Czy nie zastanawia Cię fakt upalania się nie tylko drucika wewnątrz, ale także doprowadzeń

. Od pewnego czasu niemal każda żarówka tak kończy- topią sie także doprowadzenia. To by znaczyło, że w momencie przepalenia płynie wielokrotnie wyższy prąd niż nominalny (nawet w momencie włączenia przecież te doprowadzenia wytrzymują).
Powodem "śmierci" żarówek jest to, że drucik robi się cieńszy wskutek parowania wolframu i w końcu nie wytrzymuje temperatury podczas załączenia. Wydaje się, że to jest przyczyną, ale mamy jeszcze jeden skutek: upalenie się doprowadzeń. Wydaje się więc, że w momencie przerwania drucika - żarnika w żarówce zapala się łuk elektryczny.
Wydaje się to słuszne, bowiem żarówki są teraz na ogół gazowane, tj napełniane argonem przy około 600-700 Tr.
Odnośnie oddawania ciepła z drutu w żarówce. Okazuje się [1], że wielkość energii oddawanej nie jest proporcjonalna do powierzchni drutu wolframowego, zależy natomiast od długości skrętki (dla skrętek o średnicach zewnętrznych<1 mm). Tak więc skorzystanie tu wprost ze wzoru dla ciała doskonale czarnego nie będzie możliwe. Skrętka oddaje bowiem ciepło przez konwekcję i promieniowanie, przy czym dla 100W żarówki 21 % tracone jest przez konwekcję.
Dla żarówki o mocy 100W straty na chłodzenie argonem wynoszą 21% czyli 21W, zaś 76% czyli 76W idzie na straty promieniowania, 3% na elektrody i podpórki. 9% pochłania szkło balonu, zaś na zewnątrz promieniowane jest 67% mocy.
Rezystancja drutu R=Ro(1+alfa*(t-to))
R-rezystancja drutu w stanie gorącym
Ro-rezystancja w temperaturze początkowej
to-temperatura początkowa
alfa-współczynnik temperaturowy oporności (z tablic dla wolframu)
t-temperatura w stanie gorącym
Jeśli więc zmierzysz rezystancję włókna na zimno omomierzem i przy nominalnym napięciu (a zmierzysz mierząc prąd płynący przy tym napięciu) to wyznaczysz temperaturę włókna podczas pracy żarówki.
Wymiary włókna wyznaczysz, jeśli ostrożnie potłuczesz żarówkę (najlepiej "zdemontować " bańkę) a następnie wypreparujesz żarnik i ostrożnie go rozwiniesz i zmierzysz długość. Niestety będzie kruchy. Mając opór właściwy wolframu z tablic znajdziesz sobie średnicę, albo zmierzysz ją np. suwmiarką.
[1]Lucjan Berson-zarys fizyki lamp elektrycznych