Prosty generator sygnałowy.

Wzmacniacze, zasilacze itd. Schematy, parametry, konstrukcje...

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Awatar użytkownika
zjawisko
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 926
Rejestracja: sob, 27 lutego 2010, 00:22

Prosty generator sygnałowy.

Post autor: zjawisko »

Jako że naszła mnie ochota na superheterodynę (lampową ofc) na dł/śr, a najbliższy generator sygnałowy do którego mam dostęp ma z 50 lat i rozmiary połowy przeciętnej lodówki, postanowiłem sklecić prosty lecz praktyczny generator zainspirowany tym wątkiem i artykułem z MT. Oczywiście zasada "wykorzystać śmieci" jak najbardziej aktualna!

Krok pierwszy - generator modulujący ~1kHz.

Eksperymenty z triodą (ECC81, docelowo miała być ECH81) w układzie Meissnera nie przyniosły zachwycających efektów, tak więc wróciłem do układu generatora RC. Powstał on w oparciu o schemat z MT, jednak jest nieco bardziej rozbudowany. Wykorzystałem ECF82, przeliczyłem elementy przesuwnika fazowego na 1kHz (w praktyce wyszło dużo mniej - do poprawienia), a triodę użyłem w układzie wtórnika katodowego, bowiem bez niego generator byłby generatorem specjalnej troski... Elementy RC wylądowały na ścinku laminatu a lampa podłączona jest krótkimi (aktualnie trochę przydługawymi) przewodami.

Na wyjściu całkiem zgrabny i nieźle brzmiący sinus, ok. 12v pp.
Przy Uzas=126V Izas=2,92mA, docelowo napięcie zasilania ma wynosić 150V.

Krokiem drugim będzie generator w.cz. na heptodzie ECH81. Jakieś pomysły jak wykorzystać wolną triodę? Katoda chcąc-nie chcąc połączona z masą nieco ogranicza wybór zastosowań... :roll:

edit: Jako że obliczenia sobie, a zastosowane wartości elementów sobie, Rwy wtórnika jest większa od założonej. Próby wykazały, iż wartość potencjometru na wyjściu nie powinna być mniejsza od 7k, poniżej napięcie zaczyna siadać. Potencjometr 10kΩ wypada w tej roli bardzo dobrze. W szereg z C sprzęgającym 100nF należy wstawić R ok. 2kΩ, w innym przypadku z niejasnych dla mnie powodów wtórnik zaczyna szaleć gdy potencjometr ustawiony jest prawie na max sygnału.

edit2: Zastąpienie ECF82 przez 6Ф12П (głównie z uwagi na mniejszą moc żarzenia) nie dało dobrych efektów bez zmian układowych (kosmiczne amplitudy sygnału, przycinanie wierzchołków). Nie mam dziś nastroju do kombinacji, zostaję przy swojskiej ECF82. Natomiast brykający wtórnik udało się skutecznie ogarnąć włączając w obwód siatki antyparazyt 2kΩ.

edit3: Dokonałem pseudopomiaru widma (wejście mikrofonowe laptopa :lol: ). Nieekranowany kabel, przewody sieciowe w pobliżu itp atrakcje. Widać również fantastyczny poślizg pomiędzy teorią a praktyką. Teoretyczne ok 1000Hz to praktyczne 576Hz. :mrgreen:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Przechodniu, wyjmij z teczki mózg elektronowy
i nad losem (...) podumaj przez chwilę.
Wisława S.
nixie2
250...374 postów
250...374 postów
Posty: 250
Rejestracja: pn, 5 stycznia 2009, 23:09

Re: Prosty generator sygnałowy.

Post autor: nixie2 »

No, całkiem nieźle jak na taki prosty generator. THD około 3 %.
Awatar użytkownika
zjawisko
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 926
Rejestracja: sob, 27 lutego 2010, 00:22

Re: Prosty generator sygnałowy.

Post autor: zjawisko »

Strzelać z tego nie zamierzam. To ma zmodulować sygnał w.cz. tudzież zapiszczeć po podłączeniu kawałkiem kabelka do toru m.cz. naprawianego urządzenia, nic poza tym.

Zrodził mi się natomiast genialny (przynajmniej z pozoru) pomysł realizacji generatora w.cz.:
-trioda - generator w układzie Meissnera, podobnie jak w odbiornikach radiowych
-heptoda - wzmacniacz objęty pętlą ARW, modulacja poprzez siatkę 3

Czysto teoretycznie ujemne napięcie uzyskiwane z detektora podłączonego do wyjścia wzmacniacza powinno wystarczyć do odpowiedniego sterowania wzmocnieniem heptody tak, by uzyskać mniej więcej stałą wartość napięcia na wyjściu, niezależną od zmiany częstotliwości. Od biedy można dołożyć jeszcze jakąś duotriodę, jedną na wzmacniacz ARW, drugą na wtórnik...
Przechodniu, wyjmij z teczki mózg elektronowy
i nad losem (...) podumaj przez chwilę.
Wisława S.