Pionierek i zaklocenia z sieci.

Radioodbiorniki lampowe i wszystko co jest z nimi związane.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Misiek_K
25...49 postów
25...49 postów
Posty: 25
Rejestracja: czw, 23 lutego 2006, 14:30
Lokalizacja: Warszawa

Pionierek i zaklocenia z sieci.

Post autor: Misiek_K »

Witam,

Od ponad roku jestem uzytkownikiem PionieraU2. Mam z nim (a w zasadzie nie z nim) maly klopot. Otoz ktos w okolicy posiada jakies urzadzenie, ktore wrzuca sporo zaklocen do sieci i Pionierek zaczyna glosno 'burczec'. Poniewaz nie jestem w stanie namierzyc co to (mixer lub pralka lub lodowka z czasow PRL) musze sprobowac jakos pozbyc sie tego sam - macie jakies pomysly na filtr?

Pozdrawiam
MK
_idu

Post autor: _idu »

To co zakłoca to nie urzadzeni z czaśów PRL.

Zasilacze impulsowe ale nie te z komputeów ale od BTS'ow komórek - przede wszystkim zakres średnmiofalowy
Linie telekomunikacyjne i wszelki smietnik ADSL zakoca praktycznie cały zakres długofalowy.

Pionierki mają zasilanie bezpośrednie i niestety najłątwiej dostaja sie zakłócenia przez sieć. Jak je zwalczać? - niestety modufikacje odbiornika :-(

- kondesator 10 - 22 nF / 630V równolegle do diody UY1N
- odsprzężenie żarzenia - przy każdej lampie kondesatory 4n7 - 22n 630V do masy. Pomiędzy lampami dać dławiki w.cz. - osłabiamy intermodulacyjne zakłocenia przenoszone przez żarzenie - przydźwięk 50Hz przy odbiorze silnych stacji
- na wejsćiu zasilania dac filtr przeciwzakłóceniowy - typowy ze sklepu elektrotechnicznego
- zastosować dobrą zewnętrzną antenę i uziemienie a doprowadzenie poprowadzić w ekranie.

Znam z autopsji. W nocy nie ma praktycznie zakłoceń ale około 6:00 w dzien powszedni nagle sie pojawiają.

[/url][/i]
Awatar użytkownika
Vault_Dweller
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2837
Rejestracja: wt, 1 lipca 2003, 23:26
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Vault_Dweller »

Spróbuj wsadzić kondensator 100nF/1kV równolegle do zasilania, powinno pomóc.
Studenckie Radio ŻAK 88,8MHz- alternatywa w eterze przez całą dobę!
k24
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1228
Rejestracja: ndz, 31 października 2004, 18:32

Post autor: k24 »

Zasilacz komputerowy również wprowadza zakłócenia,szczególnie wtedy jak komputer i radio są włączone do tej samej fazy(przy wyłączonym komputerze jego zasilacz pracuje nadal).Zakres fal długich praktycznie zablokowany całkiem,na średnich tylko odbiór silnych stacji.Pomimo zastosowania filtru sieciowego przy komputerze,zakłócenia występują dalej.Trzeba wybrać - komputer albo słuchanie radia. :?
Awatar użytkownika
marekb
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 933
Rejestracja: pt, 2 kwietnia 2004, 13:03
Lokalizacja: Krosno

Post autor: marekb »

Dobrze wykonany i podłączony(!) zasilacz komputerowy generuje zakłócenia w pasmie ok. 20 MHz (plus harmoniczne). Tak więc zaklócany jest zakres KF i UKF. Niestety, większość zasilaczy komputerowych to kiepska chińszczyzna - bez ukladów przeciwzakłóceniowych i dlatego zaklócają całe pasmo radiowe. Dobrze jest uzupelnić taki zasilacz o uklady przeciwzakłóceniowe - miejsce na płytce jest, można użyć elementów ze starego telewizora (typu Neptun, Jowisz, Helios). Udaje się doskonale odkłócić taki zasilacz. Nawiasem mówiąc, używam zasilacza komputerowego przerobionego na zasilacz do ukladów lampowych -żadnych przydźwięków sieci, szumów i zakłóceń.
_idu

Post autor: _idu »

k24 - z praktyki powiem że zasilacz komputera praktycznie nie zakłóca jeśli odbiornik stoi kilka metrów od komputera (ze zdjetymi bokami obudowy!!!). Włączałem i wyłączałem komputer i nie zauważyłem róznicy!!! Znacznie silniej zakłócają kineskopy telwizorów.

Te 20MHz - - tyle że ktrótkie fale są o dziwo wolne od zakłóceń. Wiec tym bardzije odpada podejrzenie o zasilacze komputerów.

To co jest na falach długich to sa śmieci z linii telefonicznych a dokładniej - neostrada czyli ADSL. Im dalej był odbiornik od przewódów TPSA tym mniej było zakłóceń. (ISDN konczy swoje pasmo na początku zakresu fal długich)

Natomiast na falach średnich jest wiele maksimóww zakłoceń. Jak podałem przybliżone częstotliwości znajomemu którkofalowcowi to mi szybko odpowiedział - zasilacze BTS'ów telefonii komórkowej - ponoć w Poznaniu próbowano zmusić operatorów telefonii komórkowej do odkłócenia tych zasilaczy..

Zreszta natężenie zakłóceń dziwnie pokrywa siez natężeim łączeń w telefonii komórkowej.

Znqm jeszcze jedno silne zodło zakłoceń- napęd asynchropniczny w tramwajach - np. aparatura Elina czy Eniki (pierwszy to falownik drugi strerowanie wektorowe - obydwa silnikki asynchroniczne). - co do chopperów Woltana lub AEG nie wiem - w Łdzi dimunje Elin a wktóce Enika.

To były obesrwacje gdy mieszkałem w centrum Pabianic.[/url][/b][/i]
k24
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1228
Rejestracja: ndz, 31 października 2004, 18:32

Post autor: k24 »

:arrow: STUDI
Widocznie masz porządny zasilacz,mój niestety zakłócenia wprowadza,
sprawdzone na różnych odbiornikach.Odbiór jest czysty dopiero jak wyłączę komputer z sieci.
Misiek_K
25...49 postów
25...49 postów
Posty: 25
Rejestracja: czw, 23 lutego 2006, 14:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Misiek_K »

STUDI pisze:To co zakłoca to nie urzadzeni z czaśów PRL.
Zasilacze impulsowe ale nie te z komputeów ale od BTS'ow komórek - przede wszystkim zakres średnmiofalowy
U mnie wyglada to na zaklocenia generowane przez pracujacy silnik - sa dosc charakterystyczne. Pojawiaja sie nieregularnie i trwaja kilka, kilkanascie minut.
szalony

Post autor: szalony »

A to jest chyba możliwe, ale wyglądało by to na silnik posiadający szczotki i komutator :? A sprawdź czy są zakłócenia jak wyłączysz z sieci różne sprzety AGD/RTV... Może zakłócenia idą z anteny ? Jak są na jednej f to można by dać eliminator za anteną

KF (a konkretnie 80m) jest u mnie równie zawalone jak zakres fal średnich, na długich jedynka jest czyściutka mimo neostrady.


->STUDI: i tu jest przewaga rozruchu oporowego ;) Chociaż 105-tka to może tym bębnowym poiskrzyć ;) Elin to do sanoka nie robił dawniej ?

->k24 - Nie ma jak CODEGEN (zdiełano w kitaje - sam mam) ;)
Misiek_K
25...49 postów
25...49 postów
Posty: 25
Rejestracja: czw, 23 lutego 2006, 14:30
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Misiek_K »

szalony pisze:A to jest chyba możliwe, ale wyglądało by to na silnik posiadający szczotki i komutator :? A sprawdź czy są zakłócenia jak wyłączysz z sieci różne sprzety AGD/RTV... Może zakłócenia idą z anteny ? Jak są na jednej f to można by dać eliminator za anteną;)
Silnik szczotkowy na 100%. To sa zaklocenia poza moim mieszkaniem i nie jestem w stanie ich wyeliminowac.
szalony pisze:->STUDI: i tu jest przewaga rozruchu oporowego ;) Chociaż 105-tka to może tym bębnowym poiskrzyć ;) Elin to do sanoka nie robił dawniej ?
To jest niedbalstwo wykonania. Olewanie laczenia mas, zakladania filtrow, ekranow itd. Szczegolnie przoduja w tym dziela Instytutu Elektrotechniki z Miedzylesia i ich stoleczne modernizacje stojace na szczescie na razie pod plotami w zajezdniach po spektakularnym wypadku w kwietniu 2005.
_idu

Post autor: _idu »

szalony co do szynowców to w Łodzi modernizacje były wykonane przez następujące firmy:

Elin EBG - 805Na Elin - najwięcej, napęd asynchroniczny, porąbany komputer sterujacy - wrzeszczący że torów brak itp... Ale i tak w Łodzi był postęp w stosunku do ELinów warszawskich, w których komputerki tylko pisały Błąd i nic więcej.... Obecnie jako tako poradzono sobie z ich "wybrykami" ale jak ELin stanie a tarczowe hamulce ma mocne to potem trzeba penumatynicznie go odblokowywać bo nic go nie jest w stanie zepchnąć. Austriacy idiotycznie zrobili automatykę - gdy włączy się awaryjne hamowanie nie można go odłączyć przy zasilaniu czy z akumulatrów czy z trakcji - podczas odblokowania na bateriach przy załączeniu głownego zasilania ponownie się blokuje.. Na odwrót tak samo - ane mżńa jeździć gdy obwód zasilania z baterii jest odłączony.

Woltan - jeden skład 805Na - chopperek.. czyli silniki prądu stałego. Ale to inny Woltan niż np. w Warszawie w 105N3K (nazywanych u nich 105N2K-2 - bulwy).

AEG - Chopper czyli silnikki prądu stałego - dosłownie jeden wagon 805Na. Nieużywany odstawiony. Kiepskie właściwości trakcyjne - nie miał tzw. "kopa" strasznie się "mulił".

Enika - asynchroniczny wektorowy napęd (nowocześniejszy od ELina - i chyba najwowoczęsniejszy w Polsce). Dwa składy 805Na (jeden jeździ drugi w trakcie modernizacji) - na dodatek "zbulwione". w zasadzie prototypy bo parametry odmienne od tego co wcześniej Enika wyprodukowała dla Elbląga.

Elin EBG - asynchrnoczny - Cityrunnery. Tu był mniej kłopotów niz z 805Na Elin.

Ponadto u innych firm komunikacyjnych w Łodzi:

Siemens - napęd chopperowy ttranzystory GTO. Jedna sztuka M8S z Essen.


Elina w radiu słychać już odlełości 200 - 300 metrów. Woltan nie wiem, AEG sporadycznie przewozi zaopatrzenie nocą a Enika jakoś nie pojawiła się w rejonie gdzie mieszkam. Citki też tamtędy gdzie mieszkam nie jeżdżą.

Te z tradycyjnym rozruchem - czyli rozrusznik (majstersztyk elektromechaniki - polecam obejrzeć toto....) praktycznie nie zakłócają. M8S - zakłócał w nieznaczym stopniu.

Nie wiem co jest elementem wykonawczym - Eliny zapewne jeszcze tyrystory GTO, Citki - byc może już IGBT. Enika - IGBT. Woltan - chyba IGBT. AEG - tyrystory GTO. M8S - tyrystory GTO.

Sorry za zboczenie z tematu.