Czekam na ciekawe lampki PC900. Jest to specjalna modyfikacja triody zwana neutrodą - czyli trioda z ekranem pomiędzy siatką a anodą.
Uzyskuje się przede wszystkim stabilna pracę w układzie o wspólnej katodzie w zasadzie bez neutralizacji. Osiągi na III zakresie VHF są niemalże identyczne jak kaskody na PCC88.
PC900 = nachylenie wysokie, współczynnik wzmocnienia wysoki, bardzo niska pojemność przejściowa.
Głowica UKF. Niestety lampa jest w serii P. Po częsci wada ale.... jako mieszacz można uzyć śmieciowej PCF801. Dwie lampy w szereg. Wymaga to zasilania napieciem anodowym około 200V i żarzenia 17V (plus stabulizator 300mA na LM317). Napięcie 17V można wykorzystać jeszcze dla tranzystorowego bufora dla pobierania sygnału heterodyny dla PLL lub miernika częstotliwości.
Dodatkowo ARW - konieczne by przy silnym sygnale nie mieć pprzeciagania heterodyny.
Prosty i niewielki moduł głowicy wyszedłby na tych lampach. Generlanie stabilny co oznacza ałtwe powielenie.
Obwód wejsciowy - kusi filtr pi na wejściu. Tylko brakuje mi oporności wejsciowej dla 100MHz aby obliczyć ten filtr. Mam dane dla wzmacniacza na III zakres VHF.
Za:
Prostota układu. Mało elementów. Dzięki lampie PC900. Duże wzmocnienie wzmacniacza w.cz. Mołżiwość ARW na wejściu odbiornika.
Przeciw:
Po pierwwze dostępnośc PC900 ale można je kupić na ebay.de. Ale drugim przeciw jest PCF801 - szumy pentody to 1500omów co znacza że jako mieszacz sumacyjny ma tę wartość około 6000 omów. PC900 będzie mieć szumy około 300 omów (brak danych)
Żarzenie - ale dotyczy tylko jednego zamkniętego klocka. Ponadto i tak z racji dodatków-bajerów używa się napięcia dla części półprzewodnikowej - programator, cyfrowa skala, ew. stereodekoder (u mnie na 6F1P) itp.
Alternatywny wariant:
Lampa 6S4P jako wzmacniacz w.cz. w układzie pośrednim. Niskie szumy (Req = 200 omów). Mieszacz na niskoszumnej pentodzie 6Ż38P (Req = 650 omów). Mniejsze wzmocnienie ale niższe szumy stopni co może dać lepszą czułość użytkową. Kłopot w jeszcze jednej triodzie dla heterodyny (albo tranzystory......).
W obydwu układach rezygnujemy z dodatniego sprzężenia zwrotnego dla p.cz. w mieszaczu - typowe dla popularnych europejskich głowic UKF - nie tylko lampowych. Głowica może mieć mniejsze wzmocnienie bo dodatkowy stopień p.cz albo użycie tanich EF183 czy 6K13P nie stanowi problemu.
Pomimo wad (duze szumy PCF801 ale są one podane dla zakresu III....) jestem skłonny dać przewagę pierwszego wariantu.
Oczekuję od was uwag.
Głowica lampowa UKF.
Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp
Re: Głowica lampowa UKF.
PC900 to rzeczywiście ciekawa lampa - trioda strumieniowa. Owy ekran stanowią cztery płytki wiązkujące strumień elektronów, a co za tym idzie, zmniejszające jego kątowe rochodzenie się. Ekranowanie polega na tym, że płytki ekranują siatkę od tej powierzchni anody, na którą nie padają elektrony (dobrze to widać na przykładzie PC95). Ciekawa jest też dekalowa ECC2000: jeden system jest triodą strumieniową, a drugi zwykłą.STUDI pisze:Czekam na ciekawe lampki PC900. Jest to specjalna modyfikacja triody zwana neutrodą - czyli trioda z ekranem pomiędzy siatką a anodą.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wt, 13 czerwca 2006, 11:24 przez OTLamp, łącznie zmieniany 1 raz.
OTLamp - Specjalnie produkowano tę lampę do wzmacniaczy antenowych w instalacjach zbiorczych na zakres VHF.
Jedna tiroda to była właśnie neutroda a druga zwykłą niskoszumna triodą podobna ECC88 lub EC86.
Pracowała w układzie kaskody. Na wejściu neutroda zwykła trioda na wyjściu.
Były produkowane też triody VHF mocy dla stopni końcowych wzmacniaczy przed rozgłąęznikami w instalcjach ziorczych -> EC8020
Jedna tiroda to była właśnie neutroda a druga zwykłą niskoszumna triodą podobna ECC88 lub EC86.
Pracowała w układzie kaskody. Na wejściu neutroda zwykła trioda na wyjściu.
Były produkowane też triody VHF mocy dla stopni końcowych wzmacniaczy przed rozgłąęznikami w instalcjach ziorczych -> EC8020