1. W jaki sposób sprawić by oczko miało większą głębie świecenia (kolor był bardzej intensywny)? To co na razie uzyskałem jest blado zielonym, a na zdjęciach świecących ok zawsze wygląda na ciemnozielony. Bazuję na schemacie z załącznika.
2.Jaką rolę pełni rezystor zaznaczony szarym owalem oraz jaka powinien mieć wartość?
3.Czy normalny jest rozbłysk żarnika EM84? Lampa to NOS produkcji RFT
Zdjęcia świecenia wkleję wieczorem lub jutro od rana. Aparat odmawia współpracy teraz
Pozdrawiam świątecznie,
Kacper
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
KaKa pisze:3.Czy normalny jest rozbłysk żarnika EM84? Lampa to NOS produkcji RFT
część lamp RFT tak ma że rozbłyska na początku, w wypowiedziach na forum było to wiązane z nową techniką szybkiego rozgrzewania lamp testowanąprzer RFT właśnie.
Poszukaj bo gdzieś niedawno jeszcze o tym czytałem. U mnie wyszystkie ECC81 i EL34 z RFT tak mają.
1. W jaki sposób sprawić by oczko miało większą głębie świecenia (kolor był bardzej intensywny)? To co na razie uzyskałem jest blado zielonym, a na zdjęciach świecących ok zawsze wygląda na ciemnozielony. Bazuję na schemacie z załącznika.
Oczo jest nowe czy używane?
Bo może to być skutek wypalenia luminoforu.
pozdrawiam
Matizz
[edit]
Sprawdziłem moje EM-84,obie świecą bardziej na bladoniebiesko niż na zielono jak np EM-80.
Taki już ich urok jest.
Ostatnio zmieniony sob, 22 grudnia 2007, 22:40 przez Matizz, łącznie zmieniany 1 raz.
Oczko nówka. Wsadzę jeszcze drugie i porównam.
Opinie o RFT też czytałem, ale pierwszy raz tego doświadczyłem na własnej skórze. A kilka lamp RFT w rękach ( i w warsztacie) miałem .
KaKa pisze:1. W jaki sposób sprawić by oczko miało większą głębie świecenia (kolor był bardzej intensywny)? To co na razie uzyskałem jest blado zielonym, a na zdjęciach świecących ok zawsze wygląda na ciemnozielony.
Brys slusznie prawi, bardziej intensywny kolor mozna uzyskac stosujac odpowiedni filtr. ( wrzuce do paczki cos takiego )
Na fotkach mozna uzyskac dowolna barwe, zalezy co chcesz zademonstrowac czy to ze lampa jest nowa czy to ze "zjechana".
Wg mnie EM84 mają dobrą intensywną barwę a problem w tym ,że lampa w świetle dziennym jest naturalnie ,,blada". TV też ma luminofor i w świetle naturalnym(dziennym) obraz wygląda blado(ma subiektywnie mały kontrast).Zauważ,że dla EM84 minimum kontrastu to stan nieświecenia lampy(czyli taki białawy-kolor nieświecącego luminoforu) a max kontrastu to świecący luminofor(wtedy część nieświecąca w stosunku do świecącej wygląda na czarną(ale nie przy świetle dziennym) a przecież nie można ,,pociemnić" luminoforu- to tylko złudzenie),dlatego zaleca się oglądanie obrazu(luminoforu) w świetle przyciemnionym..Na zdjęciach taka EM84(i inne oka) wygląda świetnie jak się wie jak ją sfotografować ale to już zupełnie inna sprawa.Zielony filtr może nieco poprawić sytuację.
KaKa pisze:A co z tym opornikiem który nie ma wartości?
wg. rozpiski na schemacie jest to 220Kohm, i IMO razem z opornikiem R25 tworzą dzielnik napięcia którym można regulować przy jakim poziomie lampa ma świecić na max. Ale to jest tylko moje domniemanie i nie wiem czy do końca słuszne.
1. Oczka magiczne ktore miały luminofor nakładany na metalową elektrodę miały kolor żółtozielony kolor świecenia. Wadą było szybkie wypalanie luminoforu. Bardzo szybko ciemnieje luminofor podczas normalnej pracy. (EM80, EM81, EM85, EM83, EM34, EM4, EM11, EFM11, ....)
2. Oczka mające lumionofor napylony na bańce mają inny luminofor - swicacy niebiesko-zielonym kolorem. Nałożona metalizacja na luminofor (połączenie elektryczne ....) uodparnia luminofor na wypalenie. Uwag ana EM84 Tesli mają onen zupęłnie inną konstrukcję, mają cieńką szybkę pokrytąluminoforem wewnątrz bańki - niestety szybciej ulega wypaleniu luminofor niż w typowej konstrukcji EM84. Oczak tego typu (EM87, EM84, EMM803, EMM801, EM800, EAM86) świecą jasno przez długi czas ich eksploatacji.
3. DM70, (DM160) nie pasuje ani do pierwszego ani do dugiego typu oczek. Ma inną barwę luminforu niż typ pierwszy, brak tej metalizacji. Kolor jest bliższy temu co oferują oczka drugiej kategorii lub pierwsze wyświetlacz VFD (pożniejsze już miały praktycznie szary kolor świecenia). Lumifor trwalszy od tego w pierwzej kategorii oczek.
Można wstawić barwioną folię. Jeśli to druga kategoria aby zdecydowanie zmienić kolor świecenia trzeba "filtru" o dużej gęstości - czyli kilka warstw barwionone na dość ciemno folii.