Oczywiście poza elektrolitem z kondensatrów
Czy zmiana trafa da słyszalny efekt.
Schemat na innych wątkach.Są tam 1 X EEC82 i 2 X ECL86.
Nie myślę wywalać calej eleltroniki , bo zamiast dłubania wolę słuchanie
Wiem ,że pytanie skłania do śmiechu (mnie też), ale to początek drogi
(najtanszy).
Zamiana trafa - można tak powiedzieć - jest kluczowym elementem modernizacji. Już słyszalne efekty da zastosowanie jakiegoś poczciwego TG występującego w OTV. Dobre efekty uzyska się z TG5-46-666 które współpracowało z lampa ECL86. Nie bedzie co prawda pokryte całe pasmo ale od jakiś 80Hz w górę i tak do końca praktycznie(20kHz) pogłębienie pęntli sprzężenia zwrotnego powinno też pomóc. Osłabi to wzmocnienie całości oraz ograniczy i tak już małą moc wyjściową. Można temu zaradzić przez dodanie kondensatora równolegle do oporu katodowego ECC82 jakieś 47uF powinno starczyć. Podniesie to wzmocnienie tego stopnia. Można jeszcze wymienić kondensatory w torze sygnałowym i uformować odnowa elektrolity(zakładam że wzmacniacz nie pracował od kilku lat w przypadku normalnej pracy nie będzie to wymagane). Po taki modyfikacjach osiągnięte efekty powinny być zadowalające.
Zigrin
Zobacz schemat tego wzmaka - http://www.trioda.com/php/forumtriody/v ... php?t=7529
tam już jest dosyć solidne sprzężenie zwrotne.
A jeśli chodzi o pasmo, to conris napisał mi że wg materiałów Foniki mieściło się w granicach od 40 Hz(całkiem nieźle i raczej lepiej niż na TG5..) do 16 kHz (można przeżyć ).
Nie zauważyłem tych 40Hz. Ale zmiana trafa na 5-38-666 juz pomoże to trafo leci od 50-20000 więc 10Hz od dołu ot mała strata, ale pełna góra to już coś konkretnego. Sprzężenie jest sprawą dyskusyjną myślę, że zmniejszenie opornika w sprzężeniu o jakieś niecałe 2k nie zaszkodzi(np 10k+3k3, nie wiem czy jest jakaś wartość z szeregu zbliżona do 13k). W/w trafo jest dość trudne do zdobycia, ale jakby się udało to czemu nie....
W/w trafo jest dość trudne do zdobycia, ale jakby się udało to czemu nie....
Otóż to, sam chciałbym takie . Póki co myśle że trzeba odpalić tego wzmaka na tym co jest a potem ewentualnie eksperymentować.
Posłałem conrisowi maila z poradami co do wzmaka i chyba sobie z tym (z naszą małą pomocą) da radę .
Ja już znałem kolegę wcześniej i na PW też zaproponowałem pomoc Coś się na pewno wykombinuje. Jeżeli wystąpi przydźwięk, lub brum można pobawić się w zwiększenie pojemności kondków w zasilaczu.
Piotr dobrze prawi, całkiem prawdopodobne, że niektórzy spośród forumowiczów niewiele słyszą powyżej owych 16 kHz, za to bombastyczne herce na dole - jaknajbardziej!
No to sobie poczytałem.
Jakże zacne grono tu spedza czas.A i rady i chęć pomocy nie do przecenienia.Na forum młodzież , a tu zgredzio walczy z antykiem.
Póki co jutro wywalam KEN-a 2X 50uF.Czy można wstawic 2X100uF/350.Jest tez kila mniejszych ale z nimi nie ma problemu , choc mają masę(minus ) na obudowie.Jest 2 szt 20/12,,5/25. ale to wyglądają na kundle po przeszczepie. Dziś chyba tego rżedu wielkości nie ma .Jest 47uF, 22uF,4,7uF.
Zarazie nie dymi jedynie na jałowym biegu brumi a gdy VOL na maxa to.......
CDN
THX
Nie znam zasad praktycznych forum-czy aby nie za dużo zdjęć.)
Teraz się zastanowiłem że to temat do zakladki
Urządzenia , konstrukcje.Bo audiofilizmu w nim najmniej .Choć jak ma grac z vinylem?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Kondensator możesz spokojnie wymienić nie zaszkodzi to, a nawet pomoże(brum powinien się zmniejszyć). Inne wartości to nie problem w zasilaczu zamiast tych dwóch 20/250 możesz dać nawet trochę większą wartość.
fugasi
To ja chyba jakiś nietoperz jestem przechodziłem padania słuchu i nie mam się czego wstydzić 19kHz zero problemu przy 20kHz też nie było źle.
Ha, uśmiałem się, myślełem że pierwszy wpadłem na pomysł równoległego łączenia dwóch prostowników selenowych w taki sposób
Wzmacniacz mi się bardzo podoba.
Ciekawe, że TS40/29 bez problemu ciągnie te wszystkie lampy.
Ostatnio zmieniony pt, 9 lutego 2007, 12:59 przez jethrotull, łącznie zmieniany 1 raz.
Zigrin pisze:
fugasi
To ja chyba jakiś nietoperz jestem przechodziłem padania słuchu i nie mam się czego wstydzić 19kHz zero problemu przy 20kHz też nie było źle.
Czy w tym wzmacniaczy można by zamontować lampę będącą wkażnikiem mocy ( lub wysterowania?)."Magiczne oko". Moc symboliczna i trafo sieciowe pewnie nie podoła?
Jaki typ lampy i ew jaka modyfikacja w schemacie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Czy w tym wzmacniaczy można by zamontować lampę będącą wkażnikiem mocy ( lub wysterowania?)."Magiczne oko". Moc symboliczna i trafo sieciowe pewnie nie podoła?
Jaki typ lampy i ew jaka modyfikacja w schemacie
Eee tam, napewno podoła, oczka biorą raczej znikome ilości mocy (no żarzenia może te 2W a anodowego to kilka miliamper..).
Jeśli chodzi o typ lampy to sam coś musisz wybrać - z popularnych oczek można polecić EM84 (linijka świetlna), EM4 (typowe oczko, sporo ich było w polskich radiach tylu Syrena czy Stolica) a z bardziej "odjechanych" to EM 83 (taka jak we wzmacniaczy STUDIEGO: http://www.trioda.com/php/forumtriody/v ... sc&start=0 ) albo jeszcze inne....
Na stronie http://www.akh.se/tubes/ są pokazane chyba wszystkie możliwe oczka i to jeszcze z animacjami pokazującymi ich działanie!
Największy problem dotyczy sterowania - oczka potrzebują dość wysokiej warości napięcia zmiennego sterującego - myśle że możnaby je pobrać z siatki pentody mocy ECL86 i po prostowaniu (np diodą germanową) wpuścić na siatkę oczka.
Na razie tyle na początek zdecyduj się jakie chcesz oczko i je sobie spraw