browarinho pisze:Uac to napięcie anodowe na triodzie. pomyliłem się, Uac=17V
Pobierz sygnały m.cz. z siatki EABC80, UL41, z anody EABC80 itd...
Sprawdź czy stopień sterujący wzmacnia i czy do siatki EL41 dochodzi wzmocniony sygnał
Jeśli pierwszy stopień nie wzmacnia to złóż jakiś prosty stopień m.c.z na jakiejś triodzie ew. pentodzie - pewnie masz jakąś podstawkę i jakąś lampę. Podaj sygnał np. z CD i wzmocniony podaj na siatkę EL41. Jeśli zagra to masz tylko szukanie w jednym stopniu.
Mierzenie napięć to jedno ale nie wyłapiesz np. perzerwy w kondesatorze sprzęgającym stopnie...
To są zaledwie dwa stopnie - trochę myślenia i zrobisz testy na przechodzenie sygnału i wzmacnianie.
W przypadku lampy EABC80 stosuje się ZAWSZE (wspólna katoda dla dwóch diod!!!) polaryzację opornikiem siatkowym - (spadek wywołany prądem siatki). Wartość tego oprnika to 10 - 22Megaomy. Zmierzyć typowym multimetrem napięcia na siatce nie da się!!!. sprawdź ten opornik.
17V na anodzie EABC80 to trochę mało choć może się zdarzyć egzemplarz o wyższym nachyleniu i wyższych wartościach Ia niż podane w katalogu.
Sprawdź katalogi - są tam często podane typowe warunki pracy - konstruktorzy wbrew pozorom nie odbiegali zbytnio od tych przykładowych wartości. Jakaś upływność pomiędzy siatką tej triody a masą spowoduje taki efekt - niskie napięcie na anodzie i cichy odbiór.
Ostatnio miałem problem z moim Nordmende Tanhauser. Nagle powoli ścichł odbiór. Mierzenie miernikiem nie dało odpowiedzi na uszkodzenie - zimny lut przy wyprowadzeniu żarzeniem lampy EBF89. Różnica w poborze prądu przez tą lampę kompensowała zawyżanie wskazań napięci na elektrodach pentody EBF89!!!! Tylko i wyłącznie podawanie sygnału p.cz. FM z innego odbiornika pozwoliło określić gdzie znika sygnał. Wyjąłem lampę - zrobiłem mostek pomiędzy siatką i anoda kondesatorem i stwierdziłem, że poprzednie stopnie pracują OK. Żarzenie się lampy EBF89 jest bardzo słabo widoczne.