Wzmaniacz na PCL 86+trafo TG 2,5-1-666

Wzmacniacze, zasilacze itd. Schematy, parametry, konstrukcje...

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Awatar użytkownika
Roberto
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 140
Rejestracja: sob, 13 listopada 2004, 11:17
Lokalizacja: Pułtusk

Wzmaniacz na PCL 86+trafo TG 2,5-1-666

Post autor: Roberto »

Witam!
Postanowiłem ostatnio zbudować prosty wzmacnacz mono na lampie PCL 86 i trafku TG 2,5-1-666 na podstawie końcówki mocy z telewizora lampowego. Najchętniej zrobiłbym na podstawie schematu końcówki w telewizorze Ametyst - mam kilka chassis od takich więc z elementami biernymi nie byłoby problemu. Na elektrodzie.pl dowiedziałem sie, że jest tam ten schemat ale nie mogłem go znaleźć. W sieci znalazłem tylko schemat końcówki z telewizora Neptun - zamieszczam poniżej, lecz jak widać są pewne róznice choćby z trafem końcowym, opornikiem katodowym pentody i kondensatorami 6,8n (w Ametyście były 10n). Nie za bardzo wiem czy trafo, które posiadam nie będzie za słabe do tego układu. Drugi problem to zasilanie - nie mam trafa sieciowego więc musiałbym zasilać bezposrednio z sieci przez prostownik+kondensator i opory redukcyjne - nie za bardzo wiem jak to zrealizować (wiem, że to rozwiązanie niezbyt bezpieczne). Żarzenie mógłbym zrealizować z oddzielnego trafka sieciowego na 12V. Jesli ktoś mógłby podać mi link do schematu Ametysta na elektrodzie byłbym wdzięczny. Układ mam zamiar zrobić na chassis z blachy ocynkowanej 20x15cm i 5cm wysokości - kostka bez dna, trafa z tyłu, lampa z przodu, potencjometr i wyłącznik na przednim panelu. Z tyłu gniazdo wej i głośnikowe. Na razie układ ma być prototypowy, a później jak się rozkręci robota to zobaczę. Oczekiwałbym mocy do 1,5W i pasma 80(100)Hz-12000(10000)Hz - w nawiasach podałem dolne granice. Coś takiego na początek chyba wystarczy.
Pozdr.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony ndz, 14 listopada 2004, 12:53 przez Roberto, łącznie zmieniany 3 razy.
Brencik

Post autor: Brencik »

Witam! Ja wlasnie pracuje takze nad czym podobnym, chce zrobic stereo na 2xPCL86 i trafach tych co Ty. Oczywiscie schemat znacznie ulepszam, kostrukcje takze, zailanie, zarzeni itp. Robertoo poszukaj tu na forum a znajdziesz duzo potzrebnych informacji o takim wzmaku. Sam posty pisalem nawet na te temat i ciekawe odpowiedzi i dyskusja zawse byla. Pozdrawiam! Jakby co to pisz i moze cos "skleimy"
!
Jasiu

Re: Wzmaniacz na PCL 86+trafo TG 2,5-1-666

Post autor: Jasiu »

Czołem.
Roberto pisze: Nie za bardzo wiem czy trafo, które posiadam nie będzie za słabe do tego układu.
Nada się...
Roberto pisze: Drugi problem to zasilanie - nie mam trafa sieciowego więc musiałbym zasilać bezposrednio z sieci przez prostownik+kondensator i opory redukcyjne - nie za bardzo wiem jak to zrealizować (wiem, że to rozwiązanie niezbyt bezpieczne).
Niezbyt bezpieczne to mało powiedziane... Jeżeli nawet ujdziesz z życiem, to z dużym prawdopodobieństwem zepsujesz wszystko co podłączysz do tego wzmacniacza, a z przydźwiękiem nie poradzisz sobie przez najbliższy rok - słowem: nie rób tego. Poszukaj jakiegoś transformatora od Mazura, Stolicy czy czegokolwiek innego. W zasadzie każdy transformator sieciowy od starego radia się nada jeżeli zamienisz lampę na ECL86. Wytrzyma ich dwie (a nawet cztery), czyli bez problemu zrobisz stereo. Napięcie anodowe dopasujesz sobie odpowiednią konstrukcją zasilacza i doborem punktu pracy.

Pozdrawiam,
jasiu
Brencik

Post autor: Brencik »

Jasiu dobzre ostrzega. Takie podejscie moze byc ryzykowne. POszukaj jeszcze tu: http://ecclab.com/start.php3?ID=9 konkurencja ale ok
Awatar użytkownika
Roberto
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 140
Rejestracja: sob, 13 listopada 2004, 11:17
Lokalizacja: Pułtusk

Post autor: Roberto »

Zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństwa zasilania bezpośrednio z sieci ale ostatnio trochę się napaliłem na zbudowanie wzmacniacza i chciałbym niejako zrobic to jak najprościej. Chyba jednak lepiej będzie jak się trochę wstrzymam i zabiorę się do wszystkiego po kolei. Może w tygodniu uda mi się od kogoś zdobyc jakieś radio nie do naprawienia to wyjmę z niego trafo sieciowe. W międzyczasie wymontowałem z jednego z chassis od telewizora Ametyst jeszcze jedno trafo głosnikowe: TG 2,5-2-666. Z tego co czytałem na forum ma nieco lepsze parametry od TG 2,5-1-666 - może te wykozystam w swoim wzmacniaczu. Co do lamp ECl 86 to mam tylko jedną w magnetofonie ZK-140 - mógłbym "pożyczyć" bo magnetofon jest na chodzie i nie mam zamiaru go rozbierać. Kiedyś miałem 4 takie lampy nówki z pobliskiego serwisu RTV - wszystkie mi się potłukły (może jeszcze takie mają i mogliby odsprzedać ze 2 sztuki - popytam się w tygodniu). Na razie jednak chcę zrobic wzmacniacz mono na jednej takiej lampie według schematu, który zamieściłem. Co wogóle sądzicie o tym schemacie - da się go wykorzystać w takiej formie jak jest i ewentualnie jak usunąć regulację barwy dźwieku? Przyznam się, że nie za bardzo jestem jeszcze obeznany w projektowaniu układów lampowych, ani ich modyfikacji.
Pozdr.
Brencik

Post autor: Brencik »

Witam! Robert, moze cos takiego Cie zainteresuje. Ja pracuje obecnie nad czym podobnym do tego co na rysunku w zalaczniku. Nie jest to wersja ostateczna ale dobra w miare. Ten Twoj schemat to konkretna aplikacja, raczej niedzisiejsz troche. Watro ja ulepszyc. Pozdrawiam! Tymczasem zapoznawaj sie ze szczegolami, szukaj na forum, duze tego jest tu i nie tylko.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Roberto
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 140
Rejestracja: sob, 13 listopada 2004, 11:17
Lokalizacja: Pułtusk

Post autor: Roberto »

Mi wreszcie udało się znaleźć na elektrodzie schemat TV Ametyst. Zrysowałem z niego część dotyczącą wzmacniacza m.cz. i na jej podstawie buduję wzmacniacz.
Brencik pisze:moze cos takiego Cie zainteresuje

Mój schemat jest bardzo podobny do twojego - podobne rozwiązanie układowe z tym, że u mnie jest jeszcze skokowa regulacja tonów niskich i wysokich przed wejściem. W chwili obecnej mam juz zbudowany układ prototypowy. Przed uruchomieniem dzieli mnie tylko budowa zasilacza. Przeszkodą jest jednak brak trafa sieciowego - jak narazie nie udało mi się zadobyć. Coraz bardziej korci mnie aby zrobić zasilanie prosto z sieci.:-)
Pozdrawiam, Roberto
OTLamp

Post autor: OTLamp »

Witam
Roberto pisze: Przed uruchomieniem dzieli mnie tylko budowa zasilacza. Przeszkodą jest jednak brak trafa sieciowego - jak narazie nie udało mi się zadobyć. Coraz bardziej korci mnie aby zrobić zasilanie prosto z sieci.:-)
A nie posiadasz w ogóle żadnych transformatorów?Mozesz przecież połączyć dwa transformatory niskonapięciowe aby otrzymac galwanicznie odseparowane od sieci źródło napięcia ok 230V.(napięcia wtórne tych transformatorów powinny być oczywiście zbliżone)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Roberto
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 140
Rejestracja: sob, 13 listopada 2004, 11:17
Lokalizacja: Pułtusk

Post autor: Roberto »

Jakieś trafa sieciowe mam, nawet jedno z nich chcę wykorzystać do żarzenia ale obawiam się, że ich moc będzie za mała. Przykładowo mam taki transformator z jakiegoś jamnika, daje 12V 0,3A wychodzi na to, że z sieci pobiera około 15mA, więc gdybym połączył dwa takie trafa miałbym uzwojenie anodowe o takiej wydajności. Wydaje mi się, że to trochę za mało. Niewiem czy dobrze liczę prąd anodowy ale na schemacie mam zaznaczone napięcia na katodach. Dzieląc te napięcie przez wartość opornika katodowego obliczyłem dla pentody gdzie napięcie katody wynosi 6V, a wartość opornika 130Ω, że prąd płynący przez niego wynosi około 46mA. Z tego wychodzi, że wydajność prądowa musiałaby być co najmniej 3 razy większa.
Pozdrawiam, Roberto
OTLamp

Post autor: OTLamp »

Witam
Roberto pisze:Jakieś trafa sieciowe mam, nawet jedno z nich chcę wykorzystać do żarzenia ale obawiam się, że ich moc będzie za mała. Przykładowo mam taki transformator z jakiegoś jamnika, daje 12V 0,3A wychodzi na to, że z sieci pobiera około 15mA, więc gdybym połączył dwa takie trafa miałbym uzwojenie anodowe o takiej wydajności. Wydaje mi się, że to trochę za mało.
Transformator od "jamnika" na pewno się nie nada.Miałem raczej na mysli transformatory od jakichś wzmacniaczy tranzystorowych.
Roberto pisze: Nie wiem czy dobrze liczę prąd anodowy ale na schemacie mam zaznaczone napięcia na katodach. Dzieląc te napięcie przez wartość opornika katodowego obliczyłem dla pentody gdzie napięcie katody wynosi 6V, a wartość opornika 130Ω, że prąd płynący przez niego wynosi około 46mA. Z tego wychodzi, że wydajność prądowa musiałaby być co najmniej 3 razy większa.

To co policzyłes to prąd katodowy czyli prąd anodowy + prąd siatki ekranujacej.Taki prąd będzie pobierany z zasilacza.

Pozdrawiam