Od pewnego czasu chodzi za mną pomysł stworzenia urządzonka, które pomagało by "maniakom lampowym" stroić odbiorniki radiowe.
Na razie to tylko zbiór luźnych przemyśleń, bo do realizacji droga daleka, ale może z czasem coś się z tego wykluje

Układ składałby się z następujących elementów:
- Generator DDS jako główne źródło sygnału.
- Mikrokontroler (32bit) jako jednostka zarządzająca urządzeniem.
- Wyświetlacz GLCD do obrazowania przebiegów i napisów na ekranie.
- Układy kształtujące sygnał mierzony, tak aby mógł on zostać zsamplowany przez przetwornik A/C mikrokontrolera (coś w rodzaju sondy aktywnej + prostownik + wzm o regulowanym wzmocnieniu/tłumik).
- Układy kształtujące/wzmacniające/modulujące sygnał wyjściowy z generatora DDS.
Układ działałby następująco: Sygnał z generatora DDS zmieniał by częstotliwość w zakresie definiowanym przez użytkownika (od F min do F max). Sygnał ten dostarczany byłby do obwodów odbiornika - tak jak to zwykle podaje się z generatora w.cz. Częstotliwość z generatora DDS będzie zmieniać się z odp. skokiem wynikającym z zakresu częstotliwości jaki będzie przemiatany (definicja użytkownika) podzieloną przez ilość pikseli na ekranie GLCD gdzie powstanie wykres (linia). Mikrokontroler sobie to automatycznie przeliczy dla każdej definicji zakresu przemiatania.
Sygnał ten po przejściu przez obwody odbiornika byłby pobierany za pomocą sondy aktywnej + prostownik + układ wzmacniacza o regulowanym wzmocnieniu, do wejścia A/C mikrokontrolera i byłby samplowany dla każdej częstotliwości generatora DDS jaka była by "wpuszczana" do odbiornika.
Potem mikrokontroler na podstawie tych zebranych danych rysowałby w czasie rzeczywistym wykres (krzywą) na wyświetlaczu GLCD, który pokazywał by nam np. krzywą rezonansową badanego obwodu LC.
Obwody pozwalające na regulację wzmocnienia mierzonego sygnału/poziom sygnału z generatora DDS umożliwiałyby dostosowanie rozmiarów naszego wykresu tak aby mieścił się on na ekranie (może nawet dało by się to zrobić automatycznie).
To podstawa działania.
Można potem myśleć o dodatkowych udogodnieniach i możliwościach, które zależałyby od rozbudowy programu
np. wykorzystywać układ również jako klasyczny generator sinusoidalny + modulacja FM/AM z możliwością ustawiania zdefiniowanych częstotliwości pomiarowych (punkty strojenia na skali, różne częstotliwości p.cz. itp...)
Na ekranie GLCD mogą pojawiać się też wzorce krzywych strojenia, tak aby strojąc wykresy pokryły się zapewniając tym samym optymalne zestrojenie obwodów, itd, itp....
To na razie tylko kilka pomysłów w tej materii . Nie wiem na ile ten pomysł jest realny (i potrzebny), ale podyskutować można zawsze
