Radio Stolica - jak podłączyć

Radioodbiorniki lampowe i wszystko co jest z nimi związane.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

bartek2019
2 posty
2 posty
Posty: 2
Rejestracja: śr, 23 stycznia 2019, 10:39

Radio Stolica - jak podłączyć

Post autor: bartek2019 »

Cześć,

zostałem posiadaczem Stolicy 3264 i próbuje ją reanimować. Stan na teraz jest taki, że po włączeniu buczy, nie łapie żadnej stacji, ale magiczne oko sobie świeci. Pokrętła wszystkie chyba działają, ale nic nie odbiera.

Po rozebraniu pierwsza rzecz jaka mi się rzuca w oczy to nie podłączony jeden kondensator elektrolityczny. Czy ktoś może pomóc z tym problemem? Do czego to dolutować?
1.jpg
Po przeczytaniu kilku wątków na forach znalazłem informację, że te kondensatory są pierwszą rzeczą do wymiany, więc sobie na zapas kupiłem 2 nowe. Tylko, że te nowe mają wyjście + i -, a te stare tylko jedno wyjście. Ktoś może pomóc jak ewentualnie podłączyć te nowe? O ile poprzedni punkt nie zadziała, bo wolałbym utrzymać wszystko oryginalne.

Trzeci problem to nie widzę żadnej anteny podłączonej do mojego egzemplarza. Powinna być chyba antena ferrytowa wbudowana, ale jej nie widzę.

Czwarty problem to wypięty jeden kondensator – ten w czerwonym kółku. O ile się nie myle oznaczony KR 001 uf+20 500v. Ktoś może pomóc do czego to podłączyć?
2aa.jpg
4.jpg

To jest moje pierwsze radio, więc z góry przepraszam za mój brak wiedzy, ale uznałem, że warto odnowić takie radio, szkoda aby się dalej kurzyło.

Dorzuce jeszcze pare zdjec, w razie potrzeby
8.jpg
12.jpg
dziękuje
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
kubafant
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2899
Rejestracja: sob, 11 stycznia 2014, 20:11
Lokalizacja: Białystok

Re: Radio Stolica - jak podłączyć

Post autor: kubafant »

Kondensatory przykręcane do chassis mają wyprowadzony u dołu biegun dodatni, minus jest na obudowie.

Dużo pracy przy uruchomieniu tego radio. Przede wszystkim kondensatory papierowe (te w szklanych rurkach zalanych smołą) do wymiany/regeneracji. Elektrolityczne mogą być jeszcze dobre, choć mogłeś im zaszkodzić włączając radio do prądu. Nigdy się tak nie robi z wiekowymi urządzeniami.
lecz w gruncie rzeczy była to sprawa smaku
Tak smaku
który każe wyjść skrzywić się wycedzić szyderstwo
choćby za to miał spaść bezcenny kapitel ciała
głowa
Awatar użytkownika
salicjonał
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1458
Rejestracja: ndz, 5 kwietnia 2015, 21:08
Lokalizacja: gromada Baranów

Re: Radio Stolica - jak podłączyć

Post autor: salicjonał »

Jeden kond. elektr. będzie podłączony plusem do katody AZ1, a drugi - do drugiej siatki (4 nóżka) EBL21. Czy wzmacniacz działa?
Kalte Leim und warmen Nägel halten besser.
bartek2019
2 posty
2 posty
Posty: 2
Rejestracja: śr, 23 stycznia 2019, 10:39

Re: Radio Stolica - jak podłączyć

Post autor: bartek2019 »

kubafant pisze: śr, 23 stycznia 2019, 23:22 Kondensatory przykręcane do chassis mają wyprowadzony u dołu biegun dodatni, minus jest na obudowie.

Dużo pracy przy uruchomieniu tego radio. Przede wszystkim kondensatory papierowe (te w szklanych rurkach zalanych smołą) do wymiany/regeneracji. Elektrolityczne mogą być jeszcze dobre, choć mogłeś im zaszkodzić włączając radio do prądu. Nigdy się tak nie robi z wiekowymi urządzeniami.
Dzięki za odpowiedź. Poprzedni właściciel włączył, ale całkowita racja z tym włączaniem.
ed_net
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1055
Rejestracja: czw, 8 stycznia 2009, 21:04

Re: Radio Stolica - jak podłączyć

Post autor: ed_net »

Witam !
W trosce o Twoje zdrowie przestrzegam Cię iż w radiu lampowym występują bardzo duże napięcia , nawet do 700 V , które mogą poważnie Cię uszkodzić .
Tak więc nie jest kwestią który kondensator gdzie należy podłączyć , tylko kwestią podstawową jest czy masz jakiekolwiek pojęcie o układach elektrycznych lampowych . Bo jeśli nie i nie masz zamiaru zgłębiać tej wiedzy to lepiej daj to radio komuś do uruchomienia , a sam możesz się zająć np.: renowacją skrzynki.
A do wymiany elementów w Twoim radiu może być ich sporo , akurat aktualnie uruchomiłem podobne radio -AGĘ , konieczna była wymiana elektrolitów , dołożenie opornika redukcyjnego bo AGA lub Stolica mają tylko zasilanie 220 V , a nie 235 jak jest w sieci, 3 lampy , kilkanaście oporników i kondensatorów , potencjometr itd.
Oczywiście o zaśniedziałych stykach w przełącznikach to nie ma co pisać , bo to jest oczywiste , tak samo jak o zbliżających się do końca swojego żywota podstawkach lampowych.
Pozdrawiam i radzę przemyśleć moje uwagę, a mój kontakt z tą techniką to jest ponad 50 lat.
ed_net
Awatar użytkownika
walllker
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 817
Rejestracja: wt, 19 czerwca 2007, 20:26
Lokalizacja: Witaszyce koło Jarocina (Wielkopolska)

Re: Radio Stolica - jak podłączyć

Post autor: walllker »

Witam kolegę, to poklei, zaczniemy od BHP, w radiu występują wysokie napięcia, więc naprawdę uważaj można zrobić sobie "kuku", dwa to po uruchomieniu lampy szczególnie EBL21mocno się rozgrzewa i może poparzyć, po trzecie nie łatwo jest zastąpić stare elektrolity współczesnymi, i po czwarte zanim zaczniesz majstrować, i zrobisz sobie krzywdę lub zniszczysz to radio, to warto kupić jakąś starsza książkę o radiach lampowych, na allegro jest multum w powalających cenach około 5-10zł. To takie minimum, następny temat to czy potrafisz czytać schematy gdyż bez tego nie naprawisz tego radia, schemat stolicy masz np tu http://fonar.com.pl/audio/schematy/radi ... 6_01_1.htm, kolejne do naprawy tak starego radia trzeba mieć też minimum sprzętu, lutownica, zestaw śrubokrętów znośny miernik uniwersalny, warto żeby miał pomiar pojemności, może być również potrzebny generator, i zanim coś rozkręcisz to robić dużo zdjęć, ja też tak zaczynałem, niestety jeżeli planujesz tylko ten jeden raz naprawić to radio własnymi siłami to może być ciężko i lepiej to komuś zlecić, ale jeżeli chcesz wejść w to hobby (ostrzegam bardzo uzależnia) to powoli, z dużą cierpliwością, i bez pośpiechu. No to się nagadałem i dorzeczy.
1. W radiu Stolica, Aga czy Pionier nie ma anten wewnętrznych a tym bardziej ferrytowych, to są anteny stosowane dużo później w radiach tranzystorowych czy lampowych takich jak Figaro lub Kankan, anteną w Stolicy jest kilkumetrowy drut wpięty w gniazdo antenowe
2. Kondensatory papierowe raczej w większości muszą być wymienione lub zregenerowane, jest to twój pierwszy remont więc na razie zapomni o regeneracji tylko wlutuj każdego, zmierz pojemność, jak jest coś nie tak lub popękana ta szklana rurka to od razu wymieniaj na nowy.
3. Elektrolity mogły być sprawne lub nie, należy je dokładnie przemierzyć, warto je także obejrzeć czy gdzieś przy gumce od góry lub gdzieś od spodu nie zrobił się taki biały nalot, to może źle wróżyć takiemu kondensatorowi
4. Dokładnie obejrzyj cewki w przełączniku kanałów czy nie są pogryzione prze jakieś gryzonie, bo wtedy musisz nie tylko je przewinąć, ale również odnowa zestroić radio, bez generatora będzie ciężko.
5. Często się zdarza że w takich starych radiach coś nie działa bo z biegiem lat zaśniedziały styki w przełączniku i trzeba go rozebrać i przeczyścić
6. Obejrzyj oporniki, nie zawsze ten który uległ odbarwieniu musi być uszkodzony, ale warto je przemierzyć, przeczyść podstawki lamp
7. Jak to zrobisz to możesz włączyć radio do prądu, i dokonać pomiaru napięć na zasilaczu i nóżkach lamp, uważaj żebyś nie zrobił zwarcia robiąc te pomiary, jednocześnie obserwuj układ jeżeli coś zacznie dziwnie pachnieć lub co gorsza zobaczysz dym natychmiast wyłączaj radio, przy robieniu pomiarów zachowaj bardzo dużą ostrożność, pamiętaj że masz tam bardzo wysokie napięcie.

Jak to zrobisz opisz co i jak podaj wartości napięć w poszczególnych punktach wtedy można będzie radzić dalej, to co napisałem to skrót skrótów i to przedstawiony po łepkach, niestety naprawa starego radia ,które niekiedy kilkadziesiąt lat leżało gdzieś jest dużo trudniejsza niż naprawa radia które było cały czas użytkowane.