Jak zmodyfikować WS17 Luna
Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp
-
- 10...14 postów
- Posty: 13
- Rejestracja: ndz, 26 grudnia 2004, 00:04
Aby ten układ dobrze wspołpracował z gitarą radził bym przerobić przedwzmacniacz na gitarowy typu Marshall , wszystko jest na http://www.tubeamps.prv.pl , schemat tego preampu jest w dziale "przedwzmacniacz". Podstawowa sprawa to również zainstalowanie dobrych przetworników w gitarze , z tego co widziałem jakiś czas temu w sklepie, przyzwoicie brzmiącego humbuckera można kupić za około 35 zł. Z tych przystawek robionych własnoręcznie radziłbym zrezygnować bo podejrzewam że ich brzmienie pozostawia wiele do życzenia (mogę się mylić). Jeżeli te warunki będą spełnione powinno to naprawdę nieźle zagrać (nawet na tym transformatorze głośnikowym , który się do wzmacniacza gitarowego niespecjalnie nadaje) Acha i podstawowa sprawa to również użycie głośnika gitarowego który ma sztywniejsze zawieszenie i pasmo przenoszenia ograniczone do około 5khz. Jest to ważne z punktu widzenia brzmienia przesterowanego.
-
- 10...14 postów
- Posty: 12
- Rejestracja: ndz, 13 marca 2005, 10:53
Modernizacja WS17 Luna powoli do przodu...
Dzięki za cenne rady, zaraz polecę sprawdzić ten przedwzmacniacz czy to w ogóle jest w moim zasięgu natomiast co do tego brzmienia to wtedy, w latach 80 tych do porównań mieliśmy tylko przetworniki muzy moim i zdaniem moich kolegów muza była beznadziejna, i ślęczeliśmy całymi dniami co trochę rwiąc ten drucik którego prawie nie było widać. Nawiasem mówiąc zużywaliśmy 4x tyle drutu niż trzeba było i gdyby nie kolega który miał nadzwyczajne czucie w palcach to guzik by z tego był.
Ale podejrzewam, że nie wytrzymają porównania z tym co można teraz dostać. No cóż to w końcu córka ma grać (ale ja płacę-3x35zł też trochę) zobaczymy
Ale podejrzewam, że nie wytrzymają porównania z tym co można teraz dostać. No cóż to w końcu córka ma grać (ale ja płacę-3x35zł też trochę) zobaczymy

-
- 10...14 postów
- Posty: 12
- Rejestracja: ndz, 13 marca 2005, 10:53
WS17 luna to trzeba modyfikować!
Przeanalizowałem sobie dokładnie masę w lunie- jest zupełnie do bani. Pętelek o których pisał Vault Dweller jest tu mnóstwo Wnioskuję, że i płytkę druk. należałoby przerobić. Zastanawiam się: jak to było w momencie projektowania luny czy wtedy nie mieli wiedzy na ten temat?
-
- 10...14 postów
- Posty: 12
- Rejestracja: ndz, 13 marca 2005, 10:53
WS17 Luna - kondesatory?
Jeszcze jedna serdeczna prośba: jak sprawdzić kondesatory elektrolityczne? Sprawdzane zwykłym miernikiem nie wykazują upływności. Jak jeszcze mogę je sprawdzić przed podłączeniem?
-
- 2500...3124 posty
- Posty: 2837
- Rejestracja: wt, 1 lipca 2003, 23:26
- Lokalizacja: Łódź
Weź odłącz obciążenie i włącz między plus kondziora a katodę EZ81 żarówkę np. 220V/15W. Zaświeci się- to zostaw włączone to całe licho na parę godzin aż żarówka zgaśnie, będzie to oznaka zaformowania się kondensatorów. Nie świeci się- jest git, kondensatory nie muszą się formować.
Studenckie Radio ŻAK 88,8MHz- alternatywa w eterze przez całą dobę!
-
- moderator
- Posty: 11313
- Rejestracja: wt, 12 sierpnia 2003, 09:14
- Lokalizacja: Otwock
Prawie dobrze, ale wymień żaróweczką na miliamperomierz - jak prąd będzie powyżej 5mA - czekaj aż spadnie, jak nie będzie chciał spaść - wywal kondensator. Żaróweczka jest za mało czuła, przy 5mA jeszcze się nie świeci, a upływ to już bardzo duży jest.Vault_Dweller pisze:Weź odłącz obciążenie i włącz między plus kondziora a katodę EZ81 żarówkę np. 220V/15W. Zaświeci się- to zostaw włączone to całe licho na parę godzin aż żarówka zgaśnie, będzie to oznaka zaformowania się kondensatorów. Nie świeci się- jest git, kondensatory nie muszą się
-
- 5...9 postów
- Posty: 5
- Rejestracja: ndz, 24 lipca 2005, 23:51
- Lokalizacja: Zielona Góra
-
- 100...124 posty
- Posty: 118
- Rejestracja: sob, 23 października 2004, 12:19
Witam! Jak nie będziesz chciał przerabiać korektora, na fenderowego, to jak już będziesz miał gotową kolumnę, to możesz po eksperymentować w regulację opornika między środkowymi nogami sopranu a basu, chyba jest tam 47K, wstaw peerka 100K i przy prawym skrajnym położeniu potencjometrów barwy tonu, ustaw tak bas, żeby nie był matowy, żeby nie było go za dużo, żeby nie dudnił, zobaczysz w tedy, że to całkiem inaczej zagra, ale przede wszystkim, to wszystko zależy od kolumny, wielkości, czy otwarta czy zamknięta, rodzaju głośnika, wielkości głośnika, wytłumienia, otworów dyfuzyjnych, to są bardzo ważne sprawy, a przez wielu lekceważone.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
-
- 1250...1874 posty
- Posty: 1659
- Rejestracja: ndz, 9 listopada 2003, 16:08
- Lokalizacja: Gliwice, Górny Śląsk, GG 1699095 i 13822985
Re: WS Luna
Jeżeli weźmiesz sygnał bezpośrednio ze ślizgacza potencjometra to co najwyżej zmieniać Ci się będzie punkt pracy tej lampy, jeżeli wstawisz tam kondensator separujący to bez tego rezystora siatkowego "nie razbieriosz"Leomo pisze: Załączam schemat przerysowany z Fonaru (od Zoltana) Na żółto zaznaczyłem elementy których w mojej lunie nie ma. No właśnie czy to wiele zmienia?

Wartość od 1M do 3,3M.
Ten dodatkowy kondensator wstawiało się w celu ... zminimalizowania trzasków wnoszonych przez potencjometry siły głosu, które w owym okresie były permanentnie do dupy!
Kondensator 0,02uF leciutko odsprzęgał katodę - jego obecność praktycznie była niezauważalna. Zwiekszenie go do wartości ponad 1uF (elektrolityczny) wydatnie podnosiło wzmocnienie stopnia i nadawało brzmieniu wiekszą dynamikę.
Pozdrawiam, ZoltAn
Nigdy nie dyskutuj z głupcem - ludzie mogą nie zauważyć różnicy! /Stanisław Jerzy Lec/