Radio FM dla początkującego

Radioodbiorniki lampowe i wszystko co jest z nimi związane.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Awatar użytkownika
Beier
625...1249 postów
625...1249 postów
Posty: 1235
Rejestracja: sob, 22 września 2007, 23:07
Lokalizacja: Rumia

Radio FM dla początkującego

Post autor: Beier »

Witam!
Postanowiłem uzupełnić swoją wybrakowaną wiedzę i znajomości podstaw elektroniki i po przeczytaniu o obwodach rezonansowych pomimo tego że zarzekałem się że radio to nie moja podnieta w przeciwności do wzmacniaczy naszła mnie jednak chęć zbudowania radyjka które mógłbym podłączyć pod mój amp słuchawkowy - jak widać powiedzenie nigdy nie mów nigdy jest bardzo słuszne... Zależy mi na odbiorniku w paśmie FM w jakim pracują ogólnodostępne stacje. Chciałbym również wyposażyć to swoje cudo w mrugałkę - na stanie mam EM84. Z pozostałych lamp radiowych posiadam EF80, EF183, ECH81 oraz bodajże EBF89. Nie proszę o gotowe schematy tylko o pchnięcie na odpowiednie artykuły lub składnicę wiedzy. Jeżeli ktoś podałby jednak jakiś schemacik to również nie pogardzę jednakże przede wszystkim będę starał się zrozumieć jak to chodzi najpierw niż zrobić to na małpę. Z góry dzięki :)
Awatar użytkownika
Marcin K.
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 6546
Rejestracja: śr, 18 stycznia 2006, 16:45
Lokalizacja: Kolonia Poczesna, jo90nq

Re: Radio FM dla początkującego

Post autor: Marcin K. »

Poczytaj ten temat, może się przyda http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic101010-0.html
Pamiętam też jeszcze że jest jedna stronka na której jest fajny schemat ciekawego radia ale nie mogę teraz znaleźć.
μ Ω Σ Φ π
SQ9MYU
_idu

Re: Radio FM dla początkującego

Post autor: _idu »

Radio FM to w zasadzie dwie oddzielne części.
Pierwsza to tor p.cz. Warto wykorzystać gotowe filtry. Można skusić się na zakup: http://www.roehrentechnik.de/html/zf-bandfilter.html
Dla pracy mono i przy porządnej głowicy wystarczą dwa stopnie p.cz. Lampy EF80 albo EF183.
Warto "popatrzeć" na te projekty:

http://www.jogis-roehrenbude.de/UKW-Pro ... rojekt.htm
http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr ... ma-UKW.htm
http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr ... nietta.htm
http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr ... -Tuner.htm
http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr ... inator.htm
http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr ... tektor.htm

Prosty stereodekoder: http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr ... ekoder.htm

Inna koncepcja to niska p.cz. około 60kHz:
http://www.users.bigpond.com/cool386/pcrx/pcrx.html
Uzyskany sygnał m.cz. nie nadaje się do odbioru stereo!!!.

Kolejna koncepcja to popularny w Rosji układ odbiornika nazywany skrótem FAPCz - ФАПЧ

Odbiornik składa się z trzech bloków mieszacz/detektor np na diodach, heterodyny o częstotliwości o połowę mniejszej niż odbierany sygnał, wzmacniacz prądu stałego który po odfiltrowaniu w.cz. sygnałem uzyskanym z mieszacza steruje warikapem podłączonym do obwodu LC heterodyny. Napięcie podawane na warikap zawiera składową m.cz. (nadającą się do odbioru stereo). Ta koncepcja w wersji minimalnej dawała się zrealizować na jednym tranzystorze.
Czułość takiego odbiornika bez wzmanciacza w.cz. to około 100 mikrowoltów.

Prosta realizacja lecz na krzemie: http://www.diagram.com.ua/list/ukv-pr5.shtml

(może ta lektura pomoże....http://www.radioscanner.ru/files/downlo ... ll_rx.djvu).

Głowica. Mieszacz - wg dwa rozwiązania do wyboru:
- mieszacz samodrgający na triodzie z dodatnim sprzężeniem zwrotnym odtłumiającym pierwszy filtr p.cz. Zalety - tani, pewny, duże wzmocnienie przemiany porównywalne z mieszaczem na pentodzie. Układ ten sam sie stabilizuje. Lampy ECC85, ECC81, EC92, 6N3P, 6Ż1P w połączeniu triodowym. Do uzyskania wzmocnienie przemiany powyżej 55.

- Mieszacz sumacyjny na pentodzie plus oddzielna heterodyna na triodzie. Pasują jak ulał lampy ECF80, 6F1P, ECF82. Dobra będzie PCF801 choć wspólna katoda zmusza do obwodu LC heterodynie "wiszącego z dala" od masy. Pentoda PCF801 ma duże nachylenie i dość małe szumy - co zaoowocuje dobrą czułością.

- Triody, triody i jeszcze raz triody - pentody mocno szumią chyba że masz np. 6Ż38P szumiącą podobnie jak trioda ECC85. Wzmacniacz w.cz. Na początek układ o wspólnej siatce na triodzie. Ma małe wzmocnienie. Lepszy to układ do podstawie pośredniej. Zapewni on wzmocnieni rzędu 6 - 8. Manipulacja odczepami oraz obwód wejściowy pozwolą na uzyskanie łącznie nawet 20 krotnego wzmocnienia.
Inne rozwiązanie to kaskoda.Lamp ECC88 6N23P, 6N24P. Warto za stosować podobne do siebie lampy 6S3P i 6S4P. Są to identyczne triody różniące się pojemnościami - jedna dobra do układu o wspólnej siatce a druga o wspólnej katodzie (sprawdzić w katalogach!!!)
Trzecie najatrakcyjniejsze to zastosowanie specjalnych triod nazywanych neutrodami. Mają zminimalizowaną pojemność siatka anoda oraz charakterystykę regulacyjną. Moza o E900 / PC900. Stopień na tej lampie o podstawie katodowej oferuje praktycznie to samo wzmocnienie i czułość graniczną to kaskoda na ECC88/PCC88. Jeśli nie czujesz awersji do serii P to ciekawą byłaby głowica na PC900 i PCF801. PC900 łatwa do nabycia na niemieckim ebay.de. Co ważniejsze do serii P pasują lampy EF80 i EF183.

Detektor stosunku - koniecznie symetryczny co pozwala zastosować ARCz. Wada nie wysteruje ten detektor oczka EM84. Jeśli już to EM87. Można go zamiast do detektora podpiąć do siatki sterującej ostatniej lampy w torze p.cz - większą czułośc EM87 jest w tym przypadku zaletą.

6BN6 - fajna lampka - detektor iloczynowy. Wada - nie zrobisz prosto ARCz. Ale ta lampa może świetnie spisać się jako ogranicznik.