Krytyczne parametry procesu: dobór składników masy rezystancyjnej, sposób i parametry mielenia składników, wiskoza masy, metoda nanoszenia oraz sposób i parametry utwardzania.
Składniki: sadza, grafit, mika lub biel tytanowa, lakier i rozpuszczalniki.
Sadzę wyżarzyć w piecu muflowym w temp 1150-1200 stopni przez 3 godziny (licząc od osiągnięcia tej temperatury). Wyżarzać w tyglu szamotowym, uszczelniając ubitą masę...azbestem

Po wyżarzaniu wystudzić i usunąć warstwę popiołu, przesypać do szczelnego słoja.
Grafit mielić w młynie kulowym. Napełnić młyn grafitem do 1/3 obj. Kule powinny wypełniać młyn do 1/4 obj. Wszystko to zalać spirytusem do 3/4 obj. Stosunek wagowy kul o średnicach 10,8 i 3 mm winien być jak 1:1:0,5.
Czas mielenia wynosi...200 godzin

Wysuszony grafit przesiewamy przez sito o 17000 oczkach na cm^2.
Przesiany grafit wyżarzamy analogicznie jak sadzę.
Jeśli chcemy stosować mikę- trzeba mielić. Młyn napełniamy do 1/3 obj miką, wsad zalać do 3/4 obj wodą destylowaną. Mleć (mielić


Zawiesinę zlać do dużej kuwety porcelanowej i suszyć w 110 stopniach przez 24 godz. Moczkę przechowywać w słoju szczelnym.
Przykładowy skład procentowy składników.
Dla rezystancji 80 omów: 23% lakieru- żywicy, 15% grafitu, 37% rozpuszczalników (spirytus, toluen) i 25% srebra w proszku, którego sposób przygotowania także mogę podać na życzenie.
Dla rezystancji 150 omów: 25% lakieru- żywicy, 12% sadzy, 12% grafitu, 51% rozpuszczalników.
Dla rezystancji 30 kiloomów: 37% lakieru- żywicy, 9% sadzy, 17% miki lub dwutlenku tytanu, 37% rozpuszczalników.
Dla 50 kiloomów: 37% lakieru- żywicy, 5% sadzy, 21% miki lub TiO2, 37% rozpuszczalników.
Dane te są oczywiście orientacyjne, bo wiele zależy od gatunku sadzy i grafitu, które za każdym razem, gdy robimy nową partię masy winny być badane na rezystywność, zawartość popiołu itd.
Mieszanie składników przeprowadza się w młynach kulowych przez...150 godzin


Dla żywic alkidowych rozpuszczalnikiem jest toluen lub ksylen. Dla fenolowych- spirytus, czasem z acetonem. Ilość rozpuszczalnika decyduje o wiskozie. Można sporządzić sobie dwie masy, o większej i mniejszej rezystancji. Wówczas mieszając te dwie w żądanej proporcji reguluję się rezystywność.