pF (nie miałem 75pF) w obwodzie drugiego uzwojenia drugiego filtru p.cz. łączącego go do masy równolegle z opornikiem 33k.
Wg mnie na 99% procent to filtry p.cz. dokładniej rdzenie ktróe się zestarzały oraz kodensatory obwodów LC filtrów.
Znam to z praktyki - Pionier - pozornie radio sie stroiło na makimum filtrami p.cz. ale czułośc kiepska.... Wymiana kondesatorów w filtrach i jednego z rdzeni - efekt czułość przyzwoita odbiór bez anteny... różnica przeogromna.