painlust pisze:
No nie spodziewałem się Jethro takiego braku profesjonalizmu po tobie Byś się wstydził
No cóż, co tu dużo mówić, wtopa W sobotę poprzerabiam wszystko co mam zbudowane i na warsztacie. Błąd pochodzi z czasów kiedy mój pierwszy wzmacniacz miał być foxtrotem (co się okazało być błędem samo w sobie) a potem już go tylko bezmyślnie powielałem.
Niełam się. Ja jak złożyłem kopie Red Barona to nie dałem żadnego opornika. Siatka świeciła się jak choinka i najlepsze, że ja myślałem, że to tak powinno być Spyliłem ten wzmacniacz z błędem nie zdając sobie sprawy, że sprzedaje bubla. Teraz jest mi wstyd niestety
painlust pisze:Niełam się. Ja jak złożyłem kopie Red Barona to nie dałem żadnego opornika. Siatka świeciła się jak choinka i najlepsze, że ja myślałem, że to tak powinno być Spyliłem ten wzmacniacz z błędem nie zdając sobie sprawy, że sprzedaje bubla. Teraz jest mi wstyd niestety
Może nie ma się czym aż tak bardzo przejmować – we wzmacniaczu Pioneer siatki ekranujące lamp 6P14P żarzą mi się (delikatnie) od prawie czterech lat, a gdy kilka miesięcy temu sprawdzałem ich emisję to okazało się, że jest idealna. Te lampy są jednak dość twarde.
Są twarde, ale nie są idealnymi odpowiednikami EL84 więc świecenie może być spowodowane niedopasowaniem. Kto wie czy jakby wstawić tam EL84 to by się w nich też świeciły.
Do Jetro - ja dzisiaj także nieźle dałem ciała. odpaliłem wzmacniacz i ten gra, ale brumi jak jest gain i volume na full. Nie miałem czasu się z nim dalej bawić. zrobiłem zdjęcia, wrzuciłem na elgita. Teraz patrze na zdjęcia a symetryzator żarzenia lamp preampu wisi w powietrzu to się nazywa szkolny błąd
na tej płytce przy zasilaczu anodowym między dwoma kondensatorami stercza dwa rezystory bez podpiętego środka. Przynajmniej umiem przyznać się do błędu
No painlust, Twój błąd to zwykłe niedopatrzenie, a u mnie wychodzi niestety niedostateczne podparcie teorią, nad którym boleję, a które uzupełniam nad wyraz powoli
Coś mi się nie zgadza w waszych rozważaniach.
Rozumiem, że mówicie o warunkach bez wysterowania.
Że w połączeniu triodowym wystarczy 100R, a dla pentody trzeba 1k, bo inaczej siatka świeci? Dlaczego?
Przecież przy braku wysterowania siatka ekranująca dostaje takie samo napięcie (z dokładnością do kilku woltów) niezależnie od trybu pracy, który to robi różnicę dopiero podczas wysterowania i to sporego
Jeśli dobrze rozumiem to siatka powinna świecić przy przekroczeniu mocy admisyjnej. Czyli jeśli zmierzę spadek napięcia na rezystorze siatki, wyznaczę jej prąd i pomnożę przez napięcie między nią a katodą to wyjdzie mi moc tracona na siatce?
O ile dobrze rozumuję to zmierzę w sobotę i się dowiem.
Tak, ale musisz pamiętać, że średni prąd siatki ektanującej wzrasta znacznie przy dużym wterowaniu, nawet w klasie A. W układzie triodowym nie ma problemu, gdyż chwilowe napięcie siatki podąża za napięciem anody, natomiast w pentodzie przy stałym napięciu siatki płynie przez nią znaczny prąd w momentach występowania najniższego chwilowego napięcia anody.
Nie stosując odpowiednio dużego rezystora możesz łatwo puścić siatkę z dymem podczas przesterowania pentody.
Dobra. W takiem razie nie będę nic mierzył, tylko załatwię sprawę "na łosia". Wszystkie rezystory 100R na siatkach zamienię na 2k7 i po sprawie.
A tak w ogóle: rozumiem że przy stałym potencjale siatki względem katody, jeśli pojawi się chwilowo niski potencjał anody (w czasie ujemnej połówki sygnału) siatka druga przejmuje znaczna cześć prądu anody. Ale czy w związku z tym nie jest to skompensowane przy dodatnich połówkach sygnału, kiedy to anoda ma chwilowo wyższy potencjał niz siatka?
Nie mam akurat charakterystyk prądu ekranu dla EL84, ale trzeba zerknąć czy tak duża rezystancja przez obniżenie chwilowego napięcia drugiej siatki nie obniży zbytnio mocy wyjściowej dla danego obciążenia.
Przy stosowaniu dużej rezystancji w drugiej siatce lepiej nieco zwiększyć Ra.
Ja bym nie ruszając Ra zastosował w siatce nie więcej, jak 1k.
wiecie, ja dobierałem ten rezystor eksperymentalnie. pamiętam, ze dałem jakiś rezystor ponad 1k być może 2k albo 2k2 już nie pamiętam i siatka świeciła przy pełnym gainie i volumie (była to 6P14P nie EL84). Pamiętam, ze nie kupiłem kazdego rezystora z szeregu bo u mnie jest to nie do dostania szczególnie dwuwatowe. Dopiero przy 2k7 przestała świecić. Od tej pory zawsze kupuje 2k7 ale zawsze sprawdzam czy siatka świeci przy maxymalnym katowaniu wzmacniacza.
Zmierzyłem dziś spadek napięcia na rezystorze siatki drugiej: niecałe 0.5V, co przy 100R daje 5mA, czyli sporo mniej niż wartość z katalogu. Ale to bez sygnału. Przy pełnym wysterowaniu nie mam jak sprawdzić bo zapomniałem wziąć kabli od wiosła z sali prób :/ W każdym razie siatka nie świeci.