dostałem dziś reklamówkę lamp od rubina i niewiam jakie są ich europejskie odpowiedniki i zastosowanie.Ich symbole to.
6Ф12П 8szt.
6Ж52П 4szt.
Mam odnośnie tych lamp kilka pytań.
1.Jakie są ich europejskie odpowiedniki.
2.czy da się je zastosować do przedwzmacniacza(macie gotowe schematy??).
3.Jakie "zadania" powierzono im w rubinie.
Z góry dziękuję za odpowiedzi w ww. sprawie i pozdrawiam Maciek1
Witam
Z góry przepraszam za swoją "upierdliwość"
wyliczyłem wczoraj przedwzmacniacz na części triodowej lampy 6f12p.
Zastanawiam się czy ten układ ma szanse działać ? (wartości rezystorów podaję w
zaokrągleniu)
Pozdrawiam wszystkich Maciek Gorczyca
ps.
Ciekawe te 6Ж52П mają admisję jak ecl86.Gdy by się postarał może i 3w se by zrobił.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Maćku, w przedwzmacniaczu wartości rezystorów nie są aż tak krytyczne. Najważniejszą rzeczą jest dobrać je w taki sposób, aby lampa pracowała mniej więcej na prostoliniowym odcinku charakterystyki, zapewniając nam możliwie duże wzmocnienie i amplitudę sygnału wyjściowego przy możliwie najmniejszych zniekształceniach. Jedynie w przypadku wyjściowych stopni mocy powinniśmy zapewnić lampie jak najlepsze dopasowanie impedancji, by uzyskać jak najwyższą moc wyjściową. Przedwzmacniacz nie jest jednak źródłem dużej mocy a napięcia, więc ta apteczna dokładność nie jest tutaj wymagana. Również rezystor polaryzujący siatkę pierwszą nie jest krytyczny (katalogi podają jedynie największą dopuszczalną wartość tego rezystora). W praktyce dla lamp sygnałowych przyjmuje się jego wielkość z przedziału od 220kΩ do 2,2MΩ (choć widziałem juz wzmacniacze na ECC83 z rezystorem siatkowym 10MΩ, którego oporność przyjęto na tak dużej wartości by spadek napięcia na nim zapewnił wystąpienie odpowiedniego „minusa” na siatce pierwszej, bez potrzeby stosowania w tym celu rezystora w obwodzie katody). Triodowy system lampy 6F12P ma bardzo ciekawe parametry (duże nachylenie charakterystyki i współczynnik wzmocnienia napięciowego w okolicach 100), warto wiec przetestować ją w układach wzmacniaczy audio.
Pozdrawiam,
Romek
Witam,
zrobiłem wzmacniacz mocy z użyciem lamp 6F12P, pracującymi jako stopień sterujący lampy 6P13S (6F12P pracuje w układzie SRPP, z pentodą w polączeniu triodowym). Działa super, były jednak pewne problemy - w klasycznym układzie wzmacniacza pentoda miała tendencje do samowzbudzania się i dlatego połączyłem to w stopień SRPP. Lampy te mają także pewne wady a mianowicie ciężko znaleźć na kilka egzemplarzy dwie o zbliżonych charakterystykach. Pewne jest jedno - do audio nadają się znakomicie, są odporne na mikrofonowanie i mają mały wsp. szumów.
Maćku, czy przeprowadzałeś jakieś praktyczne próby z tym układem który zaprezentowałeś? Bo też mam kilka tych lamp i tak się jakoś marnują. Klecę właśnie przedwzmacniacz i chciałbym zastosować zamiast standardowych ECC jakieś triody telewizyjne coby było ciekawiej
Pozdrawiam !!