Przymiarki do PCB

Przed wypowiedzią bardzo proszę o zapoznanie się z regulaminem tego działu.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

kelly
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 126
Rejestracja: sob, 20 grudnia 2008, 17:59

Przymiarki do PCB

Post autor: kelly »

Przymierzam się wreszcie do PCB, bo pomyślałem, że warto choć trochę poznać ten temat. Jako początkujący, wziąłem na warsztat przedwzmacniacz z pieca gitarowego Painlusta (Evil & Hate) - wyciąłem czysty kanał Fendera na jednej triodzie i spróbowałem narysować płytkę... Efekty przedstawiam poniżej i proszę o jakieś rady, co można zmienić i poprawić ;)

Zanim spadnie na mnie fala krytyki, wytłumaczę od razu kilka rzeczy:
1. Wszystko rysowane na domyślnych bibliotekach EAGLE'a, elementy (pakiety) dobierane przypadkowo
2. Na niebiesko zaznaczone kawałki kabla, gdzie już naprawdę nie umiałem poprowadzić ścieżki

Rozmiary elementów są złe, więc pociągnęło to za sobą pewne dalsze konsekwencje - zmieniła się ilość miejsca, itd. Wiem, że ścieżka masy, powinna być sporo szersza (ile?). Generalnie - chodzi mi o to, czy elementy można łączyć w taki sposób, jaki tu przedstawiłem? Czy są jakieś kardynalne błędy w prowadzeniu ścieżek?

Będę ogromnie wdzięczny za wszystkie podpowiedzi :)
Załączniki
fender_schem.png
Zibi
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 3451
Rejestracja: śr, 23 marca 2005, 18:28
Lokalizacja: Białystok

Re: Przymiarki do PCB

Post autor: Zibi »

1. Poczytaj poradniki dostępne w sieci: http://www.google.pl/search?q=regu%C5%8 ... rukowanych
2. Pooglądaj projekty innych
3. Trenuj projektowanie (elementy można przemieszczać i obracać)
Awatar użytkownika
nkas
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 706
Rejestracja: pn, 4 października 2010, 21:54
Lokalizacja: Łódź

Re: Przymiarki do PCB

Post autor: nkas »

Ogólnie to widać że pierwsze podejście :)

Nie wykorzystujesz w ogóle kompaktowości jaką umożliwia pcb. Jest dużo niewykorzystanego miejsca.
Spróbuj od razu wkomponować zasilacz.
Podstawka niekoniecznie musi być montowana na pcb, a jeśli już - to też nie ma przymusu żeby była w jednej płaszczyźnie.
Z powyższego wynika że dobrze mieć na uwadze podczas projektowania także kwestie mechaniczne - jaka (choćby teoretycznie) miałaby być obudowa, co z mocowaniem pcb, czy potencjometry i gniazda mają być na przewodach czy również na pcb. Przyjmij jakieś założenia z powyższych i dopiero wg tego rysuj.
Co do elementów - najlepiej zrobić sobie osobną bibliotekę, z takimi elementami jakie planujesz stosować/albo inaczej - które są łatwo dostępne. Robota nudna ale procentuje - wystarczy podstawowy zestaw typu gniazda jack (zwróć uwagę na to które piny zostają zwarte w przypadku braku wtyku), potencjometry, z 2-3 rastry dla rezystorów, to samo dla kondensatorów sprzegających/bajpasujących. Elektrolityczne - tez wystarczy zrobić ze 3 rozmiary. Warto powiekszyć od razu nieco pady, to co jest w domyślnych bibliotekach to w przypadku jednostronnej plytki bez metalizacji urwie sie po pierwszym przelutowaniu elementu.

Niby troche dużo na początek, ale myśle że lepiej od razu to ogarnąć, niż się później przestawiać, (lub robić projekt od nowa bo się okazało że posiadane "komponenta" nie pasują).

Z szerokością ścieżek w preampie też nie ma co przesadzać - w zasadzie to determinują 2 czynniki - prąd płynący przez scieżki (a ten będzie niewielki) no i wytrzymałość mechaniczna i cieplna tejże (znow banał - im cieńsza ścieżka tym latwiej upalić lutując lub zerwac przy odlutowywaniu elementu.)

Ścieżki obwodów siatek - im krótsze tym lepiej, w przypadku tych odcinków, które siłą rzeczy będą relatywnie długawe (np do i od potencjometrów gain/vol etc) można otoczyć je ścieżką masy (bez zamykania pętli). Ścieżki żarzenia - blisko siebie (uwaga na niedotrawienia!), można żarzyć DC, można AC i podwiesić środek uzwojenia, lub rezystory symetryzujące do potencjału stałego.
Ścieżki zasilające - zwracaj uwagę na odstęp miedzy innymi ścieżkami o znacząco różnym potencjale i niedotrawienia. Staraj się nie prowadzić ich blisko/równolegle do sygnałowych.

I od razu taka uwaga - dobrze jest najpierw rozmieścić elementy, dopiero potem rysować ścieżki. W praktyce - jak rozmieszczenie jest z głową to połączenia "samemsiem robią". Dobrze jak wejście nie jest 5mm od zasilacza/wyjścia (zwłaszcza jeśli wyjście jest zgodne w fazie z wejsciem), oraz gdy kondensator filtrujący dane stopnie nie ma do nich 3h jazdy pksem - znaczy się znajduje się w pobliżu przydzielonych mu stopni.

Masa - każdy sposób jest dobry pod warunkiem że wykonanie prawidłowe. Niemniej na pcb najwygodniej chyba stosować szynę, a przypadku bardziej rozbudowanych topologii połączenie szyny z lokalnymi gwiazdami (tzn za masę lokalną danego stopnia, lub stopni przyjmuje się minus odpowiadającego im kondensatora filtrującego) a poszczególne masy lokalne łączy szyną. (google powinno wypluć ładną ilustracje po wpisaniu hasła galactic ground scheme). Opcja z pojedynczą gwiazdą - "tak se", niezbyt wygodna i w zasadzie możliwa tylko przy bardzo prostych topologiach. W tym np fenderowatym - od biedy można ale nie polecam.
'All the stars in the north are dead now.'
kelly
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 126
Rejestracja: sob, 20 grudnia 2008, 17:59

Re: Przymiarki do PCB

Post autor: kelly »

Dzięki za konkretną odpowiedź!

Rysuję cały czas, przyglądając się innym płytkom i poprawiając, co wpadnie mi w oczy. Zanim zabiorę się za płytkę do mojego wzmacniacza, na pewno zrobię własną bibliotekę, tak jak piszesz. Na razie po prostu próbuję nabrać jakiejś wprawy. Super - bardzo jestem wdzięczny za Twoje rady.

A czy istnieje jakaś zależność: płynący prąd - szerokość ścieżki?
Awatar użytkownika
TooL46_2
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2024
Rejestracja: ndz, 20 lipca 2008, 12:06
Lokalizacja: Seattle, WA

Re: Przymiarki do PCB

Post autor: TooL46_2 »

kelly pisze:A czy istnieje jakaś zależność: płynący prąd - szerokość ścieżki?
Im wiekszy prad tym szersza sciezka.
Pozdr,
-Tomek Drabas
________
‎"One should not pursue goals that are easily achieved. One must develop an instinct for what one can just barely achieve through one's greatest efforts."
—Albert Einstein

tomdrabas.com
bulabla
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 411
Rejestracja: śr, 11 listopada 2009, 23:51

Re: Przymiarki do PCB

Post autor: bulabla »

Witam , lubuje się w projektowaniu płytek i chciałbym chętnie pomóc. program eagle "coś tam" znam uważam , że więcej nie potrzeba na początek . W eagle domyślnie są już dobre biblioteki : w "rcl" są kondensatory przewlekane ,pionowe o różnistych rozmiarach , nie rozumiem skąd tutaj montaż powierzchniowy , potencjometry i inne biblioteki można ściągnąć dość łatwo . Uważam że ścieżki są namalowane odwrotnie , jako bottom powinien być blue ( chyba że autor widzi ścieżki po tej samej stronie co elementy ) . Jeżeli chodzi o zworki ( tutaj te niebieskie odcinki ) to się je łatwo robi w eaglu : rysuje tutaj np czerwonym layerem (narzędziem route ) pozostawia niedorysowaną ścieżkę i zmienia layera na niebieski i kontynuuje rysowanie , potem ta sama akcja w momencie gdzie zwora ma się kończyć - stworzą się 2 punkty przelotowe ( mam nadzieje że zrozumiale opisałem ) . wg mnie gnd niepotrzebnie lezie do góry jak nie ma kondziora . Przestawianie/obracanie :arrow: grupy elementów : używamy narzędzia group , potem move , ale zamiast lewego używamy prawego przycisku myszy(może to głupia podpowiedźdo programu , ale zanim ja to odkryłem to minęło troszkę :mrgreen: czasu )
Awatar użytkownika
gsmok
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 3908
Rejestracja: wt, 8 kwietnia 2003, 08:33
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przymiarki do PCB

Post autor: gsmok »

kelly pisze:...Generalnie - chodzi mi o to, czy elementy można łączyć w taki sposób, jaki tu przedstawiłem? Czy są jakieś kardynalne błędy w prowadzeniu ścieżek?...
Koncepcję poprowadzenia połączeń, którą tutaj przedstawiłeś można wykorzystać stosując tzw. montaż "na desce" :)
Montaż wzmacniacza "na desce"
Montaż wzmacniacza "na desce"
Nie mówię tego z ironią, tylko uważam, że rzeczywiście można takie podejście zastosować przy wykonaniu prototypu :) .

Przy okazji. Taki układ można zaprojektować w postaci płytki jednostronnej a nie dwustronnej. To zmniejszy koszt zlecenia płytki lub problemy z jej samodzielnym wykonaniem. Oczywiście skoro to Twoje pierwsze podejście to nie jest źle. W kolejnych próbach projekt będzie z pewnością coraz lepszy :) . Moja rada to próbować do skutku.
Pozdrawiam
Grzegorz Makarewicz 'gsmok'
_idu

Re: Przymiarki do PCB

Post autor: _idu »

gsmok pisze: Przy okazji. Taki układ można zaprojektować w postaci płytki jednostronnej a nie dwustronnej. To zmniejszy koszt zlecenia płytki lub problemy z jej samodzielnym wykonaniem.
Eeee tam, Płytka dwustronna nie jest taka straszna. Nejpierw się wierci otwory (klucz do skucesu) a dopiero potem maluje ścieżki. Przelotkami są lutowane elementy. Zaletą jest uproszczenie układu ścieżek - łatwiej je namalować "od linijki" tak że wygląda to bardzo estetycznie. Dla dwustronnych jest prosta porada dla projektowania: ścieżki "poziomie" na jednej warstwie, zaś na drugiej te "pionowe".

Dodatkową zaletą dwustronnych jest to że łatwiej w tym przypakdu o grubszy laminat co czasem jest bardzo pożądane.
kelly
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 126
Rejestracja: sob, 20 grudnia 2008, 17:59

Re: Przymiarki do PCB

Post autor: kelly »

Dzięki za rady i wskazówki. Tego Fenderka to akurat rysowałem w ramach nauki, zanim się zabiorę za coś poważniejszego. Co do szyny masy, to narysowana jest tak "przyszłościowo" - w dużej mierze opierałem się na płytkach Marvela.
Awatar użytkownika
AndrzejJ
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1642
Rejestracja: pt, 15 października 2010, 19:28
Lokalizacja: Hrubieszów

Re: Przymiarki do PCB

Post autor: AndrzejJ »

Też używam takiej szyny masy, sprawdza się.
ODPOWIEDZ