Pomiarowa lampa "solid-state"
Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn, OTLamp, Einherjer
-
TooL46_2
- 1875...2499 postów

- Posty: 2288
- Rejestracja: ndz, 20 lipca 2008, 12:06
- Lokalizacja: Seattle, WA
Re: Pomiarowa lampa "solid-state"
Ze swojej strony moge dorzucic tabelki 
Pozdr,
-Tomek Drabas
________
"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein
tomdrabas.com
-Tomek Drabas
________
"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein
tomdrabas.com
-
Tomasz Gumny
- 2500...3124 posty

- Posty: 2582
- Rejestracja: pn, 1 stycznia 2007, 23:18
- Lokalizacja: Trzcianka/Poznań
Re: Pomiarowa lampa "solid-state"
Nie kuście, bo ja mam miernik do zrobienia. 
Model lampy już można zmienić przez przeprogramowanie lub zmianę procesora. Przy tak dużym rozrzucie prądów przydałoby się już przełączanie zakresów. No i choćby 10-bitowe przetwarzanie A/D i D/A. Węzły też mogłyby być gęściej rozmieszczone, wystarczy większa pamięć.
Model lampy już można zmienić przez przeprogramowanie lub zmianę procesora. Przy tak dużym rozrzucie prądów przydałoby się już przełączanie zakresów. No i choćby 10-bitowe przetwarzanie A/D i D/A. Węzły też mogłyby być gęściej rozmieszczone, wystarczy większa pamięć.
Tomek
-
Tomasz Gumny
- 2500...3124 posty

- Posty: 2582
- Rejestracja: pn, 1 stycznia 2007, 23:18
- Lokalizacja: Trzcianka/Poznań
Re: Pomiarowa lampa "solid-state"
To chyba nie będzie takie proste. Stare mierniki podają na lampę napięcie zmienne, w najlepszym wypadku tętniące. Żeby zachować wartość średnią (skuteczną?), trzeba by odwzorowywać kształt prądu, zatem emulator musiałby być wielokrotnie szybszy. A wtedy mógłby już zagrać. Żeby zagrał sensownie musiałby być jeszcze szybszy i dokładniejszy.traxman pisze: śr, 17 czerwca 2026, 17:41Gdyby dało się wybierać typowe charakterystyki ECC8x, EL84, 6L6, EL34 to byłby ciekawy przyrząd do kalibracji mierników, godny zaprojektowania pcb.
Statyczny na razie mi wystarczy.
Tomek
-
traxman
- 75...99 postów

- Posty: 88
- Rejestracja: wt, 13 stycznia 2026, 06:36
Re: Pomiarowa lampa "solid-state"
Do subwoofera wystarczy...
-
TooL46_2
- 1875...2499 postów

- Posty: 2288
- Rejestracja: ndz, 20 lipca 2008, 12:06
- Lokalizacja: Seattle, WA
Re: Pomiarowa lampa "solid-state"
To moze cos z rodziny STM32? ADC/DAC 12-bitowe no i wtedy moznaby nie robic tabelek bo operacje zmiennoprzecinkowe mamy w FPU. Troche armata ale relatywnie tania 
Pozdr,
-Tomek Drabas
________
"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein
tomdrabas.com
-Tomek Drabas
________
"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein
tomdrabas.com
-
Tomasz Gumny
- 2500...3124 posty

- Posty: 2582
- Rejestracja: pn, 1 stycznia 2007, 23:18
- Lokalizacja: Trzcianka/Poznań
Re: Pomiarowa lampa "solid-state"
I to by było jedyne rozsądne rozwiązanie. Trzeba jeszcze znaleźć chętnego, który pociągnie program. Mi sie już nie chce uczyć nowego procesora a i głowa już nie taka chłonna.
Tomek
-
atom1477
- 625...1249 postów

- Posty: 899
- Rejestracja: śr, 28 listopada 2007, 17:31
Re: Pomiarowa lampa "solid-state"
Mogę Ci skonfigurować środowisko i projekt startowy ("Hello world" + konfiguracja ADC i DAC). Dalej byś sobie chyba poradził?Tomasz Gumny pisze: czw, 18 czerwca 2026, 19:17 I to by było jedyne rozsądne rozwiązanie. Trzeba jeszcze znaleźć chętnego, który pociągnie program. Mi sie już nie chce uczyć nowego procesora a i głowa już nie taka chłonna.
Odbiornik TV na 2 tranzystorach/lampach: Prima II/Prima III:
viewtopic.php?f=16&t=29213
viewtopic.php?f=16&t=29213
-
Tomasz Gumny
- 2500...3124 posty

- Posty: 2582
- Rejestracja: pn, 1 stycznia 2007, 23:18
- Lokalizacja: Trzcianka/Poznań
Re: Pomiarowa lampa "solid-state"
Tego się obawiałem.
W wolnej chwili przyjrzę się STM-om, ale naprawdę najpierw muszę dokończyć miernik.
Tomek
-
OTLamp
- 1250...1874 posty

- Posty: 1411
- Rejestracja: śr, 7 października 2020, 21:02
Re: Pomiarowa lampa "solid-state"
Oto charakterystyki pentodowe:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
-
Tomasz Gumny
- 2500...3124 posty

- Posty: 2582
- Rejestracja: pn, 1 stycznia 2007, 23:18
- Lokalizacja: Trzcianka/Poznań
Re: Pomiarowa lampa "solid-state"
Dziękuję! Charakterystyki z grubsza trzymają się pierwowzoru, ale wyraźniej widać schodki. Przypominam, że „twarde” dane mam dla UA/US2 równego 0, 17, 34, 51V… itd. Wszystko co pomiędzy to matematyka.
Tomek
-
OTLamp
- 1250...1874 posty

- Posty: 1411
- Rejestracja: śr, 7 października 2020, 21:02
Re: Pomiarowa lampa "solid-state"
Myślę, że jako erzac lampy do praktycznych zastosowań pomiarowych świetnie spełni swoją rolę. Charakterystyki w użytecznym obszarze niemal się pokrywają, natomiast nikt raczej nie mierzy lamp w obszarze dopływu powrotnego. Zdjąłem jeszcze charakterystyki przejściowe dla prądu siatki ekranującej:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
-
Tomasz Gumny
- 2500...3124 posty

- Posty: 2582
- Rejestracja: pn, 1 stycznia 2007, 23:18
- Lokalizacja: Trzcianka/Poznań
Re: Pomiarowa lampa "solid-state"
Te ostatnie akurat średnio się pokrywają. Ciekawe jak się Tool46_2 wytłumaczy. 
Tomek
-
OTLamp
- 1250...1874 posty

- Posty: 1411
- Rejestracja: śr, 7 października 2020, 21:02
Re: Pomiarowa lampa "solid-state"
W zasadzie pokrywają się z punktami naniesionymi na charakterystyki w piątym poście na poprzedniej stronie. W sumie wystarczy tu wykonać tylko liniową translację w dół.