Schemat poprawny, jak chcesz to montuj. Kondensatory sprzęgające mają bardzo duże (w stosunku do potrzeb) wartości- spokojnie możesz zmniejszyć C2, C4 i C9 dziesięciokrotnie. To samo tyczy się elektrolitu C3. Opór R5 możesz zmniejszyć spokojnie do 1M, przez co przedwzmacniacz będzie prawdopodobniej mniej szumieć. Pamiętaj, by obciążać przedwzmacniacz nie za niską opornością (470k i więcej powinno być OK). Ewentualnie daj na wyjściu wtórnik katodowy- możesz go sprzęgnąć galwanicznie z anodą drugiej lampy, a C9 (może być o wartości takiej, jaka jest) i R10 (spokojnie zmniejsz go np. do 22k) podłącz do katody. Opór katodowy musiałbyś sam policzyć w zależności od użytej na wtórnik lampy i napięcia anodowego na drugiej ECC83.
Witam.
Również nie dostrzegłem błędów w przedstawionym schemacie. Podane wartości pojemności kondensatorów są faktycznie dość wysokie, co podyktowane było zapewne chęcią uzyskania przez autora opracowania bardzo szerokiego pasma w dolnym zakresie częstotliwości. Nie zawsze jest to korzystne w przypadku współpracy wzmacniacza z gramofonem ze względu na możliwość przenoszenie wibracji pochodzących od nierówności płyty oraz możliwość sprzęgania się gramofonu z głośnikami w zakresie najniższych częstotliwości. O ile nie dziwi mnie stosowanie bardzo dokładnych elementów RC w pętli kształtującej charakterystykę przenoszenia, to już "apteczna" dokładność rezystorów R1, R3 i R7 wydaje mi się mocno przesadzona. Do przedstawionego układu warto byłoby dobrać lampę ECC83 o niskim poziomie szumów i mikrofonowania.
Do przedstawionego układu warto byłoby dobrać lampę ECC83 o niskim poziomie szumów i mikrofonowania.
chodzi tu o dobranie egzemplarza parametrami czy o lampę konkretnej firmy ? chciałbym zastosować 6n2p-ew ze względu na to,że mam do nich dostęp czy koledzy widzą jakies przeciwwskazania ?
niestety ta częsci wypowiedzi
Ewentualnie daj na wyjściu wtórnik katodowy- możesz go sprzęgnąć galwanicznie z anodą drugiej lampy, a C9 (może być o wartości takiej, jaka jest) i R10 (spokojnie zmniejsz go np. do 22k) podłącz do katody. Opór katodowy musiałbyś sam policzyć w zależności od użytej na wtórnik lampy i napięcia anodowego na drugiej ECC83.
to juz wyższa szkoła jazdy - nie jestem zbyt zaawansowany w elektronice,uczę się jej jako hobbysta,łatwiej zrozumieć mi to na schemacie ..
pozdrawiam i dziękuje za pomoc..
ps.mam jeszcze pytanko odnośnie c3 widnieje tam 1m (rozumiem,że chodzi tu o 1000 uF ?) co za tym idzie sugerujecie zmnejszyc go do 100 uF ?
6N2P to moim zdaniem doskonała lampa. nigdy nie miałem z nią problemów. dodatkowo zazwyczaj występuje w wojskowej wersji, która ma zwiększoną trwałość i wygląda rewelacyjnie:)
uważaj tylko na inne wyprowadzenia żarzenia niż ECC8x.
dodatkowym plusem tej lampy jest wewnętrzny ekran.
C3 zmniejszyłbym do 220 lub 470uF, ale to raczej kosmetyka.
Wsadź 6N2P-EW, nawet bez stałoprądowego żarzenia (chyba że będzie jakoś strasznie buczeć, to spróbuj ją w takim razie rozżarzyć prądem stałym). Układ wyprowadzeń identyczny jak w ECC88.