Milczenie tez jest odpowiedzą więc zastosuję 2Ż27Ł jako detektor i jako wzmacniacz napięciowy...
Jakie małe trafo mogę jeszcze zastosować jako trafo głośnikowe? Podstawiłem trafka z zasilaczy (pierwotne ponad 3k, wtórne 19ohm a drugie trafko 40ohm) i coś tak grało ale bez porównania z oryginalnym transformatorem (chodzi o siłę głosu). Pamiętam, że Studi coś kiedyś kombinował z lampami bateryjnymi więc może coś podpowie?
Pozdrawiam!
Podobne nachylenie przy podobnych napięciach i prądach = można zastosować
W niektórych zastosowaniach typ lampy nie jest krytyczny.
Tylko pamiętać trzeba parametrach żarzenia - czasem są włókna łączone szeregowo, niekiedy napięcie żarzenia jest napięciem polaryzacji siatki sterującej.
Ujemne napięcie siatki sterującej lampy głośnikowej uzyskuje sie ze spadku napięcia na oporniku połączonym w szereg z baterią. Trzeba przeliczyć ten opornik przy zastosowaniu innych lamp.
Inny problem ujawnia się dopiero w zakresie UKF - wymiary doprowadzeń. Lampy 2Ż27Ł mają duże indukcyjności pasożytnicze doprowadzeń do elektrod w porównaniu z lampami heptalowymi.
Schematy
Jako stopień wstępny bez przeróbek zadziała.
Stopień mocy - problem. Znaczne Ra będzie potrzebne bliżej 30kiloomów i mała moc wyjściowa - licz na max 20mW.
Małe trafa sieciowe (<3W) są problematyczne z powodu znacznej rezystancji uzwojeń. O ile pierwotne uzwojenie no problem - zwiększeni napięcia zasilania - potraktuj to tak ze w szereg z z uzwojeniem trafa jest połączony opornik o wartości oporu uzwojenia. O spadek napięcia na tym oporniku podwyższ napięcie zasilania. W kwestii uzwojenia wtórnego jest istotniejszy problem. Piszesz że zmierzyłęś opór uzwojenia wtórnego 40omów. Jak sobie wyobrażasz te 40 omów i głośnik 8 omowy? To tak jakbyś w szereg z głośnikiem wstawił opornik o wartości oporu uzwojenia. Czyli większość mocy stracisz na tej oporności uzwojenia wtórnego.
Dzięki za odpowiedź! Jeśli chodzi o trafa to myślałem nad odwinięciem uzwojenia wtórnego i nawinięciu nowego uzwojenia grubszym nieco drutem aby uzyskać porządane 4 bądź 8 ohm. Jak juz napisałem w stopniu mocy zastosuję 1S4T.
Hej, nie mył impedancji wyjściowej które oferuje trafo a rezystancją uzwojenia.
To pierwsze wynika z przekładni napięciowej ale wtórne uzwojenie może mieć dowolną rezystancję. W przypadku traf sieciowych nikt z producentów tym się nie przejmuje w trafach b. małej mocy.
Zawsze wyobrażaj sobie uzwojenie wtórne i dołączony głośnik jak uzwojenie trafa z połączonymi szeregowo głosikiem i rezystorem o oporze równym oporowi uzwojenia.
Analogicznie postępuj z obwodem uzwojenia pierwotnego.