wzbudzanie sie wzmacniacza

Wzmacniacze, zasilacze itd. Schematy, parametry, konstrukcje...

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

zorba128
100...124 posty
100...124 posty
Posty: 114
Rejestracja: sob, 25 września 2004, 10:04
Lokalizacja: Kraków

wzbudzanie sie wzmacniacza

Post autor: zorba128 »

Witam

Odpalilem wczoraj przesterowany kanal piecyka gitarowego i mam problem - przy duzym gainie/glosnosci wzbudza sie na czestotliwosci kilku khz. Uklad to oklepany red baron z drobnymi modyfikacjami (dodany 33p do siatki drugiego stopnia kanalu przesterowanego, wiekszy opor/mniejsza pojemnosc opcji boost, mniejszy kondensator sprzegajacy w kanale czystym i pare innych) - oryginalny schemat na
http://www.tubedevices.com/gallery/red_ ... on_sch.gif

Ogolnie spodziewalem sie problemow ze wzgledu na bardzo mala obudowe i wynikajace
z tego niewielkie odleglosci pomiedzy elementami. Tak czy inaczej - po zwarciu wejscia do masy i zwiekszaniu glosnosci/gainu zaczyna byc slyszalny dosc wysoki metaliczno/chrypiacy przydzwiek (napewno wiecej niz 50/100hz), a w pewnym momencie zaczyna sie generowac ladny, rowny pisk. Z ciekawych obserwacji - po wstawienie umasionego kawalka blachy miedzianej pomiedzy el84 a lampy przedwzmacniacza do wzbudzenia potrzebna jest nieco wieksza glosnosc. Jutro zakupie siatke stalowa/miedziana i sprobuje wyekranowac nia wszyskie lampy.
Jeszcze z obserwacji - przy el84 trybie triody czestotliwosc pisku jest nieco nizsza niz
przy pracy jako pentoda.

Oscyloskopu niestety nie posiadam - jedynym dostepnym urzadzeniem pomiarowym jest multimetr. Ladnie dalo sie zmierzyc ze amplituda sygnalu na siatce wtornika w momencie gdy wzmacniasz zaczyna sie wzbudzac rosnie do kilkunastu woltow.

Jakie eksperymenty radzicie przeprowadzic?

pozdrawiam
marcin
Sebba
100...124 posty
100...124 posty
Posty: 109
Rejestracja: pt, 5 listopada 2004, 23:34

Post autor: Sebba »

Wzmacniacz moze wzbudzac sie poprzez zasilanie. Zwieksz wartosci kondensatorow bocznikujących zasilanoe do np. 220u i podlacz do nich rownolegle ok. 0.1uF aby zmniejszyc impedancje zasilacza dla wyzszych czestotliwosci.
Jesli blaszka cos zmienia to moze oscylowac rowniez na w.cz.
Sprobuj dołaczuc kond 10p miedzy s1 ek84 a mase alno ok 470p rownolegle do uzw. pierwotnego transfornatora.
Sebba
zorba128
100...124 posty
100...124 posty
Posty: 114
Rejestracja: sob, 25 września 2004, 10:04
Lokalizacja: Kraków

Post autor: zorba128 »

Chwilowo ze wzgledu na brak czasu i odpowiedniego materialu na ekranowanie lamp (jak kupowalem podstawki to ekranowanych nie mieli - wiec wzialem zwykle z nadzieja ze sie uda) nie posunalem sie zbytnio do przodu.

Z ostatnich obserwacji - bardzo ladnie sie wzbudza po dotknieciu palcem trafa glosnikowego - (jeszcze mu nie sprawilem stalego mocowania/ masy). Sprobuje mu poprawic zlozenie rdzenia (bo wyglada dosc nierowno) - moze ono jakos strasznie sieje? Chociaz probowalem z kilkoma jego ustawieniami i efekt byl zawsze podobny...

Dzisiaj moze sprobuje podokladac kondensatory to tu, to tam - a nuz widelec cos pomoze.

dzieki wielkie.
marcin
Awatar użytkownika
jdubowski
moderator
Posty: 928
Rejestracja: pt, 11 kwietnia 2003, 11:01
Lokalizacja: Bytom, Górny Śląsk

Post autor: jdubowski »

zorba128 pisze:Z ostatnich obserwacji - bardzo ladnie sie wzbudza po dotknieciu palcem trafa glosnikowego - (jeszcze mu nie sprawilem stalego mocowania/ masy).
RedBaron to układ o dużym wzmocnieniu, chętnie się wzbudzający jeśli nie odekranuje się przedwzmacniacza od EL84 (anoda tej lampy może powodować sprężenia przez pojemność do elementów preampa) ponadto faktycznie radzę uziemić rdzeń trafa wyjściowego oraz jeden z zacisków uzwojenia głośnikowego.
========== Mente et malleo ==============
Jaroslaw Dubowski, Bytom jdubowski@interia.pl
========== Mente et malleo ==============