Philco 84

Radioodbiorniki lampowe i wszystko co jest z nimi związane.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

ed_net
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1055
Rejestracja: czw, 8 stycznia 2009, 21:04

Philco 84

Post autor: ed_net »

Witam !
Zakładam nowy wątek , bo i rzadko się pojawia na forum radio Philco. Nabyłem je z czystej ciekawosci porównawczej amerykańskiej i europejskiej techniki w latach trzydziestych. Z ciekawostek jak dotychczas to jest używanie przez Amerykanów w tamtych latach blachowkrętów, skrzynka zrobiona jest dosyć oszczędnosciowo aczkolwiek optycznie jako kapliczka po odnowieniu będzie w domu akceptowana.
Będę w miarę postępu prac pokazywał jakieś ciekawostki , dzisiaj daję zdjęcie chassis od spodu z widokiem jak dla mnie nietypowych kondensatorów. To są te cztery czarne kostki każda z trzema końcówkami. Oporniki mają standardowy wyglad.
Co do tych kondensatorów w kostkach to mam do kolegów zapytanie czy Ktoś coś takiego rozbierał , naprawiał , wstawiał w to pudełeczko współczesne kondensatory itp.
Nie biorę się jeszcze za rozkręcanie elementów no bo o tej porze roku to mam zabawę ze skrzynkami, a i w ogrodzie trzeba coś zepchnać, a po drugie to najpierw poszukam kluczyka nasadowego 1/4 " do odkręcania blachowkrętów.
Pozdrawiam ed_net
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
tszczesn
moderator
Posty: 11252
Rejestracja: wt, 12 sierpnia 2003, 09:14
Lokalizacja: Otwock

Re: Philco 84

Post autor: tszczesn »

ed_net pisze:Będę w miarę postępu prac pokazywał jakieś ciekawostki , dzisiaj daję zdjęcie chassis od spodu z widokiem jak dla mnie nietypowych kondensatorów. To są te cztery czarne kostki każda z trzema końcówkami. Oporniki mają standardowy wyglad.
Tu masz schemat: http://www.philcoradio.com/tech/images/84.jpg

Ogólnie - cudaczna konstrukcja - mieszacz sumacyjny na pentodzie w układzie samowzbudnym, wzmacniacz p.cz./detektor w układzie reakcyjnym i lubiana przez USAńców regulacja głośności poprzez regulację poziomu sygnału w.cz. z anteny za pomocą potencjometru. Czułość pewnie miało nędzną, ale do odbioru stacji lokalnej wystarczało.
ed_net
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1055
Rejestracja: czw, 8 stycznia 2009, 21:04

Re: Philco 84

Post autor: ed_net »

Dzięki Tomku za schemat. Materiałow informacyjnych Philco nie żałuje , zarówno fotograficznych jak też schematów.
Mam też schemat montażowy , kiepskiej coprawda jakosci , ale jestem w trakcie wykonywania własnego montażowego na wydruku zdjecia ,które umieściłem powyżej.
Pozdrawiam i jeśli Ktoś ma wiedzę to wracam do mojego pytania o kondensatory w bakelitowych kostkach.
ed_net
Awatar użytkownika
gachu13
1250...1874 posty
1250...1874 posty
Posty: 1516
Rejestracja: sob, 18 listopada 2006, 11:30
Lokalizacja: Bestwina

Re: Philco 84

Post autor: gachu13 »

Witam!
Mam podobny model (37-84) i z tego co pamiętam to wymiana kondensatorów nie była konieczna, tylko do sprzęgającego siatkę 1 pentody końcowej dodałem szeregowo współczesny 47n/400V. Tak jak pisał Pan Tomasz - czułość jest raczej kiepska, gdy już coś zaczniesz odbierać możesz spróbować trymerem 17 trochę ją poprawić, jeśli przesadzisz radio się wzbudzi (będzie gwizdać). Przyjrzyj się też rezystorowi 16 (4MOhm) - takie duże wartości lubią się rozjeżdżać albo i dostawać przerwy.
Pozdrawiam
SQ9KQZ