Chcąc pobawić się nieco lampkami poskładałem takie oto cudo . Jest to w zasadzie typowy układ reakcyjny, ze strojeniem wariometrycznym. Obwód rezonansowy nie zawiera kondensatora; zamiast niego jest pojemność własna anteny. Stroi się dwiema cewkami, przysuwając lub odsuwając od siebie. Sprawdziłem jeszcze, że na tych cewkach jest możliwy bardzo słaby odbiór detektorowy Warszawy I na około 15 metrowej antenie, zawieszonej 2-3 m nad ziemią w Warszawie . Diodę zaczepia się wtedy w miejscu łączenia dwóch cewek strojenia.
Trzecia cewka jest cewką reakcyjną. Ze względu na małe nachylenie lampy cewka ta ma stosunkowo dużo zwojów.
Radio jest zasilane z akumulatora 12V i przetwornicy dającej około 90V napięcia anodowego. Odbiór w słuchawkach jest czysty i bardzo wyraźny. Docelowo wymienię opornik żarzenia na coś bardziej gustownego.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Mnie od dawna nurtuje jedno pytanie: skąd Wy wszyscy bierzecie licę w.cz. do nawijania takich ładnych cewek komórkowych? Towar musi być niesamowicie deficytowy, skoro nie idzie nawet go dostać na Allegro. A może za pomocą drutu miedzianego w emalii (powiedzmy 0,15mm średnicy) też by się dało? Będzie trzymało formę po lakierowaniu?
Licę bez problemu da się kupić, musisz pokręcić się po różnych bazarkach lub szaberplacykach. Sam niedawno szukałem licy i u "szmaciarza" na bazarku trafiłem jakieś dziwne jakby cewki z rdzeniami żelaznymi, coś jakby od przekaźników tylko bardzo duże - po wyrzuceniu rdzeni zmieniły się w szpulki z licą.
"Zwykłe" szpulki też bywają, ale ja jakoś nie mam szczęścia.
Mógłbyś przedstawić schemat? Jak szukam radio reakcyjne Lee De Foresta to mam dwa wynik, jedno do tematu na elektrodzie a drugi tutaj.
Dało by się zamiast tej triody własnej produkcji jakąś np PCF801(2) albo PCL805 (śmieciówki)?
Witam Kolegów.
Jak już jesteśmy przy drutach nawojowych,to załączam odpowiednią tabelkę ze starej książeczki angielskiej dla radioamatorów z roku 1948.Kto ma Podręczną Encyklopedię Radioamatora bodaj Niemcewicza,to powinien tam mieć mniej więcej to samo:-).A kto nie ma, to załączam i proszę o przekierowanie potem tabelek do odnośnego działu,jak Koledzy zainteresowani obejrzą:-).
Niestety nie mam dziś czasu robić dokładnych konwersji cali na cm,jardów na metry i funtów na kilogramy.Dałem tylko tak"z marszu"bardzo przybliżone wartości konwersji dla bardzo zgrubnego oszacowania drutów.W internecie jest mnóstwo darmowych konwerterów jednostek imperialnych na kontynentalne.
Pozdrawiam Kolegów.
PS: nie wiem,czy się załączyło, bo nie widzę w podglądzie,a dostałem komentarz obok hasła "Załączniki":"Umieść w treści wiadomości".Co mam umieścić,bo obrazek JPG nie wchodzi w treść
poprzez kopiuj/wklej?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.