Witam.
Trafił do mnie w/w monitor w stanie 'nie działa'
Wygląda jak poniższy - różni się tylko napisem:
Próba odnalezienia schematu nie powiodła się, powiem więcej, nie znalazłem schematu żadnego monitora 'hercules'
Jedyne na co trafiłem to schemat układu zasilacza (jeszcze nie sprawdziłem czy się 'zgadza').
Z tego co ustaliłem, monitor jest dziełem Chien Hou Electronics i był sprzedawany pod wieloma markami, np:
DATAS CH-5423
AMCONICS CH-5423
Może u kogoś znajdzie się jakaś dokumentacja.... ?
Płyta wygląda tak:
HERCULES.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Prosta konstrukcja i jeżeli trafopowielacz ocalał, to będzie ładny retro dodatek do kolekcji. W latach 90-tych było tego sporo i można je było przerobić na VGA. Trzeba sprawdzić tranzystor w odchylaniu { sprawny bezpiecznik sieciowy wskazuje że zasilacz powinien być ok.}. Scalaki są obecnie drogie, więc nic na siłę.
No proszę a nie dawno trochę takich scalaków poszło do kosza, nikt nie chciał nawet darmo, dobrze że jeszcze coś zostało to trzeba schować na przyszłość aż zdrożeją
Mam stos Vel z TDA1170 w pionowym (płytki z Neptuna150 z TDA1170 już zutylizowane) z dawnych dobrych lat, planuję wywalić na szrot bo badziew zawala kąty, nie zamierzam czekać aż ktoś po latach będzie coś z tego potrzebował. Neptun 626 (działał zanim trafił do kąta na stos podobnych zabytków, mój Ojciec używał go przez lata, kupiłem w BOMIS-ie) też do wywalenia (parę na krzemie TV mono 24 cale podobnie), nikt tego złomu nie potrzebuje, żałuję, że zbierałem, koszt ew. wysyłki jest jaki jest więc los przesądzony, za kilka miesięcy złomuję Mazdę 626 kombi więc muszę wcześniej sprężyć się do wywózki tych skarbów.
Dziesiątki tajwańskich firm robiło takie monitory. Wszystkie bazowały na podobnym schemacie i tych samych układach scalonych. Monitory mono VGA i Hercules różniły się nieznacznie. Proponuję posłużyć się schematem Tatung MM-14SAE do ściągnięcia tu.
LM1391 jest jeszcze dostępny na Allegro po 3 zł. Reszta półprzewodników bez problemu dostępna. Krytycznym elementem jest trafopowielacz - już raczej tylko z demontażu.
Procedura naprawy jest następująca. Przecinamy ścieżkę zasilania B+ i obciążamy przetwornicę żarówką. Jeżeli przetwornica wystartuje, napięcia będą poprawne i stabilne, sprawdzamy co ją nadmiernie obciąża. Najbardziej podejrzany element to HOT, czyli tranzystor wyjściowy odchylania poziomego. Po jego wymianie sprawdzamy wszystkie elementy bierne w sąsiedztwie, a zwłaszcza diodę tłumiącą i kondensator obok. Teraz żarówkę włączamy szeregowo z B+, aby nie zniszczyć nowego tranzystora, gdyby uszkodzony był trafopowielacz. Jeśli mocno zaświeci, to niestety usterka dalej istnieje. Jeśli nie, już tylko sprawdzamy poprawność impulsów na bazie HOT-a i powinno wszystko działać.
Gdzieś miałem TDA1170N z monitora rozebranego kilkanaście lat temu. Miał wbudowany zasilacz stabilizowany na LM317.
cirrostrato pisze: śr, 9 lipca 2025, 09:03
Mam stos Vel z TDA1170 w pionowym (płytki z Neptuna 150 z TDA1170 już zutylizowane) z dawnych dobrych lat, planuję wywalić na szrot bo badziew zawala kąty, nie zamierzam czekać aż ktoś po latach będzie coś z tego potrzebował. Neptun 626 (działał zanim trafił do kąta na stos podobnych zabytków, mój Ojciec używał go przez lata, kupiłem w BOMIS-ie) też do wywalenia (parę na krzemie TV mono 24 cale podobnie), nikt tego złomu nie potrzebuje, żałuję, że zbierałem, koszt ew. wysyłki jest jaki jest więc los przesądzony
Tyle że Vela i Neptun 150 mają kineskop o kącie odchylania 90°, a tytułowy sprzęt mógł mieć kąt 90°
Winetu pisze: śr, 9 lipca 2025, 20:04
Dziesiątki tajwańskich firm robiło takie monitory. Wszystkie bazowały na podobnym schemacie i tych samych układach scalonych. Monitory mono VGA i Hercules różniły się nieznacznie. Proponuję posłużyć się schematem Tatung MM-14SAE do ściągnięcia tu.
/ciach
Wielkie dzięki za link - tona materiałów
Wyjąłem płytę i zacząłem sprawdzać elektrolity.
Jakos tak to się skończyło....
HERC_CAPS.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Są na razie tak tanie, że nie kombinuję nad ich wylutowywaniem z PCB starych TV, wcześniej scalaki serii 74XX w sklepie AVT były po kilka/naście groszy (tranzystory małej mocy pnp i npn poniżej 10groszy przy zakupie setek), starczą do końca dni moich, w układach ,,na pająka'' czasem nawet całość, po uruchomieniu na desce, wywalam z marszu, szkoda prądu na rozluty. Pamiętam wspomnienia znajomego jak będąc lata temu w w Japonii dostał temat wykonania prostego układu na prototypowej PCB (chcieli sprawdzić czy Polak potrafi?), układ wykonał, pomierzył, chciał oddać rozluty i tu zonk, Japończycy nie kumali o co mu chodzi, elementy zostały wydane z magazynu i koniec tematu.
Po wymianie elektrolitów, sprawdzeniu 'na zwarcia' półprzewodników nastąpiła "bezpieczna procedura" włączenia.
Trochę strachu było, ale finał jest bardzo satysfakcjonujący
Dzieki za pomoc i słowa otuchy
Geometria w trybie tekstowym wygląda zupełnie OK ale poszukam jeszcze oprogramowania z obrazami 'testowymi'.
HERCULES_N.jpg
W trybie INVERT, w lewym dolnym rogu widać jakby tylko część linii ale może 'ten typ tak ma'.
HERCULES_INV.jpg
Co prawda miałem nadzieję, że kineskop będzie 'bursztyn' ale i tak jest fajnie - długo szukałem herculesa....
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.