Kto , jaka firma ?
Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp
-
- 125...249 postów
- Posty: 230
- Rejestracja: pt, 14 marca 2008, 10:23
- Lokalizacja: WARSZAWA
Kto , jaka firma ?
Jaki producent ? Jaka firma produkowała przed 1945 w (nie istniejących już) zakładach w Dzierżeniowie ?
JACEK
-
- 2500...3124 posty
- Posty: 2987
- Rejestracja: czw, 2 października 2008, 09:48
- Lokalizacja: Kraków
Re: Kto , jaka firma ?
Wydawało mi się, że NORA.?jajacek pisze:Jaki producent ? Jaka firma produkowała przed 1945 w (nie istniejących już) zakładach w Dzierżeniowie ?
Ale znalazłem też coś takiego:
W pierwszych latach wojny Niemcy uruchomili w Łodzi fabrykę lamp elektronowych, jako oddział firmy Telefunken. Na skutek stałych bombardowań Rzeszy przez lotnictwo alianckie powstały dalsze oddziały firmy Telefunken w Dzierżoniowie i Legnicy oraz fabryka Opta - Radio (oddział firmy Lorenz) w Zielonej Górze. Z dawnych zakładów Marconiego zniszczony został tylko budynek administracyjny. Główne gmachy P. Z. Philips były w gruzach. Pozostałe fabryki lamp elektronowych nie były objęte działaniami wojennymi i nie zostały zniszczone. Ich likwidacja i kompletna dewastacja nastąpiły na skutek akcji demontażu i wywózki urządzeń. Przed wojną w Warszawie było skoncentrowane ok. 90 % całego krajowego przemysłu tele - i radiotechnicznego. Tutaj też zagładzie uległy dwie najpoważniejsze fabryki w kraju: PZT i P. Z. Philips. Z przedwojennego polskiego przemysłu radiotechnicznego ocalała jedynie łódzka fabryka Ika., a z przemysłu teletechnicznego - małe fabryki Krzymiń i Paszke w Bydgoszczy oraz budynki wytwórni telefonów w Radomiu.
Początkiem Diory jest przybycie do Dzierżoniowa 8 listopada 1945 r. czteroosobowej grupy, którą kierował inż. Tadeusz Kiesewetter. Zostali oni delegowani przez CZPE w celu przejęcia i zagospodarowania obiektu poniemieckiego przy ul. Szkolnej nr 3. Przejęty zakład był pierwotnie fabryką włókienniczą. W trakcie wojny, w 1943 roku niemcy rozpoczeli demontaż maszyn włókienniczych a na ich miejscu uruchamiali produkcję zbrojeniową. Zakład należał do firmy Hagenuk-Werke-Kiel. Tu Niemcy przygotowywali produkcję sprzętu nawigacyjnego i radiostacji przeznaczonych dla marynarki wojennej. Stan obiektów przejętych po wyzwoleniu był zły.
Wszystkie budynki zdewastowane, maszyny i urządzenia wywiezione, hale puste, częściowo pozbawione okien, drzwi oraz świetlików. W roku 1944 lotnictwo radzieckie zbombardowało budynki fabryczne oraz przyległy teren.
Na koniec 1945 roku załoga fabryki lamp i odbiorników radiowych liczyła 11 pracowników. W marcu 1946 roku załoga PFOR (Państwowa Fabryka Odbiorników Radiowych) liczyła ponad 30 pracowników. Najszybciej uruchomono pierwszy warsztat reperacyjny odbiorników radiowych. Ze zwiezionych do zakładu około 10 000 sztuk aparatów udało się wyreperować i sprzedać prawie połowę. W marcu uruchomiono kuźnię i częściowo halę obrabiarek.
Jesienią 1946 roku powstała galwanizernia. Pierwszym produktem zakładu były odbiorniki o nazwie 'Ludowe', zmontowane
na niemieckich schematach - zwane "hitlerkiem". Pierwszym wyrobem wyprodukowanym w wyzwolonej Polsce był Srebny Ton, zwany
Limuzyną, w 1946 roku. Nazwa ta była przypadkowa i pochodziła ze skojarzenia odbiornika dwuobwodowego z dwuosobową limuzyną. W pierwszym okresie produkcji wyremontowano około 2000 sztuk odbiorników 'Ludowe" i zmontowano około 350 "Limuzyn".
W 1947 kupiono w Szwecji licencję odbiornika AGA, których wyprodukowano blisko 26 tyś. W drugiej połowie 1947 powstała
dokumentacja techniczna PIONIERA. Produkcja seryjna ruszyła 3 sierpnia 1948 roku. Odbiornik w różnych odmianach był podstawą produkcji do 1956 r. Więcej źródło książka; 40 LAT ZAKŁADÓW DIORA 1945-1985 , praca zbiorowa. Wydana przez drukarnię techniczną ZR DIORA w nakładzie 2000 szt. w 1985 r.
Szczegóły produkcji w poszczególnych latach można znaleźć na;
Diora tym terenem zarządzała do pczątku lat 80, następnie sukcesywnie pozbywała się. W opuszczanych obiektach powstały różne zakłady prywatne, hurtownie i sklepy. Zebrał Krzysztof Bach.
Wołyń 1943. Pamiętamy!
-
- 375...499 postów
- Posty: 433
- Rejestracja: pt, 23 lutego 2007, 00:51
- Lokalizacja: Gliwice
Re: Kto , jaka firma ?
Nora raczej w Świdnicy (tekst poniżej za http://www.mojemiasto.swidnica.pl/?p=1330) - to tylko 15 km dalej, więc prawie, ale to przecież różnicazagore1 pisze:Wydawało mi się, że NORA.?

W roku 1897 Hermann Aron (1845-1913) rozpoczął w Świdnicy budowę fabryki liczników. Uruchomienie fabryki nastąpiło w roku 1902. Otrzymała nazwę H. Aron Elektrizitätszähler Fabrik G.m.b.H. Wytwarzano tu liczniki i elektryczne zegary sterujące, automaty do oświetlenia klatek schodowych, a od 1936 roku zaczęto również produkować lampowe odbiorniki radiowe, znane w Europie jako NORA RADIO. Fabryka szybko rozwijała się a liczniki znalazły wkrótce szeroki zbyt, gdyż w Świdnicy w latach 1905-1907 uruchomiono własną elektrownię i rozpoczęła się szybka elektryfikacja przemysłu, handlu, gospodarki komunalnej i obiektów mieszkalnych.
W 1933 roku zmieniono nazwę fabryki na Heliowatt – Werke Elektrizitäts A.G. W 1935 roku zakłady zostały „sprzedane” firmie Siemens-Schuckert, zaś właściciele – rodzina Aron (żydowskiego pochodzenia) wyjechała do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. W połowie lat trzydziestych w świdnickiej fabryce pracowało około 2000 osób.
Spiga