Opory drutowe

Radioodbiorniki lampowe i wszystko co jest z nimi związane.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

g.marciniak
375...499 postów
375...499 postów
Posty: 419
Rejestracja: pt, 13 lutego 2009, 10:54
Lokalizacja: Poznań

Opory drutowe

Post autor: g.marciniak »

Witam!
Zastanawiam się jak nawijano oporniki drutowe, które pomimo gęstego nawinięcia nie mialy zwarć międzyzwojowych. Pytam ponieważ posiadam odbiornik DKE który w znacznej mierze jest oryginalny i jedyny z nim problem to rozwalony opór redukcyjny żarzenia. Jak to nawinąć spowrotem aby poszczególne zwoje nie zwieraly się?
Alek

Re: Opory drutowe

Post autor: Alek »

Nawijano to chyba zwyczajnie. Sekret podobno tkwił w tym, że przy pierwszym włączeniu rozgrzewano drut na tyle silnie, by powierzchnia się utleniła i stanowiła izolację.
Awatar użytkownika
Tomek Janiszewski
3125...6249 postów
3125...6249 postów
Posty: 5263
Rejestracja: śr, 19 listopada 2008, 15:18

Re: Opory drutowe

Post autor: Tomek Janiszewski »

Alek pisze:Nawijano to chyba zwyczajnie. Sekret podobno tkwił w tym, że przy pierwszym włączeniu rozgrzewano drut na tyle silnie, by powierzchnia się utleniła i stanowiła izolację.
Nowe oporniki drutowe nielakierowane zdecydowanie różnią się wyglądem (na korzyść) od przegrzanych, utlenionych :( I nie mają skutecznej izolacji - często spotyka się je w wersji dostrojczej, z przesuwaną obejmą.
Niemniej jednak jest coś na rzeczy. Mam podejrzenie graniczące z pewnością że już podczas nawijania przepuszcza się prąd przez drut, silnie go nagrzewając. Ale nie w celu utlenienia, lecz termicznego wydłużenia drutu, który stygnąc silnie zaciska się na ceramicznym korpusie rezystora dzięki czemu zapobiega się przesuwaniu i zwieraniu blisko nawiniętych zwojów. Oczywiście, niezbędna była maxymalna precyzja przy nawijaniu, wymagająca stosowania nawijarki. W razie jej braku próbowałbym nawijać rezystory bifilarnie, a po nawinięciu odwinąć jeden z drutów pozostawiając regularne odstępy międzyzwojowe.

Pozdrawiam
Tomek Janiszewski

ps. Duży wybor rezystorów drutowych z regulacją można spotkać w polowym stoisku na warszawskim "Wolumenie". Stamtąd pochodzą wszystkie rezystory redukcyjne (żarzeniowy, anodowy dla lamp prostowniczych PY82 oraz filtracyjne) jakie zastosowałem w swoim "ulampionym na maxa" telewizorze. Tylko wielosekcyjnych rezystorów, przeznaczonych specjalnie do krajowych i zagranicznych "pionierów" z pewnością się tam nie uświadczy :(


ORT!!! W języku polskim nie ma litery 'X', piszemy 'maksymalny', 'tekst' itp.