Radio FM to w zasadzie dwie oddzielne części.
Pierwsza to tor p.cz. Warto wykorzystać gotowe filtry. Można skusić się na zakup:
http://www.roehrentechnik.de/html/zf-bandfilter.html
Dla pracy mono i przy porządnej głowicy wystarczą dwa stopnie p.cz. Lampy EF80 albo EF183.
Warto "popatrzeć" na te projekty:
http://www.jogis-roehrenbude.de/UKW-Pro ... rojekt.htm
http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr ... ma-UKW.htm
http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr ... nietta.htm
http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr ... -Tuner.htm
http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr ... inator.htm
http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr ... tektor.htm
Prosty stereodekoder:
http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbr ... ekoder.htm
Inna koncepcja to niska p.cz. około 60kHz:
http://www.users.bigpond.com/cool386/pcrx/pcrx.html
Uzyskany sygnał m.cz. nie nadaje się do odbioru stereo!!!.
Kolejna koncepcja to popularny w Rosji układ odbiornika nazywany skrótem FAPCz - ФАПЧ
Odbiornik składa się z trzech bloków mieszacz/detektor np na diodach, heterodyny o częstotliwości o połowę mniejszej niż odbierany sygnał, wzmacniacz prądu stałego który po odfiltrowaniu w.cz. sygnałem uzyskanym z mieszacza steruje warikapem podłączonym do obwodu LC heterodyny. Napięcie podawane na warikap zawiera składową m.cz. (nadającą się do odbioru stereo). Ta koncepcja w wersji minimalnej dawała się zrealizować na jednym tranzystorze.
Czułość takiego odbiornika bez wzmanciacza w.cz. to około 100 mikrowoltów.
Prosta realizacja lecz na krzemie:
http://www.diagram.com.ua/list/ukv-pr5.shtml
(może ta lektura pomoże....
http://www.radioscanner.ru/files/downlo ... ll_rx.djvu).
Głowica. Mieszacz - wg dwa rozwiązania do wyboru:
- mieszacz samodrgający na triodzie z dodatnim sprzężeniem zwrotnym odtłumiającym pierwszy filtr p.cz. Zalety - tani, pewny, duże wzmocnienie przemiany porównywalne z mieszaczem na pentodzie. Układ ten sam sie stabilizuje. Lampy ECC85, ECC81, EC92, 6N3P, 6Ż1P w połączeniu triodowym. Do uzyskania wzmocnienie przemiany powyżej 55.
- Mieszacz sumacyjny na pentodzie plus oddzielna heterodyna na triodzie. Pasują jak ulał lampy ECF80, 6F1P, ECF82. Dobra będzie PCF801 choć wspólna katoda zmusza do obwodu LC heterodynie "wiszącego z dala" od masy. Pentoda PCF801 ma duże nachylenie i dość małe szumy - co zaoowocuje dobrą czułością.
- Triody, triody i jeszcze raz triody - pentody mocno szumią chyba że masz np. 6Ż38P szumiącą podobnie jak trioda ECC85. Wzmacniacz w.cz. Na początek układ o wspólnej siatce na triodzie. Ma małe wzmocnienie. Lepszy to układ do podstawie pośredniej. Zapewni on wzmocnieni rzędu 6 - 8. Manipulacja odczepami oraz obwód wejściowy pozwolą na uzyskanie łącznie nawet 20 krotnego wzmocnienia.
Inne rozwiązanie to kaskoda.Lamp ECC88 6N23P, 6N24P. Warto za stosować podobne do siebie lampy 6S3P i 6S4P. Są to identyczne triody różniące się pojemnościami - jedna dobra do układu o wspólnej siatce a druga o wspólnej katodzie (sprawdzić w katalogach!!!)
Trzecie najatrakcyjniejsze to zastosowanie specjalnych triod nazywanych neutrodami. Mają zminimalizowaną pojemność siatka anoda oraz charakterystykę regulacyjną. Moza o E900 / PC900. Stopień na tej lampie o podstawie katodowej oferuje praktycznie to samo wzmocnienie i czułość graniczną to kaskoda na ECC88/PCC88. Jeśli nie czujesz awersji do serii P to ciekawą byłaby głowica na PC900 i PCF801. PC900 łatwa do nabycia na niemieckim ebay.de. Co ważniejsze do serii P pasują lampy EF80 i EF183.
Detektor stosunku - koniecznie symetryczny co pozwala zastosować ARCz. Wada nie wysteruje ten detektor oczka EM84. Jeśli już to EM87. Można go zamiast do detektora podpiąć do siatki sterującej ostatniej lampy w torze p.cz - większą czułośc EM87 jest w tym przypadku zaletą.
6BN6 - fajna lampka - detektor iloczynowy. Wada - nie zrobisz prosto ARCz. Ale ta lampa może świetnie spisać się jako ogranicznik.