Witam Pacjent to znana konstrukcja OTL-a na 6H13C i 6H9C (oryg. ECC88) . Zmuszony byłem żarzyć lampkę 6H9C prądem stałym,symetryzowanym (jak na schemacie) gdyż przydźwięk sieciowy był troszkę za duży. Po tym zabiegu przydźwięk znikł w jednym kanale (L) do zera ,w drugim kanale (P) nadal troszkę słyszalny. I tu pytanie : Czemu jak zamienię polaryzację (+ z -) żarzenia lampki 6H9C, to w (P) kanale przydźwięk znika ale pojawia się w kanale (L)?? Wada lampy? Jak stuknę palcem delikatnie tą lampkę to stukanie słychać tylko w jednym kanale (P).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
W każdym razie - żarzenie napięciem stałym nie wymaga symetryzacji w ogóle, bo i nie ma czego symetryzować. Jak słychać w głośniku pukanie w lampę to raczej jest t wada lampy (albo innego elementu, np. opornika z obluzowaną obejmą, ale to raczej mniej prawdopodobne).
W ogóle o ile ten wzmacniacz nie ma czułości w mV to żarzenie prądem stałym nie powinno mieć wpływu. Może problemem jest przenikanie przydźwięku elektromagnetyczne - z przewodów żarzenia do wejścia.
Nie mam akurat po ręką lampy 6Н9С, ale jak ma oba żarniki połączone szeregowo to nigdy nie uzyskasz symetryzacji żarzenia, ewentualnie tylko w jednej połówce, a i to chimerycznie dosyć.
W jednym kanale przydzwięk znacznie głośniejszy, w drugim sie pojawil ale cichutki,jak zmienie polazryzację żarzenia to wtedy jest na odwrót czyli jeden prawie cisza drugi głośny przydzwięk.
tszczesn pisze:''Jak słychać w głośniku pukanie w lampę to raczej jest t wada lampy (albo innego elementu, np. opornika z obluzowaną obejmą, ale to raczej mniej prawdopodobne). ''
Jak pukne palcem w lampe 6H9C to tylko i wyłacznie słychac to w jednym kanale (takie stuknięcie dośc głośne),natomiast w 6H13C mozna walic ;;młotkiem i cisza w słuchawkach na obu kanałach
tszczesn pisze:''W ogóle o ile ten wzmacniacz nie ma czułości w mV to żarzenie prądem stałym nie powinno mieć wpływu. Może problemem jest przenikanie przydźwięku elektromagnetyczne - z przewodów żarzenia do wejścia.''
Żarzenie skręką prowadzone, stałe dla 6N9C i zmienne dla 6H13S.Wcześniej obie lampki żarzyłem stałym i bez zmian.
Przenikanie przydzwięku elektromagnetyczne wykluczam gdyż zwierałem wej. do masy (zaraz przy rezystorze wej.) oraz przylutowałem słuchawki do wyj. I efekt ten sam. Mi to wygląda na uszkodzona lampę,w końcu to ruskie robiły
artek8787 pisze:Mi to wygląda na uszkodzona lampę,w końcu to ruskie robiły
Te ruskie czesto były lepsze niż tamte nieruskie a bankowo są lepsze niż chińskie
Próbowałeś umasić któryś z biegunów żarzenia bezpośrednio do masy, już w części DC? Czyli bez symetryzacji? Nie zapominaj że grzejnik katody wraz z katodą stanowią same w sobie diodę za sprawą termoemisji z grzejnika, o mikrej co prawda mocy ale jednak czasem mającej wpływ. Czasem właśnie z tego powodu i kiedy napięcie grzejnik-katoda zbliża się do granicy przewidzianej przez producenta podnosi się potencjał żarzenia względem masy.
jacekk pisze:Próbowałeś umasić któryś z biegunów żarzenia bezpośrednio do masy, już w części DC? Czyli bez symetryzacji? Nie zapominaj że grzejnik katody wraz z katodą stanowią same w sobie diodę za sprawą termoemisji z grzejnika, o mikrej co prawda mocy ale jednak czasem mającej wpływ. Czasem właśnie z tego powodu i kiedy napięcie grzejnik-katoda zbliża się do granicy przewidzianej przez producenta podnosi się potencjał żarzenia względem masy.
Nie próbowałem tego sposobu,więc spróbuje, podłącze do masy układu minus żarzenia(bez symetryzacji przy DC)
Już sprawdziłem patent kolegi jacka,działa!! Przydźwięk zlikwidowany w 100% Wielkie dzięki dla kolegów za podpowiedzi I jeszcze jedno pytanie: Chcę aby OTL-a działał również jako preamp,z tego co pamiętam należy zmienić rezystor końcowy (na wyj.) zwierający sygnał do masy (10K),zmienić na jaki? 100K?
Jak chcesz zmienić OTL na preamp, skoro lampa w Twoim układzie pracuje jako WA, a impedancja wyjściowa jest mała. Do preampa musisz używać układów z impedancją wyjściową dużą. Możesz zastosować dwa rozwiązania, jeżeli pod tego OLTa chcesz podłączyć preampa.
Pierwsza możliwość, najkorzystniejsza to zastosowanie transformatora na wyjściu OTLa (transformator zmieniający impedancję z małej na dużą)
A druga możliwość to wyciągnięcie sygnału przed 6N13S (wpinasz się wtedy w anodę 6H9C, stosując na wyjściu kondensator od sprzęgający z jakimś dużym rezystorem, może być te 100K). Ale omijasz wtedy wtórnik katodowy
Lampa PCL85 to zarazem zwykła śmieciówka, ale i lampa dużych czynów
piotrekweb pisze:Jak chcesz zmienić OTL na preamp, skoro lampa w Twoim układzie pracuje jako WA, a impedancja wyjściowa jest mała. Do preampa musisz używać układów z impedancją wyjściową dużą.