Pomiarowa lampa "solid-state"

Układy półprzewodnikowe pełniące ważne funkcje pomocnicze w układach lampowych.

Moderatorzy: gsmok, Romekd, tszczesn, OTLamp, Einherjer

Awatar użytkownika
TooL46_2
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2288
Rejestracja: ndz, 20 lipca 2008, 12:06
Lokalizacja: Seattle, WA

Re: Pomiarowa lampa "solid-state"

Post autor: TooL46_2 »

Ze swojej strony moge dorzucic tabelki ;)
Pozdr,
-Tomek Drabas
________
‎"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein

tomdrabas.com
Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2582
Rejestracja: pn, 1 stycznia 2007, 23:18
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Pomiarowa lampa "solid-state"

Post autor: Tomasz Gumny »

Nie kuście, bo ja mam miernik do zrobienia. :)
Model lampy już można zmienić przez przeprogramowanie lub zmianę procesora. Przy tak dużym rozrzucie prądów przydałoby się już przełączanie zakresów. No i choćby 10-bitowe przetwarzanie A/D i D/A. Węzły też mogłyby być gęściej rozmieszczone, wystarczy większa pamięć.
Tomek
Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2582
Rejestracja: pn, 1 stycznia 2007, 23:18
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Pomiarowa lampa "solid-state"

Post autor: Tomasz Gumny »

traxman pisze: śr, 17 czerwca 2026, 17:41Gdyby dało się wybierać typowe charakterystyki ECC8x, EL84, 6L6, EL34 to byłby ciekawy przyrząd do kalibracji mierników, godny zaprojektowania pcb.
To chyba nie będzie takie proste. Stare mierniki podają na lampę napięcie zmienne, w najlepszym wypadku tętniące. Żeby zachować wartość średnią (skuteczną?), trzeba by odwzorowywać kształt prądu, zatem emulator musiałby być wielokrotnie szybszy. A wtedy mógłby już zagrać. Żeby zagrał sensownie musiałby być jeszcze szybszy i dokładniejszy. :)
Statyczny na razie mi wystarczy.
Tomek
traxman
75...99 postów
75...99 postów
Posty: 88
Rejestracja: wt, 13 stycznia 2026, 06:36

Re: Pomiarowa lampa "solid-state"

Post autor: traxman »

Do subwoofera wystarczy...
Awatar użytkownika
TooL46_2
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2288
Rejestracja: ndz, 20 lipca 2008, 12:06
Lokalizacja: Seattle, WA

Re: Pomiarowa lampa "solid-state"

Post autor: TooL46_2 »

To moze cos z rodziny STM32? ADC/DAC 12-bitowe no i wtedy moznaby nie robic tabelek bo operacje zmiennoprzecinkowe mamy w FPU. Troche armata ale relatywnie tania ;)
Pozdr,
-Tomek Drabas
________
‎"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein

tomdrabas.com
Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2582
Rejestracja: pn, 1 stycznia 2007, 23:18
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Pomiarowa lampa "solid-state"

Post autor: Tomasz Gumny »

I to by było jedyne rozsądne rozwiązanie. Trzeba jeszcze znaleźć chętnego, który pociągnie program. Mi sie już nie chce uczyć nowego procesora a i głowa już nie taka chłonna.
Tomek
atom1477
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 899
Rejestracja: śr, 28 listopada 2007, 17:31

Re: Pomiarowa lampa "solid-state"

Post autor: atom1477 »

Tomasz Gumny pisze: czw, 18 czerwca 2026, 19:17 I to by było jedyne rozsądne rozwiązanie. Trzeba jeszcze znaleźć chętnego, który pociągnie program. Mi sie już nie chce uczyć nowego procesora a i głowa już nie taka chłonna.
Mogę Ci skonfigurować środowisko i projekt startowy ("Hello world" + konfiguracja ADC i DAC). Dalej byś sobie chyba poradził?
Odbiornik TV na 2 tranzystorach/lampach: Prima II/Prima III:
viewtopic.php?f=16&t=29213
Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2582
Rejestracja: pn, 1 stycznia 2007, 23:18
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Pomiarowa lampa "solid-state"

Post autor: Tomasz Gumny »

Tego się obawiałem. :) W wolnej chwili przyjrzę się STM-om, ale naprawdę najpierw muszę dokończyć miernik.
Tomek
Awatar użytkownika
OTLamp
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1411
Rejestracja: śr, 7 października 2020, 21:02

Re: Pomiarowa lampa "solid-state"

Post autor: OTLamp »

Oto charakterystyki pentodowe:

EL84 solid state_pentoda.jpg
EL84_solid state_Is2.jpg
EL84 solid state_pentoda_por.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2582
Rejestracja: pn, 1 stycznia 2007, 23:18
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Pomiarowa lampa "solid-state"

Post autor: Tomasz Gumny »

Dziękuję! Charakterystyki z grubsza trzymają się pierwowzoru, ale wyraźniej widać schodki. Przypominam, że „twarde” dane mam dla UA/US2 równego 0, 17, 34, 51V… itd. Wszystko co pomiędzy to matematyka.
Tomek
Awatar użytkownika
OTLamp
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1411
Rejestracja: śr, 7 października 2020, 21:02

Re: Pomiarowa lampa "solid-state"

Post autor: OTLamp »

Myślę, że jako erzac lampy do praktycznych zastosowań pomiarowych świetnie spełni swoją rolę. Charakterystyki w użytecznym obszarze niemal się pokrywają, natomiast nikt raczej nie mierzy lamp w obszarze dopływu powrotnego. Zdjąłem jeszcze charakterystyki przejściowe dla prądu siatki ekranującej:

EL84_solid state siatkowa.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Tomasz Gumny
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2582
Rejestracja: pn, 1 stycznia 2007, 23:18
Lokalizacja: Trzcianka/Poznań

Re: Pomiarowa lampa "solid-state"

Post autor: Tomasz Gumny »

Te ostatnie akurat średnio się pokrywają. Ciekawe jak się Tool46_2 wytłumaczy. ;)
Tomek
Awatar użytkownika
OTLamp
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1411
Rejestracja: śr, 7 października 2020, 21:02

Re: Pomiarowa lampa "solid-state"

Post autor: OTLamp »

W zasadzie pokrywają się z punktami naniesionymi na charakterystyki w piątym poście na poprzedniej stronie. W sumie wystarczy tu wykonać tylko liniową translację w dół.