Chłodzenie radiatora

Jeśli informacja nie pasuje do żadnego działu, a musisz się nią podzielić - zrób to tutaj.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd

Awatar użytkownika
tszczesn
moderator
Posty: 11235
Rejestracja: wt, 12 sierpnia 2003, 09:14
Lokalizacja: Otwock

Re: Chłodzenie radiatora

Post autor: tszczesn »

Sprawdź w dokumentacji do użytych tranzystorów oporność termiczną złącze-obudowa i obudowa radiator (szyna w tym momencie), określ moc maksymalną wydzielaną w jednym tranzystorze, i policz temperaturę krzemu w środku. Może się okazać, że nie przekroczy dopuszczalnej przy tych 60°C na elemencie chłodzącym, wtedy nic nie musisz robić. 60°C to nie jest dużo dla krzemu, choć człowieka parzy :)
Wiech
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1009
Rejestracja: ndz, 14 maja 2017, 20:24

Re: Chłodzenie radiatora

Post autor: Wiech »

W ten sposób już liczyłem, ale potykałem się na parametrze tej szyny jako radiatora- przy grubości 10mm to już nie ma przybliżonych tabel ani charakterystyk cieplnych.
Spotkałem się w necie z radiatorami zbiorczymi Al lub Cu właśnie z płaskownika 10mm lub więcej , dodatkowo chłodzonymi radiatorami użebrowanymi połączonymi na styk z taką szyną.
Natomiast ja chciałbym do chłodzenia użyć wentylatorów ze starych zasilaczy PC.
Mają dobry wymiar - 80x80mm czyli idealnie na taką szynę, przykręcę je z dystansem ok 10mm do szyny i zobaczę co będzie.
TELEWIZOREK52
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 4188
Rejestracja: czw, 3 grudnia 2009, 00:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Chłodzenie radiatora

Post autor: TELEWIZOREK52 »

Wiech pisze: ndz, 26 maja 2019, 09:52 U Kolegi skąd wentylator wydmuchuje to powietrze?
Z obudowy czy znad powierzchni radiatora?
Jeżeli znad powierzchni to jaka jest odległość wentylatora od powierzchni radiatora?
Witam. Radiator - szyna w kształcie litery U długości ok. 25cm. jednym końcem prawie dotykająca boku obudowy. To "prawie" wykorzystałem do wciśnięcia małego wentylatorka zamocowanego do czoła "U" i WYCIĄGAJĄCEGO ciepłe powietrze na zewnątrz. Podobnie jak w komputerach. Od góry "U" jest zamknięte obudową co tworzy tunel o przekroju kwadratowym. Wzmacniacz ma ok. 200W i dopiero tak ok. połowy mocy max. tranzystory robią się ciepłe. Pozdrawiam.