W odchylaniu ma trudniejsze warunki pracy. Więc szybciej się zużyje.fugasi pisze:Seether, pytanie co poeta, tzn. producent miał na myśli podając taką a nie inną " żywotność" lamp. Na początek trzeba przyjąć że po upływie owych 1000 godzin lampa bynajmniej nie przestaje grać. Różni producenci różnie definiują żywotność. A poza tym czy 6P6S pracująca w odchylaniu pionowym telewizora ma taką samą żywotność jak pracująca w radiu na głośnik?
Ponadto żywotność czasem może oznaczać gwarancję pracy przez ten okres z założeniem ze padnie jakiś odsetek lamp.
Druga sprawa to warunki pracy - dla wszystkich parametrów na granicy maksymalnych wartości czy wszystkie parametry gdzieś w okolicy typowego. Inaczej podchodzili czy lampa bardziej dla wojska czy dla sprzętu dla ludu. Itd.
Czasem nie wprost ale przeznaczenie publikacji danych (katalogu) mogło już oznaczać przyjęcie bardziej rygorystycznego lub mniej kryterium.
Najwięcej bałaganu może być na pocz. lat -50-tych, później bowiem wprowadzono dodatkowe oznaczenia wersji impulsowej, wojskowej, długowiecznej itd. Jak nie oznaczano wykonania np. wojskowego to po prostu "dawano" drakońsko zamordystyczną normę żywotności. Nawet jak się trafiły "cywilny" lampy to spełniały to kryterium. W latach-50tych pewnie w ZSRR nie przejmowano kosztami narzucanymi na utrzymanie wojska może później podzielono oznaczeniami i danymi katalogowymi wykonania na cywilne i te "lepsiejsze"....