traxman pisze:[...]warunkowo można mierzyć PCL82 przy nieco obniżonym napięciu żarzenia.
Skoro tester nie jest w stanie wystawić dostatecznie wysokiego napięcia żarzenia, to może warto wyprowadzić żarzenie kabelkami na zewnątrz adaptera i umożliwić żarzenie z zewnętrznego zasilacza?
Swoją drogą ciekawe jak zachowałby się miernik gdyby włączyć szeregowo z żarzeniem 1..2 baterie R20. Napięcie wskazywałby zaniżone ale prąd powinien ustawić i mierzyć prawidłowo.
Zastanawiam się nad dodaniem z tyłu obudowy gniazda do którego wtyki są bardziej dostępne, coś z radiokomunikacji lub przemysłowe wielostykowe Apem. W skrajnym wypadku może nawet DB15 i wykorzystam co drugi styk, a wolne pousuwam.
Miało być pięknie, a wyszło jak zwykle, po przeszukaniu okolicy nie znalazłem złącza nadającego się do zastosowania więc są bananki, ale za to kolorowe. Jedna uwaga praktyczna to koniecznie odwrócić podstawkę EM80, inaczej najciekawsza część jest dokładnie z przeciwnej strony niż oglądający, muszę to poprawić w wolnej chwili.
Jeszcze nie zamykam obudowy, bo może jednak uda się dokupić jakiś sensowny wtyk. Ważne, że adapter mierzy, bo właśnie tych lamp używam najczęściej.
traxman pisze:[...] nie znalazłem złącza nadającego się do zastosowania więc są bananki, ale za to kolorowe.
Gdy mam do podłaczania więcej niz 2 przewody, przeplatam ~10cm od wtyczek cieńki drut w izolacji:
( O XX O XX O XX O XX O - przewody
XX - podwójny skręt drutu w izolacji
Nie muszę potem myśleć przy podłączaniu. Nawet o kolorach...
Witajcie, po rozmaitych wyjazdach zabrałem się znowu za miernik. Poprawienie wszystkich lutów nic nie dało, wymiana CE6 na 1uF także. Niestety, zacząłem też eksperymentować z wartością analogicznego kondensatora dla zasilania anodowego i w chwili słabości umysłu wlutowałem 47uF. Hura dla mnie. Niestety ten genialny pomysł sprawił że teraz nie mogę ustawić żadnego napięcia, ani na anodzie, ani na siatce drugiej. Zasilacz żarzenia i S1 wciąż działa. Możecie mi zasugerować co trzeba najprawdopodobniej wymienić? Może jakimś cudem przy okazji "naprawi się" poprzednia usterka przedwczesnego zabiezpieczenia prądowego...
Urban Turban pisze:[...] teraz nie mogę ustawić żadnego napięcia, ani na anodzie, ani na siatce drugiej.
Przywróć kondensatory 10u na A i 1uF na G2. Zrób od początku "uruchamianie bez wysokiego napięcia" tak jak to opisał traxman w wątku. Potem z podłączonym wysokim napięciem i opisz dokładnie objawy.
Zrobiłem dzisiaj upgrade mojego miernika z wersji pierwszej do 1.14. Nie wymieniłem od razu kondensatorów 10uF/400V i zabezpieczenie działało zaraz po załączeniu Ug2 nawet na lampach EL84. Po wymianie obu kondensatorów na 2,2uF/400V (takie mam najmniejsze) dobrze mierzą się EL84, natomiast przy EL34 dzieje się to, co w zał. Słychać dwa sygnały z buzzerka. Czy zmiana kondensatorów na 1uF/400V całkowicie rozwiąże problem?
W drugim z kolei mierniku, który dostałem już w wersji 1.14, ale z kondensatorami 10uF, również nie mogę mierzyć EL84 i większych lamp a do tego mam dodatkowe 4mA Ia, nawet przed załączeniem Ua. efekt02 zwalczył błąd 4mA chyba, co pomogło?
Oba mierniki mają transformatory z uzwojeniem anodowym 240VAC. Może to ma coś do rzeczy?
Załączniki
Pozdr, Marcin The secret to creativity is knowing how to hide your sources. - Albert Einstein marvelamps.com
Oba pomiary wskazują przekroczenie Ia (trzecia linia, alarm A) i to już przy niższych napięciach Ua/Ug2. Czy lampy są sprawne? Sprawdź w trybie zasilacza czy przypadkiem winna nie jest lampa.
Wymiana na 1uF u mnie rozwiązała całkowicie podobne problemy.
Jestem tu nowy, a dzięki Marvelowi stałem się szczęśliwym posiadaczem tego cudeńka . Chciałbym zapytać o pomiar parametru wzmocnienia "K" przy pomiarze lamp ECC83. Jak dalece jest on wiarygodny? Pytam, bo większość lamp jakie mierzyłem wykazuje wartość około 82, poza tym trzykrotny pomiar raz po razie daje 3 rożne wyniki w obrębie +-10. Jak to jest u was?