Doświadczenie Francka-Hertza...

Teoria lamp elektronowych, techniki próżniowe, zagadnienia konstrukcyjne. Nic dodać, nic ująć. Wszystko o lampach.

Moderatorzy: gsmok, tszczesn, Romekd, Einherjer, OTLamp

Jasiu

Post autor: Jasiu »

Czołem.
Alek pisze:Pomyślałem jeszcze, że mam lampę elektrometryczną. Może dałoby się ją zaprząc do pomiaru małych prądów :D
Niby do tego służy, ale (niestety !) wspólczesne półprzewodniki są nawet w tej materii wygodniejsze. Lampa to dopiero początek. Warto do niej dodać wzmacniacz napięcia stałego i duży opornik sprzężenia zwrotnego, a to zagadnienie samo w sobie. Masz książkę Boncz - Bujewicz "Zastosowanie lamp elektronowych w fizyce doświadczalnej"? Tam jest trochę o elektrometrach.

Galwanometry lusterkowe, które mamy w "pokazówce" mają zakres około 1 uA. Takie duże, czarne. Kiedyś mierzono znacznie mniejsze prądy galwanometrami z nicią kwarcową. W okolicy zachowała się nawet obudowa jednego - ustrój pomiarowy już dawno się rozleciał.

Regulacja temperatury potrzebna jest tylko do wytworzenia par rtęci o określonej prężności. W układach z innym gazem nie ma takiej potrzeby.

Pozdrawiam,
Jasiu
Jasiu

Post autor: Jasiu »

Alek pisze: W związku z tym porzucam ten wątek na jakiś czas. Pewno do tego wrócę gdy będę dysponował tyratronem rtęciowym.
Sprawdzę w poniedziałek czy przypadkiem nie ma w magazynie naszej "pokazówki" specjalnej lampy Francka-Hertza. Nie pamiętam by była pokazywana na jakimś wykładzie, ale już parę razy znalazłem tam bardzo dziwne przedmioty.

Pozdrawiam,
Jasiu
Alek

Post autor: Alek »

:arrow: Jasiu
Mój elektrometr działa dobrze. Sęk jednak w tym, że nie dało się zaobserwować wklęśnięć prądu.
Wykonane proste doświadczenie utwierdza mnie w przekonaniu, że bez problemu mogę tym mierzyć prądy rzędu pojedynczych nA.

Jeśli w magazynie znajdziesz taką lampę to opisz jak to wygląda w praktyce. Będę wdzięczny za taką informację.
Awatar użytkownika
tszczesn
moderator
Posty: 11313
Rejestracja: wt, 12 sierpnia 2003, 09:14
Lokalizacja: Otwock

Post autor: tszczesn »

Alek pisze::arrow: Jasiu
Mój elektrometr działa dobrze. Sęk jednak w tym, że nie dało się zaobserwować wklęśnięć prądu.
Wykonane proste doświadczenie utwierdza mnie w przekonaniu, że bez problemu mogę tym mierzyć prądy rzędu pojedynczych nA.
Możesz, ale tylko nie wiesz co to są za prądy - dowolne upływy, prąd wywołane zbieraniem ładunków s drobinek kurzu, prądy piezoelektryczne - to wszystko może ci zamaskowac mierzony prąd.
Alek

Post autor: Alek »

zamieszczam skan tabliczki znamionowej rentgena.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Gregsta
100...124 posty
100...124 posty
Posty: 119
Rejestracja: czw, 14 sierpnia 2003, 14:48
Lokalizacja: Warsaw / DC

Post autor: Gregsta »

a propos doświadczen z promieniowaniem X - właśnie kolega z pracy pokazał mi swoją stronę :
http://mike.xray.pl/hv/
http://mike.xray.pl/gallery/xray
dodam że żyje i ma sie dobrze :lol:
Dynaco ST-70, Dynaco FM-3, Philips AG9016
Awatar użytkownika
Jimi Hendrix
125...249 postów
125...249 postów
Posty: 197
Rejestracja: wt, 14 grudnia 2004, 17:48
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Jimi Hendrix »

Ten gość ma "kuku". Może jeszcze tą rude uranu rękami chwyta :lol:
Fajnym żródłem promieni X może być EY86, bawiłem się tak kiedyś ze starym napraiwaczem telewizorów i domowej roboty licznikiem Geigera. Mam nadzieję, że nie umrę młodo 8) :twisted:
Alek

Post autor: Alek »

Wracam do doświadczenia Francka -Hertza. Sporządziłem sobie nawet "parortutnyj pribor" - coś w rodzaju tyratronu (jest wolframowa katoda, siatka i pręt-kolektor). Rzecz w tym jednak, że samego doświadczenia nie sposób przeprowadzić:/. Żadna ze stron, ktore przejrzałem w internecie nie przedstawia zagadnienia wystarczajaco dokładnie. Nie wiem więc na jaki prąd mogę liczyć w obwodzie kolektora, jakie napiecie hamujące należy dobrać ani jak silnie żarzyć katodę :(
Awatar użytkownika
szalony
moderator
Posty: 1863
Rejestracja: wt, 14 sierpnia 2007, 14:15
Lokalizacja: Kraków/Zielona Góra

Re:

Post autor: szalony »

Romekd pisze:Witam.
Miło mi Alku słyszeć że nie zniechęciłeś się do dalszych eksperymentów. Ja dzisiaj korzystając z odrobiny wolnego czasu (odpuściłem sobie wyjazd na giełdę w Milowicach) zmontowałem prymitywny wzmacniacz prądowy łącząc w układzie Darlingtona cztery tranzystory BC550B. Tranzystory zasiliłem z napięcia 12V przez rezystor i czerwoną niskoprądową diodę LED o dużej intensywności światła, a cały układzik zamontowałem w metalowej rurce pełniącej rolę ekranu. Tak wykonany wzmacniacz posiadał na tyle dużą czułość że jego wejście „wyczuwało” wpływ zbliżania naelektryzowanego grzebienia z odległości ponad pół metra. Przy jego pomocy bardzo łatwo można było stwierdzić np. występowanie zjawiska fotoemisji z zimnej katody lampy 6Ж52П przy oświetleniu jej światłem diody elektroluminescencyjnej (jak można było przewidzieć najmniejszy efekt zachodził przy diodzie czerwonej; największy przy niebieskiej i UV). Wzmacniacz wykazywał również przepływ prądu przez małą neonówkę i to już przy napięciu kilku woltów a sucha kartka papieru przy dotknięciu wejścia wzmacniacza zachowywała się jak idealny przewodnik. Układ reagował nawet na przeciągi :shock: . Chętnie przeprowadziłbym kilka prób z tyratronami gazowymi, ale na razie nie udało mi się żadnego zdobyć :( .

Pozdrawiam,
Romek
Jaką rolę pełni w tym układzie dioda LED ? Wiem, że może ona zostać wykorzystana jako element nieliniowy np. pętli sprzężenia generatora z mostkiem Wiena. A we wzmacniaczu ?
Senza mai stancià nè mai rifiatà
Cumbattenti d'onore di Santa Libertà
Parechji sò spariti à o fior' di l'età
Surghjent'è acque linde di lu fium'unità
Awatar użytkownika
Marcin K.
6250...9374 posty
6250...9374 posty
Posty: 6546
Rejestracja: śr, 18 stycznia 2006, 16:45
Lokalizacja: Kolonia Poczesna, jo90nq

Re: Doświadczenie Francka-Hertza...

Post autor: Marcin K. »

Jak już jesteśmy przy temacie promieniowania X to zobaczcie co ten koleś robi: http://danyk.wz.cz/ (należy zaglądnąć w okolice 2/3 strony na VELMI NEBEZPEČNÉ POKUSY (NENÍ NÁVODEM)). To przykładowa stronka z tym co zrobił: http://danyk.wz.cz/rtg8.html
:shock: :shock: :shock: No comment...
μ Ω Σ Φ π
SQ9MYU