Jasiu pisze:Punkt pracy drugiej połówki ECC83 jest determinowany przez napięęcie na oporze w katodzie. Jeżeli nawet to napięcie zmieni się o 20%, to prąd przez lampę zmieni sie również o 20% - w tym układzie praktycznie nie ma to znaczenia.
Rzeczywiście, skupiony na napięciu panujcym na siatce drugiej połówki lampy ECC83 umknęło mi, że lampa ta pracuje w układzie z polaryzacją automatyczną (opornik w katodzie)
WOW!
Czyli nareszcie PCL85, 805, 82 na coś się przydadzą! o jak to dobrze
Jak grają te OTL-e i czy ich moc wyjściowa może napędzić tylko słuchawki? Czy zrobienie wyjścia na 4 pentodach (po dwie na stronę) coś by pomogło?
MichałKob pisze:WOW!
Czyli nareszcie PCL85, 805, 82 na coś się przydadzą! o jak to dobrze
Jak grają te OTL-e i czy ich moc wyjściowa może napędzić tylko słuchawki? Czy zrobienie wyjścia na 4 pentodach (po dwie na stronę) coś by pomogło?
Nie wiem jak grają, bo te układy nie zostały jeszcze zmontowane . Powinny oddać 60-100mW na 32omy, więc mocy wystarczy. Układ był projektowany dla słuchawek, pracuje w klasie A (zima idzie a kaloryfery nie zawsze gorące są ) Do głośników więc się raczej nie nadaje, potrzeba by znacznie większej ilości lamp (kilkanaście) no i zmiany punktu pracy do klasy B.
Uruchomiłem naprędce jeden kanał dla wersji z PCL85. Moc wyjściowa na 32omach bez widocznych zniekształceń wynosi ok 100mW. Pasmo przenoszenia bez widocznego na oscyloskopie spadku wzmocnienia - 20Hz - 240kHz. Odsłuch wykonałem na dwóch połączonych szeregowo głośnikach 15 omów. Przy zbliżeniu ich do uszu, w rytm muzyki skaczą gałki oczne .
popiol17 pisze:A gdyby tak napędzać głośnik poprzez trafko radiowęzłowe? Czy moc byłaby sensowna?
Niestety, te pentody pracujące jako triody specjalnie dużej mocy nie dostarczą. Możesz je włączyć jako pentody - możliwy schemat takiego SRPP na lampach telewizyjnych jest w załączeniu. Przy tym zasilaniu powinien dostarczyć kilkunastu watów. Przy napięciu swiększonym do 450-500V nawet dwudziestu.
Transformator może być prostszy niż w zwykłym PP, gdyż nie jest wymagana mała indukcyjność rozproszenia między uzwojeniami pierwotnymi. Może nadały by się TS40 czy TS50 na zwijanym rdzeniu z dwiema cewkami. Raa powinno wynosić około 2.5k, czyli na przykład TS50/11 albo jakiś inny z tej serii na napięcie wyjściowe zbliżone do 12V. Oczywiście można zrobić specjalny transformator, ale wtedy chyba lepiej zbudować zwykłego PP.
Pozdrawiam,
Jasiu
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.