ZG40C Mark I

Przetworniki elektroakustyczne, obudowy głośnikowe i zagadnienia pokrewne.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Awatar użytkownika
Tomek Janiszewski
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 5263
Rejestracja: śr, 19 listopada 2008, 15:18

Re: ZG40C Mark I

Post autor: Tomek Janiszewski »

Odnalazłem na elektrodzie link do schematu tej kolumny http://unimor.info/downloads.php?cat_id ... oad_id=333 , i zasymulowałem za pomocą PSPICE'a. Poruta! :shock: :oops: :lol: Przyjmując najprostszy model głośników, w postaci czystej rezystancji 4 omy uzyskuje się pikowy wzrost impedancji dla częstotliwości 580Hz oraz 6,4kHz, odpowiednio do 10,4 oraz 14 omów, oraz jej spadek do 2,9 oma dla częstotliwości 1,9kHz. Po uwzględnieniu pasożytniczych indukcyjności szeregowych głośników nisko - i śedniotownowego (wziąłem je chwilowo z czapy, odpowiednio 1mH oraz 200uH) sytuacja poprawia się niewiele: zmniejsza się nieco rozrzut modułu impedancji, za to pojawiają się dodatkowe piki wywołane przez nieuwzględnione w teoretycznym schemacie zwriotnicy rezonanse indukcyjności pasożytniczych z pojemnościami zwrotnicy. Oczywiście, tak samo wariuje charakterystyka fazowa (wykres wielokrotnie przechodzący przez zero).
ZG40C impedancja.JPG
Także charakterystyki napięć na poszczególnych głośnikach mają bardzo niewiele wspólnego z teoretycznymi (zwłaszcza po uwzględnieniu indukcyjności pasożytniczych):
ZG40C rozdział.JPG
.
Warto zauważyć że wzmacniacz o teoretycznej mocy 40W może tu skatować głośnik średniotonowy mocą aż 50W (za sprawą transformacji rezonansowej) o ile sam się nie sfajczy lub nie zadziała zabezpieczenie pzwar.
Czy takie barachło może zapewnić lepsze wrażenia słuchowe oraz ochronę głośników średniotonowego i wysokotonowego niż kaskadowa zwrotnica 6dB/okt analogiczna jak w kolumnach Altus
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic479010.html
w której dla impedancji głośników 4 omy zastosuje się: indukcyjność w gałęzi niskotonowej (sumaryczną, z uwzględnieniem indukcyjności pasożytniczej którą trzeba zmierzyć) równą 528uH, pojemność w gałęzi średniowysokotonowej 33uF, indukcyjność w gałęzi średniotonowej (jak wyżej) 75,2uH, wreszcie pojemność włączona szeregowo z głośnikiem wysokotonowym (w wypadku gdyby zaznaczył się negatywny wpływ nie uwzględnionej indukcyjności pasożytniczej GDW - można skompensować go przy pomocy obwodu Zobela) równą 4,7uF? Na podstawie wyliczonego wykresu rozdziału napięć między poszczególne głośniki (wykresu impedacnyjnego kolumny nie ma sensu w tym przypadku przytaczać bo jest ona równa jak stół) - śmiem wątpić.
6dB na okt rozdział.JPG
Jak już uprzeć się na zwrotnicę 12db/okt - to w żadnym wypadku nie w oparciu o strukturę użytą w ZG40C!. Oczywiscie, żenującym błędem popełnionym w konstrukcji tego zespołu jest użycie pojedynczego kondensatora w roli całego filtru dla głośnika wysokotonowego. Konsekwentnie należało zastosować jeszcze jedną indukcyjność, bocznikującą ten glośnik aby cała zwrotnica miała charakterystyki 12dB/okt, skoro pozostałe głośniki tak mają. Niestety, i w takiej strukturze nie ma miejsca dla pasożytniczych indukcyjności głośników (zwłaszcza nisko - i średniotonowego) które dadzą owe paskudne rezonanse. Poprawna jest struktura kaskadowa (zespół średnio-wysokotonowy traktuje się jako czarną skrzynkę i uzupełnia o gałąź niskotonową) i zarazem (tylko w przypadku zwrotnic 12db/okt) szeregowa (głośnik wysokotonowy łączy się szeregowo ze średniotonowym, podobnie zespół średniowysokotonowy łączy się szeregowo z niskotonowym). Wówczas, podobnie jak w równoległo-kaskadowej altusowskiej zwrotnicy 6db/okt indukcyjności pasożytnicze GDN i GDM sumują się z indukcyjnościami zwrotnicy, i mogą być uwzględnione drogą korekty nominałów cewek zwrotnicy. Rezultaty (pomijając nieuniknione większe przesunięcia fazowe napięć na poszczególnych głośnikach, co stwarza m.in konieczność afazowego włączenia głośnika średniotonowego względem pozostałych, co nie ma miejsca w zwrotnicy 6db/okt, niezależnie od tego jak zrobiono to w Altusie) będą wówczas jeszcze lepsze:
12dB na okt rozdział.JPG
I tu przytaczanie charakterystyki modułu impedancji oraz jej kąta fazowego jest zbędne - one są identyczne jak dla rezystora 4 omy.
Oczywiście, elementarnym warunkiem powodzenia jest jakieś minimum przyzwoitości odnośnie zachowania wyliczonych wartości elementów. Stąd wszelkie elektrolity w zwrotnicy można sobie OKDR.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
San
1 post
1 post
Posty: 1
Rejestracja: sob, 22 grudnia 2012, 13:43

Re: ZG40C Mark I

Post autor: San »

Witam!

Wiem, że robię trochę palec-grzebalec w temacie, ale...

Od dawna zdecydowany jestem odrestaurować moje kolumny ZG40C (zdaje się, że wersja 2ga - wklęsła obudowa, gwizdek kopułkowy). Przetworniki mam skompletowane, brakuje jedynie jednej zwrotnicy.
Naczytałem się dość sporo o tych zwrotnicach: raz, że nie wiadomo na jaką wersję trafiłem, dwa, że nawet jak trafiłem na dobrą, to i tak niezbędna jest renowacja.

Próbowałem znaleźć informację, jakie cewki powinienem dobrać - jaka grubość drutu (jak jeszcze planowałem budowę wg. schematu Unitry), trafiłem jednak na ten temat i moja koncepcja skończyła się wraz z moją wiedzą...

Zdaję się, zatem, na Waszą opinię - jak powinien wyglądać schemat zwrotnicy i jakie parametry powinny mieć podzespoły.

Przy okazji spytam: na co wymienić gwizdek (w temacie znalazłem potwierdzenie moich wrażeń odsłuchowych, że te kolumny zasługują na lepszy gwizdek) i co zrobić ze średniotonowcem/szerokopasmowcem (na ten nie narzekam, ale chciałbym rozpatrzeć ew. modyfikacje).

Na koniec spytam o konstrukcję zwrotnicy: czy warto zwrotnicę rozdzielić na poszczególne moduły? Czytałem kiedyś artykuł o wpływie ustawienia cewek na ich rzeczywistą indukcyjność i okazało się, że dobrze je ustawiać w odpowiedniej pozycji (nie pamiętam jakiej), a najlepiej w dużej odległości od siebie.

Z góry dziękuję za rady,
pozdrawiam!
fugasi
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 4191
Rejestracja: pt, 2 grudnia 2005, 20:47

Re: ZG40C Mark I

Post autor: fugasi »

San pisze:Czytałem kiedyś artykuł o wpływie ustawienia cewek na ich rzeczywistą indukcyjność i okazało się, że dobrze je ustawiać w odpowiedniej pozycji (nie pamiętam jakiej)
Jak to we wszelkich elementach indukcyjnych: tak, żeby linie pól magnetycznych nie były w jednej linii ani równolegle.
_
chrzan49
1875...2499 postów
1875...2499 postów
Posty: 2469
Rejestracja: sob, 2 lutego 2008, 19:18

Re: ZG40C Mark I

Post autor: chrzan49 »

Kolego San .Wymień najpierw wysokie na porządne o podobnej impedancji a dalej jak Ci pasuje.W niskich bym nie grzebał ale średnie też warto poprawić.