Inaczej mówiąc - pośrednie, tj nie przy pomocy potencjometru dzielącego sygnał, lecz za pomocą elementu o wzmocnieniu regulowanym przy pomocy napięcia stałego. Takim elementem może być lampa regulacyjna, przy czym dla regulacji sygnałów o częstotliwości akustycznych była dedykowana pentoda EF83. Zaletą takiego rozwiązania jest niewrażliwość na zakłócenia przy długich przewodach (tu: od odbiornika do potencjometru zdalnego sterowania): zakłócenia z napięcia regulacyjnego można łatwo odfiltrować; stad potoczna nazwa "zimnej" regulacji.
"Zimną" regulacją, powszechnie stosowaną w lampowych OTV jest regulacja kontrastu. Tam napięcie stałe z potencjometru oddziałuje na stopień kluczowanej ARW, a ten zmienia wzmocnienie wzmacniacza p.cz. wizji oraz stopnia w.cz. w przełączniku kanałów. Nie ma ona wpływu na poziom fonii, ponieważ niweluje go ogranicznik we wzmacniaczu częstotliwości różnicowej. Regulacja kontrastu w "gorącej" wersji, tj bezpośrednio przy użyciu potencjometru w obwodzie anodowym wzmacniacza wizji była trudna do zrealizowania z uwagi na znaczny wpływ pojemności rozproszonych potencjometru oraz prowadzących do niego kabli. Udało się to zrealizować dopiero po wprowadzeniu lampy PCL200 charakteryzującej się znaczną mocą anody, i wyjątkowo dużym nachyleniem, a tym samym przystosowanej do pracy przy małych rezystancjach obciążenia.
Jak jesteśmy przy lampach, których [prawie] nie ma i post-Demoludach,to "słonia z rzędem"
(nieważne-czego:-)) temu,kto łatwo zdobędzie UYY13 (Uż:60V,Iż:0,1A) i/lub 62L31,
jedyny względny zamiennik 35L31,rarytasika, znoszącego spokojnie, nie w porywach 250V na
anodzie przy Iż 0,15A na i cokole właśnie HEPTAL i takiej mocy w anodzie, jak właśnie wyżej wymieniona.
Istnieje również ponoć jej europejski odpowiednik HL91, ale to jak na razie także gatunek raczej wymarły.
Tudzież 19AQ5.
Przeryłem jak stado dzików internet i dostępne katalogi, ale niczego sensownego nie mogę znaleźć pod heptal
i Ua=250V przy Iż:0,15A.Poniżej tej wartości Iż zgodziłbym się na każdy heptal o Iż dowolnie w granicach przyzwoitości niskim i Uż aż do 117V:-) ale - o Ua i Pa takiej, jak 35L31.
No jakoś scyzorykiem się nie da novala ostrugać na heptal:-).
Że też ta"Hameryka" ma te swoje 117V w sieci i lampy ma robione w znacznej mierze pod nie.
Pozdrawiam Wszystkich Kolegów.
Jacek"b/t".