Einherjer pisze:Załóżmy, że w układzie SRPP z siatkami drugimi zasilanymi przez rezystory transformator ma uzwojenie pierwotne liczące n zwojów. Teraz chcę nawinąć transformator dla układu z dwoma uzwojeniami pierwotnymi włączonymi w obwody siatek drugich. Ile zwojów mają mieć te uzwojenia? Dwa razy po 1,41*n?
Nie, każde z nich ma mieć po n zwojów, tj. po tyle samo co pojedyncze. Za to można użyć drutu 1,41 raza cieńszego, tj o dwukrotnie mniejszym przekroju, i wymagane miejsce w oknie rdzenia nie zmieni się, oczywiście pomijając nieco gorsze zapełnienie drutem za sprawą izolacji.
Co z wymaganą indukcyjnością?
Indukcyjność nie zmieni się, mimo równoległego (dla sygnału) połączenia uzwojeń. Te równolegle połączone uzwojenia są bowiem z sobą
sprzężone.
Trzeba jeszcze zważyć że po zastąpieniu oporników siatkowych uzwojeniami transformatora wyjściwego zmaleje obciążenie lamp (oporniki siatkowe bocznikowały obciążenie, pochłaniając znaczną część mocy dostarczanej przez lampy, toteż można zmniejszyć Ra, uzyskując dzięki temu większą moc wyjściową. Przyjmując za punkt wyjścia standartowy układ SRPP dla lamp EL86 (
http://www.r-type.org/pdfs/el86.pdf , strona D2) mamy tam Ra=1k, połączone równolegle z dwoma rezystorami 5.6k. Wypadkowa Ra wynosiła zatem 737 omów, i pod taką Ra należałoby projektować transformator. Moc wyjściowa wyniesie nie 4,5W lecz 6.1W. W rzeczywistości sytuacja okaże się jeszcze korzystniejsza, unikamy bowiem strat napięcia zasilającego siatki drugie (silnie rosnących wraz z z wysterowaniem): Ug2 zawsze są tu równe połowie napięcia zasilania, spadek napięcia na rezystancjach uzwojeń pierwotnych transformatora można tu pominąć. Lampa EL86 w takim układzie będzie się zachowywała tak jak ta sama lampa w klasycznym transformatorowym układzie SE zasilanym z napięcia 150V i obciążonym dwukrotnie większą Ra (z uwagi na równoległe połączenie dla sygnału dwóch lamp pracujących na wspólne obciążenie). Katalogowe warunki robocze (dla bliźniaczej lampy UL84) przewidują Ua=170V i Ra=2,4k oraz moc wyjściową 5,6W. Przyjmując w ukłądzie SRPP Ua=300V (na więcej nie pozwoli izolacja grzejnika) należy spodziewać się mocy wyjściowe w pobliżu 8W. Zwiększanie w układzie SRPP rezystancji obciążenia do 1,2k (przez analogię do podanego wyżej punkru pracy dla SE) wydaje się niecelowe, zwiększy się bowiem zawartośc trzeciej harmonicznej.