Szanowni Koledzy, w jednej z wypowiedzi Kol. mirfak zaproponował wydzielenie z wątku o tytule "TPA-3255 Bluetooth 5.0 wysokiej mocy wzmacniacz cyfrowy", założonego przez Kol. krzem3, wypowiedzi dotyczących przeprowadzonych przeze mnie ślepych testów i stworzenie nowego wątku o takich testach, metodach ich przeprowadzania i ogólnie o "odsłuchach", które pozwalałyby porównywać ze sobą różne sprzęty audio, zastosowane w tych sprzętach rozwiązania techniczne i ich ewentualny wpływ na dźwięk, jego jakość oraz naszą jego percepcję i związane z tym subiektywne odczucia. Temat jest bardzo szeroki - sam zgromadziłem już na jego temat kilka grubych i bardzo ciekawych książek... Moje pytanie do Was - czy w takim wątku powinno się zamieszczać wyniki badań urządzeń, przedstawiające ich rzeczywiste parametry, które można byłoby następnie zestawiać i porównywać z wynikami odsłuchów, czy też dane techniczne należałoby zamieszczać w osobnych wątkach o tych urządzeniach, a tu należałoby zamieszczać tylko linki do nich, by ten wątek nie rozrastał się do niebotycznych rozmiarów, co osobom nie lubiącym analizować wykresów i tabelek mogłoby utrudnić znajdywanie w tym wątku interesujących dla nich informacji? Materiałów dotyczących testowanych i porównywanych ze sobą urządzeń będzie naprawdę dużo, będą zdjęcia urządzeń, fragmenty instrukcji obsługi, schematy ideowe itp. Czy wszystko to powinno znajdować się w jednym wątku, czy być porozrzucane w różnych działach naszego Forum, z linkami do tych materiałów zamieszczanymi tutaj? Bardzo proszę o Wasze sugestie na PW lub zamieszczane na końcu tego wątku.
Poniżej wypowiedzi dotyczące wzmacniacza z układami TPA3255 i wypowiedzi o odsłuchach innych wzmacniaczy.
Przeprowadziłem większość z zaplanowanych pomiarów wzmacniacza TPA-3255. Mam już komplet wyników dla obciążenia wyjść wzmacniacza rezystancją 8 Ω przy zasilaniu urządzenia napięciem 32 V. Przyznam, że podczas dokonywania pomiarów "szczęka mi opadła"...

To małe urządzenie przy zasilaniu napięciem 32 V potrafi do kolumn o oporności 8 Ω dostarczyć moc ciągłą o wartości 50 W na kanał, a dla obciążenia 4 Ω moc wyjściowa wzrasta do prawie 100 W na kanał. Przy cichym słuchaniu pobór prądu z zasilacza 32 V wynosi ok. 68 mA, co oznacza moc pobieraną w okolicach 2 W. To moc całkowita, pobierana przez dziewięć układów scalonych, znajdujących się na płytce drukowanej. Nawet przy dość głośnym słuchaniu muzyki obudowa tego małego wzmacniacza cały czas pozostaje chłodna. Po pojawieniu się w pobliżu wzmacniacza urządzenia ze sparowanym modułem Bluetooth następuje automatyczne przełączenie torów sygnałowych, odłączenie źródła podłączonego do gniazd RCA i włączenie toru Bluetooth. Przed zamieszczeniem obrazów wyników, muszę je jeszcze wykadrować i opisać, więc trochę to potrwa.
Pozdrawiam
Romek