
Mam sobie duotriodę np. ECC83 i teraz na jedną jej połówkę podaje sygnał z kanału lewego a na drugą z prawego to czy na wyjściu lampy dojdzie do przesłuchu międzykanałowego ?
Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp
Ale ja wcale nie miałem na myśli niechlujnego montażu "na kabelkach"! Do tego zdecydowanie nie zachęcam. Tylko tradycyjny, porządny montaż z użyciem tekstolitowych łączówek. Zobacz sobie jak to wygląda np. w moim egzemplarzu 3-3: http://www.forum-trioda.pl/viewtopic.ph ... 05#p363980
Pytanie jest zbyt ogólne, żeby można było dać odpowiedź. Jeśli będą pracowały w układzie wspólnej anody to nie ma prawa być żadnych przesłuchów. Jeżeli będą pracowały w układzie wspólnej katody i zastosuje się bardzo znaczne impedancje (duże oporniki anodowe i siatkowe) to istnieje możliwość pogorszenia separacji międzykanałowej. W praktyce bez znaczenia, dużo większy przesłuch niż nawet kilka podwójnych triod podzielonych między oba kanały daje popularny chiński bubel nazywany dla zmylenia przeciwnika potencjometrem logarytmicznym. Osobiście używam potencjometrów typu SP-3.2 albo podobnych, gdzie każda ścieżka oporowa znajduje się w osobnej, metalowej puszeczce, oczywiście połączonej z masą dla ekranowania od indukcji zakłóceń. W takim potencjometrze nie ma prawa wystąpić przesłuch. Niestety są coraz trudniejsze do zdobycia, nawet liniowe. Prawdziwych wykładniczych potencjometrów SP-3.2 o oporności 1-2 M miałem w swoich rękach tylko cztery sztuki.Mam sobie duotriodę np. ECC83 i teraz na jedną jej połówkę podaje sygnał z kanału lewego a na drugą z prawego to czy na wyjściu lampy dojdzie do przesłuchu międzykanałowego ?
Ad.1 Lampa ECC82 ma mniejszy współczynnik wzmocnienia od ECC81.
Tam należało zastosować podwójny potencjometr M+N, specjalnie przeznaczony do regulacji balansu. W razie jego braku można użyć zwykłego potencjometru podwójnego liniowego, a tłumienie 6dB w środkowym położeniu można zmniejszyć kosztem zmniejszenia głębokości regulacji włączając dodatkowe rezystory między zimne końce ścieżek a masę. Można też włączyć obie jego połówki analogicznie jak pojedynczy potencjometr RV2 na schemacie (tj w każdym z kanałów połówka potencjometru połączona suwakiem z masą a jednym z końców - z torem sygnałowym), wówczas zapewni taką samą charakterystykę regulacji jak potencjometr pojedynczy ale bez przesłuchów.
Tak, maksymalne wzmocnienie ECC82 w wyidealizowanym przypadku (przy obciążeniu anody źródłem prądowym) wynosi 17V/V, ECC81 - 60V/V.1. Czy ECC82 ma mniejsze wzmocnienie niż ECC81 ?
12AU7A to takie audiofilskie wykonanie 12AU7, będącej amerykańskim odpowiednikiem ECC82. Podobno oferuje zmniejszony poziom przydźwięku i mikrofonowania, ale pod wzgledem wzmocnienia nie różni się niczym od wykonania standardowego: http://www.r-type.org/pdfs/12au7a.pdf . Znajduje zbyt mimo że do stopni wstępnych gdzie powyższe atuty są istotne produkowane są lepsze lampy (ECC808, EF86) ponieważ istnieją tacy audiofile którzy uznają jedynie ECC82 i to w połączeniu równoległym (co przez przypadek likwiduje i problem przesłuchów2. Czy 12AU7A ma jeszcze mniejsze wzmocnienie niż ECC82, czy pod względem wzmocnienia są sobie mniej więcej równoważne ?
Potencjometry o takiej charakterystyce są niestety droższe od liniowych.Tomek Janiszewski pisze: ↑pt, 6 marca 2020, 10:30Tam należało zastosować podwójny potencjometr M+N, specjalnie przeznaczony do regulacji balansu.
W jaki sposób doszedłeś do tego wniosku?
Nie zawracaj głowy takimi bzdurami. Jeżeli ktoś buduje wzmacniacz lampowy i kupuje transformatory za parę stów to potencjometr za kilka złotych nie ma żadnego znaczenia. Poza tym te potencjometry wcale nie są wiele droższe.
Oscyloskop to rewelacyjnie pokazał. Niestety na ucho też to słychać.W jaki sposób doszedłeś do tego wniosku?
Poczekaj z tym jeszcze. Odpowiedz na pytanie, które wcześniej zadałem.
Nie wolno zastąpić rezystorów R1 kondensatorami, bo siatki będą bez polaryzacji.
2. W miejscu RV2 wstawiam dwa rezystory 1 MΩ, które będą polaryzować siatki duotriody
Oscyloskop pokazał, że przesłuch występuje w potencjometrze balansu?Oscyloskop to rewelacyjnie pokazał. Niestety na ucho też to słychać.
Jakub, ale proszę o zachowanie poziomu merytorycznego tego tematu.Nie zawracaj głowy takimi bzdurami. Jeżeli ktoś buduje wzmacniacz lampowy i kupuje transformatory za parę stów to potencjometr za kilka złotych nie ma żadnego znaczenia. Poza tym te potencjometry wcale nie są wiele droższe
W tym akurat punkcie AZ12 ma rację (inaczej niż w następnym