Philips 638A

Radioodbiorniki lampowe i wszystko co jest z nimi związane.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

OTLamp

Re: Philips 638A

Post autor: OTLamp »

Sprawdzone od razu po stwierdzeniu wzbudzenia, kontakt metalizacji wszystkich AF2 jest bez zarzutu.
merk1
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 492
Rejestracja: wt, 19 października 2004, 08:35
Lokalizacja: Kraków

Re: Philips 638A

Post autor: merk1 »

Wracając do lutowania drutów oporowych , ja używam kupiony w markecie budowlanym taki specyfik w małej buteleczce.
Nazywa sie to "woda lutownicza"
Dobrze lutuje trudne połaczenia
pozdr
KS....
Awatar użytkownika
tszczesn
moderator
Posty: 11252
Rejestracja: wt, 12 sierpnia 2003, 09:14
Lokalizacja: Otwock

Re: Philips 638A

Post autor: tszczesn »

OTLamp pisze:Sprawdzone od razu po stwierdzeniu wzbudzenia, kontakt metalizacji wszystkich AF2 jest bez zarzutu.
Hmmm. Zimne luty (zwłaszcza na podstawkach lamp), pęknięte doprowadzenie od jakiegoś ekranu, coś z kondensatorem sprzęgającym, coś z ekranem w okolicach kondensatora zmiennego? ARW jest właściwie odfiltrowana? Dwa strojone stopnie wzmocnienia w.cz. lubią się wzbudzać
OTLamp

Re: Philips 638A

Post autor: OTLamp »

tszczesn pisze: pęknięte doprowadzenie od jakiegoś ekranu,
Sprawdzałem dobrze umasionym przewodem dotykając wszystkich detali, które mają być umasione. Bez rezultatu.

tszczesn pisze:ARW jest właściwie odfiltrowana?
Jest, też wcześniej sprawdzane.

Jak na razie żadnymi sposobami nie udaje się zerwać oscylacji na zakresie fal średnich. Próbowałem dodatkowo ekranować lampy AF2, wstawiałem ekrany między nie itd. Będzie trzeba kopać dalej. To musi być jednak coś charakterystycznego dla konkretnie tej konstrukcji, gdyż objawy są identyczne w obydwu egzemplarzach.Zapomniałem wcześniej dodać, że oscylacje gasną samoistnie w okolicach najwyższych częstotliwości (najkrótsze fale) na około 1/5 skali. Uprzedzając kolejne pytania, wszystkie napięcia są prawidłowe, potencjometr sprzężony z kondensatorem zmiennym jest bez zarzutu. Mam dodatkowe chassis czeskiego 638A z drobnymi brakami (brak dławika i kondensatorów elektrolitycznych) i chyba je z ciekawości uruchomię, by się przekonać, czy te objawy również wystąpią :roll:
jurek968
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 271
Rejestracja: czw, 25 lutego 2010, 10:25

Re: Philips 638A

Post autor: jurek968 »

Hmm...mój działał i działa dobrze w całym zakresie.
Jedynie pamiętam,że od spodu chassis jest wiele ekranów i jeden z nich przez styk z kondensatorem dał mi popalić.
Tym niemniej mam drugie takie radio , i muszę się jeszcze podszkolić aby je rozpracować.
Jest właśnie niemal dziewicze i nie chcę dłubać w nim ,aż nie będę wiedział nieco więcej.
W tym drugim , jest sprawna część m.cz. ale na szybko( ok 2 godziny) nie udało mi się uzyskać nic poza jakimś śladowym odbiorem stacji radiowej.
Chętnie się dowiem co tam było ,bo to jeden z moich ulubionych modeli.
szukam ramki alumnium do Telefunken 813W,i T5Z,
wyłącznik zasilania Philips 103A /948A
OTLamp

Re: Philips 638A

Post autor: OTLamp »

Wieści z placu boju. Oscylacje gasną po odłączeniu całych obwodów wejściowych (po odłączeniu kondensatora C27). Po podłączeniu anteny do odłączonej końcówki tego kondensatora, odbiór jest prawidłowy. Coś gdzieś się musi sprzęgać najprawdopodobniej z drugim stopniem na AF2, ale tam jest wszystko ładnie zaekranowane i styki tych ekranów są bez zarzutu :roll:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
jurek968
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 271
Rejestracja: czw, 25 lutego 2010, 10:25

Re: Philips 638A

Post autor: jurek968 »

To co jest siłą tego radia jest zarazem jego słabością.
W weekend próbowałem uruchomic mój drugi egzemplarz ,ale nie mam presji ,tylko tak z ciekawości.
Radio jest tak czułe na ekran,że np.bez orginalnego kapturka na AF2 radio własciwie nie działa !
Też mam jakieś oscylacje na długich , na średnich 1/2 zakresu jest wogóle cisza.\\
Krytyczne kondensatory mam wymienione, próbowałem podmieniać C25 ,C26,c27 brak zmian.
Może jeszcze poświęcę mu jeden wieczór ,ale radio mi tez cichnie po ok 10 minutach ,boję się że mi pada komplet rezerwowych lamp ,radio leżało na półce ze 2 lata ....trzeba by jeszce raz ogarnąc wszystko...elektrolity były uzupełniane destylowaną wodą i formowane ale 2 lata stały bez prądu.
szukam ramki alumnium do Telefunken 813W,i T5Z,
wyłącznik zasilania Philips 103A /948A
OTLamp

Re: Philips 638A

Post autor: OTLamp »

jurek968 pisze: Może jeszcze poświęcę mu jeden wieczór ,ale radio mi tez cichnie po ok 10 minutach ,boję się że mi pada komplet rezerwowych lamp ,radio leżało na półce ze 2 lata ....
Zbadaj co się dzieje z napiciem stałym na siatkach sterujących lamp AF2 i E446 gdy radio zaczyna cichnąć. Jeśli pojawia się tam napięcie dodatnie, masz prąd emisyjny z siatek sterujących.


jurek968 pisze: ale 2 lata stały bez prądu.
Po takim czasie wymagają one powtórnego formowania. Te kondensatory powinny być włączane pod napięcie co najmniej raz w miesiącu.
OTLamp

Re: Philips 638A

Post autor: OTLamp »

Po sporej ilości wypowiedzianych różnych wyrazów na k itp, przyczyna wzbudzenia została wreszcie znaleziona. Początkowo dałem za wygraną, radio złożyłem z adnotacją wewnątrz, że się wzbudza na średnich. Następnie postanowiłem uruchomić wspomniane chassis czeskiego 638A z zamiarem nawet całkowitego rozkopania, jeśli zaszłaby taka potrzeba. No i z kopania wyszły nici, bo okazało się, że pepiczek działa wyśmienicie na obydwu zakresach. Moją uwagę przykuła jednak sprężyna stykowa rotora kondensatora zmiennego. Nie miał jej oryginalnie ani mój 638A, ani 640A. Pomyślałem więc, że musiała zachodzić jakąś przyczyna, dla której taką sprężynę montowano. Przypomniały mi się komunikaty serwisowe polskich odbiorników Philipsa, w których poleca się montowanie różnych dodatkowych detali (blaszek, dodatkowych połączeń do ekranów itp.) na wypadek wzbudzeń lub wykazywania przydźwięku niektórych egzemplarzy odbiorników. I to właśnie była ta przyczyna. Umasienie osi rotora przyniosło pożądany skutek, pasożytnicze oscylacje zostały zerwane. Przyczyną oscylacji w tych odbiornikach jest więc pogorszenie się styku rotora kondensatora zmiennego. Co prawda są tam cztery ślizgacze odprowadzające, ale zapewne wszystkie są zaśniedziałe. Niestety by to naprawić, trzeba wymontować cały kondensator zmienny, a więc nieźle rozkopać radio. Alternatywą może być założenie wspomnianej sprężyny stykowej.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
_idu

Re: Philips 638A

Post autor: _idu »

merk1 pisze:Wracając do lutowania drutów oporowych , ja używam kupiony w markecie budowlanym taki specyfik w małej buteleczce.
Nazywa sie to "woda lutownicza"
Dobrze lutuje trudne połaczenia
pozdr
Jest to roztwór HCL i ZnCl2. Do zrobienia amatorsko rozpuszczając nieco złomu cynkowego w kwasie solnym ale tak aby całkowicie nie zużyć HCL'u.
Genialna rzecz do lutowania chińszczyzny....
OTLamp

Re: Philips 638A

Post autor: OTLamp »

Po zdemontowaniu kondensatora okazało się, że wszystkie jego cztery ślizgacze rotora są mocno zabrudzone stwardniałym, zielonym smarem. Nie należy się tu absolutnie kierować wskazaniami omomierza, który sygnalizuje styk bez zarzutu. Wyprowadzenia rotora są tam wielokrotne, sama obudowa kondensatora ma również wielokrotne połączenie z masą. Należy dokładnie przeczyścić wszystkie ślizgacze, oraz tylne i przednie mocowanie osi rotora w obudowie (z przodu jest tam dodatkowa sprężysta blaszka). Po tych zabiegach i ponownym zamontowaniu w odbiorniku nie występują już żadne oscylacje. W modelu 640A próbowałem sprawę rozwiązać bez demontażu, poprzez czyszczenie benzyną ekstrakcyjną tylnego i przedniego mocowania osi rotora. Pozytywny efekt był jednak krótkotrwały, po odparowaniu benzyny oscylacje wróciły.
Awatar użytkownika
zagore1
2500...3124 posty
2500...3124 posty
Posty: 2987
Rejestracja: czw, 2 października 2008, 09:48
Lokalizacja: Kraków

Re: Philips 638A

Post autor: zagore1 »

OTLamp pisze:Po sporej ilości wypowiedzianych różnych wyrazów na k itp, przyczyna wzbudzenia została wreszcie znaleziona. Początkowo dałem za wygraną, radio złożyłem z adnotacją wewnątrz, że się wzbudza na średnich. Następnie postanowiłem uruchomić wspomniane chassis czeskiego 638A z zamiarem nawet całkowitego rozkopania, jeśli zaszłaby taka potrzeba. No i z kopania wyszły nici, bo okazało się, że pepiczek działa wyśmienicie na obydwu zakresach. Moją uwagę przykuła jednak sprężyna stykowa rotora kondensatora zmiennego. Nie miał jej oryginalnie ani mój 638A, ani 640A. Pomyślałem więc, że musiała zachodzić jakąś przyczyna, dla której taką sprężynę montowano. Przypomniały mi się komunikaty serwisowe polskich odbiorników Philipsa, w których poleca się montowanie różnych dodatkowych detali (blaszek, dodatkowych połączeń do ekranów itp.) na wypadek wzbudzeń lub wykazywania przydźwięku niektórych egzemplarzy odbiorników. I to właśnie była ta przyczyna. Umasienie osi rotora przyniosło pożądany skutek, pasożytnicze oscylacje zostały zerwane. Przyczyną oscylacji w tych odbiornikach jest więc pogorszenie się styku rotora kondensatora zmiennego. Co prawda są tam cztery ślizgacze odprowadzające, ale zapewne wszystkie są zaśniedziałe. Niestety by to naprawić, trzeba wymontować cały kondensator zmienny, a więc nieźle rozkopać radio. Alternatywą może być założenie wspomnianej sprężyny stykowej.
Czy wzbudzanie się mojej MK213 może być spowodowane tym samym? - czyli brakiem"umasienia" osi rotora?
Wołyń 1943. Pamiętamy!
jurek968
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 271
Rejestracja: czw, 25 lutego 2010, 10:25

Re: Philips 638A

Post autor: jurek968 »

Faktem jest ,że oscylacje pochodzą z kondensatora i najlepiej go pewnie rozebrać.
Chwilowo jest lepiej po zewnętrznym wyczyszczeniu ośki rotora ,ale problem wraca - dziwne w sumie bo blaszka z przodu jak jest wyczyszczona to dociska obudowe i styk powinien być ok.
Tak czy owak ,odkładam swoje na półkę nie skończone .Jedno mi wystarczy.Tym bardziej ,że mam już inny obiekt do rozpracowania :)

Acha ,w moim radiu zamiast 0,5 mega ,jest 1,5 mega potencjometr siły głosu.Wygląda na oryginał .
Powinno mieć to wpływ na napięcie siatki S1 lampy AF2 nr1. ,czyli istotny parametr ,aczkolwiek dodając równoległy opornik nie odnowtowałem zmian napięć ( istotnych)
Miałem kłopoty z napięciem na S1( narastało od minus 1 do + 9V) więc pytam....tym niemniej winna była lampa ..to były te problemy z cichnieciem radia.
szukam ramki alumnium do Telefunken 813W,i T5Z,
wyłącznik zasilania Philips 103A /948A
OTLamp

Re: Philips 638A

Post autor: OTLamp »

jurek968 pisze: dziwne w sumie bo blaszka z przodu jak jest wyczyszczona to dociska obudowe i styk powinien być ok.
Jeden styk to za mało. Obejrzyj iloma przewodami jest podłączona obudowa tego kondensatora do masy.

jurek968 pisze: Miałem kłopoty z napięciem na S1( narastało od minus 1 do + 9V) więc pytam....tym niemniej winna była lampa ..to były te problemy z cichnieciem radia.
Czyli prąd emisyjny z siatki, to się niestety często zdarza w starych lampach.