Czołem! Mam zamiar zrobić GDO bo już mnie krew zalewa jak muszę nastrajać radia na ucho i oko. Pożyczyłem od kolegi ojca stare GDO które kiedyś zrobił na E180F i EM80 ale w środku jest niezła zamota... Generalnie najważniejsze są cewki a z nimi zawsze jest problem.
Zrysowałem schemat ale nie wiem czy jest dobrze bo naprawdę to GDO jest tak zbudowane że... Ważne że działało Zobaczcie czy dobrze. Jeden kondensator nie ma wartości bo nie jestem w stanie tego zobaczyć, jest tak wlutowany że trzeba by bo wyłamać żeby go wydostać.
Pozdrawiam!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Witam.
W książce "Amatorskie urządzenia krótkofalowe" Ryszarda Girulskiego znalazłem prosty układ GDO wykonany na lampach. Rolę wskaźnika w tym układzie pełni "oko magiczne" EM80. W załączniku przedstawiam schemat GDO i dane cewek, które pokrywają zakres częstotliwości od 1,75 MHz do 220 MHz. Można dodać cewkę pracującą w zakresie częstotliwości pośredniej AM. Po przełączeniu wyłącznika W1 układ GDO staje się falomierzem absorpcyjnym.
Pozdrawiam,
Romek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Faktycznie prosty układ! Może zrobię właśnie to tylko nie mam pojedynczej triody. Może być coś takiego: viewtopic.php?f=6&t=10720 ?
Wrócę jeszcze do układu o którym piszę w pierwszym poście. Całość mieści się w obudowie radia tranzystorowego Eltra (barbarzyństwo) i jest w nim wykorzystany właśnie agregat kondensatorów z tegoż radia. Myślałem żeby zamiast diod germanowych dać EAA91 . Czy zamiast E180F podejdzie EF80 lub EF183?
Oczywiście że czytałem, cały. Postanowiłem założyć nowy temat ponieważ mam schemat ale nie wiem czy dobrze go przerysowałem i czekam na odpowiedzi kolegów którzy są w temacie lepiej obeznani niż ja
marcin_oizo pisze:Faktycznie prosty układ! Może zrobię właśnie to tylko nie mam pojedynczej triody. Może być coś takiego: viewtopic.php?f=6&t=10720 ?
Mam pojedyncze triody, sa jakies wcz (chyba EC81 czy cos w tym stylu) jakbys chcial, lub mozna wykorzystac np z ECC84 (PCC84) jedna polowke.
marcin_oizo pisze:
Myślałem żeby zamiast diod germanowych dać EAA91 . Czy zamiast E180F podejdzie EF80 lub EF183?
Chyba nie najlepszy pomysl z tymi EAA91, diody germanowe beda lepsze, a E180F tez sie znajdzie.
Przyglądnąłem się temu schematowi od Romka i to jest to samo co ja przerysowałem tylko że z pentodą. W takim razie wezmę się za oryginał czyli układ na triodzie. Ogólnie to mam też książkę "Amatorskie urządzenia krótkofalowe" bo pożyczałem ją od tego samego gościa od którego mam to GDO więc pewnie bazował na niej. Podwójne triodki mam więc może zastosuję PCC84 jak piszesz bo z lamp serii E mam tylko ECC85
A może takie coś na coś się zda
Schematy pochodzą z książki Zbigniewa Szpakowskiego "Pomiary w radiokomunikacji amatorskiej"
Co do pojedynczych triod...
Ja z powodzeniem stosowałem małe radzieckie triody mikrofalowe typu GS4W i GS13...
Stosunkowo łatwo dostępne i całkiem niedrogie
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Mam jeszcze małe pytania dotyczące schematu wklejonego przeze mnie. Panowie popatrzcie na S1 pierwszej lampy, bardzo dziwnie są tam podłączone elementy...Jest opornik 47k do masy i 120k+kondensator też do masy. Nie jest to dziwne? Tak ma pozostać? S2 nie powinna być podłączona przez opornik z anodą?
Układ wygląda na dobrze narysowany. Widać, ze to układ Collpitsa, dzięki czemu cewka jest bardzo prosta, bez żadnych odczepów. Wygląda na to, że ta pentoda była tam włożona, bo komuś triody zabrakło.
Zrobione, jeszcze skala, cewki i zasilacz bo póki co nie wiem czy działa. Zastosowałem EM80 i jedną połówkę PCC84. Ładne to ono nie jest ale ma działać. Obudowa po Kamili która się kurzyła.
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i życzę wesołych i spokojnych Świąt Wielkiej Nocy!
Dam znać jak uruchomię...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Odpaliłem GDO i coś tam generuje, zrobiłem cewkę na zakres UKF i przestraja się itd, ale jak wyłączę przełącznik W1 to oczko zwęża się i nic nie reaguje. Ponadto grzeje się opornik 15k w obwodzie anody triody.