Strona 1 z 1
ASUS PCI/I-P54SP4 !!!
: czw, 2 października 2025, 01:59
autor: Locutus
Wraz z płytą P5SP4, przyjechała do mnie bliźniacza konstrukcja ASUS'a ale już na SOCKET5.
Ponieważ P5SP4 'czeka' na dzwignię do SOCKET4, przyszedł czas na oględziny 'bliźniaczki'.
Poprzedni właściciel próbował ją bezskutecznie reanimować, więc dostałem ją w gratisie jako złom.
P4SP4.jpg
Jak widać do DALLAS'a podszedł 'z ułańska fantazją', przy okazji uszkadzając ścieżki i rezystory SMD
DALLAS.jpg
Nie miał też szczęścia 85C501, w którym próbował poprawić 'zimne luty'.
CHIPSET.jpg
Trzeba przyznać, że spodziewałem się konieczności 'sztukowania' brakującej nogi, ale okazało się, że jest cała tylko wepchnięta pod układ.
Szczęście było jeszcze większe, gdy udało się jej nie ułamać przy operacji przywracania oryginalnego kształtu
CHPSET_REP.jpg
cdn.
Re: ASUS PCI/I-P54SP4 !!!
: pt, 3 października 2025, 01:54
autor: Locutus
Uszkodzone SMD'ki wymienione, a 'druciarstwo' zasłonięte fajną podstawką
DALLAS_socket.jpg
Re: ASUS PCI/I-P54SP4 !!!
: pt, 3 października 2025, 21:28
autor: mak222
Podstawka faktycznie bardzo klimatyczna
Jakiś nos czy z odzysku?
Bardzo lubię Twoje relacje i podziwiam samozaparcie, patrząc po godzinach publikacji. Że po skończonej
działalności jeszcze masz energię na publikację relacji.
Dla mnie "mission impossible"
Marek
Re: ASUS PCI/I-P54SP4 !!!
: pt, 3 października 2025, 23:23
autor: Locutus
mak222 pisze: pt, 3 października 2025, 21:28
Podstawka faktycznie bardzo klimatyczna
Jakiś nos czy z odzysku?
Podstawka z odzysku, niestety nie udało mi się znaleźć takich więcej - idealnie komponuje się z DALLAS'em
mak222 pisze: pt, 3 października 2025, 21:28
Bardzo lubię Twoje relacje i podziwiam samozaparcie, patrząc po godzinach publikacji.
Że po skończonej działalności jeszcze masz energię na publikację relacji.
Fajnie wiedzieć, że ktoś to jednak czyta

A tak serio, sam lubię czytać/oglądać relacje z "dłubań" w elektronice więc czasami wrzucam również swoje.
To po obejrzeniu kilku filmów na kanale "wielkiego elektronika" sprawiłem sobie mikroskop.
To był jeden z lepszych zakupów 'zabawek' - sprawia mi wiele radości
Może kiedyś pokuszę się o nagranie video...
A wracając do tematu płyty...
W ukladzie 85C503 odkryłem kilkadziesiąt nieprzylutowanych nóg.
Przyjrzałem się równiez stykom gniazda procesora i kilka z nich wzbudziło moje podejrzenia.
Po zdjęciu górnej części widać, że podobnie jak w drugiej płycie ASUSa z SOCKET4 kilka styków jest pogiętych.
Na szczęście w dużo mniejszym stopniu i naprawa będzie bezproblemowa.
Jak można w dwóch płytach zniszczyć styki w podstawce procesora ? ? ?
SOCKET5.jpg
cdn.
Re: ASUS PCI/I-P54SP4 !!!
: pt, 3 października 2025, 23:34
autor: staszeks
Jak widać można.
Re: ASUS PCI/I-P54SP4 !!!
: sob, 4 października 2025, 10:48
autor: Einherjer
To po obejrzeniu kilku filmów na kanale "wielkiego elektronika" sprawiłem sobie mikroskop.
To był jeden z lepszych zakupów 'zabawek' - sprawia mi wiele radości

Napiszesz jaki model? Też bym coś potrzebował kupić, wzrok już nie ten

Re: ASUS PCI/I-P54SP4 !!!
: sob, 4 października 2025, 15:07
autor: Locutus
Einherjer pisze: sob, 4 października 2025, 10:48
Napiszesz jaki model? Też bym coś potrzebował kupić, wzrok już nie ten
Kupiłem typowy 'chinascope" markowany przez TECHREBAL
- mikroskop 10HT (7x-45x) - chyba indentyczny jak 'minionek MC75T.
- soczewka Barlowa x0,5 (koniecznie !!!)
- oświetlacz 56xLED (ten jest OK - testowałem kilka innych)
- 'soczewka' zabezpieczająca (polecam taką z 'rowkiem' na śruby oświetlacza).
- skończyło się na uchwycie MRS-1 (50cm 'zasięgu', po złożeniu całość zajmuje bardzo mało miejsca ale stopę mam od innego - jak widać trochę ja musiałem dociążyć

. Jego wadą jest brak możliwości pochylenia głowicy żeby spojrzeć pod kątem).
Klasycznie, w chinach do kupienia za połowę tego co w Polsce...
CHINASCOPE.jpg
Re: ASUS PCI/I-P54SP4 !!!
: sob, 4 października 2025, 15:28
autor: Locutus
A w 'głównym temacie' jest prawie pełne powodzenie
Po naprawie styków w podstawce procesora i wymianie uszkodzonego układu pamięci cache, płyta startuje !!!
ASUS.jpg
Do 100% sprawności brakuje jeszcze w pełni działającej szyny ISA
Na ten moment ISA 'trochę działa'
cdn.
Re: ASUS PCI/I-P54SP4 !!!
: ndz, 5 października 2025, 00:01
autor: Locutus
Wyglada na to, że znalazłem przyczynę niedziałania komunikacji po ISA.
Przebieg na pinie A9 (Data bit 0) nie wygląda 'normalnie' - tak jakby coś podciągało go do stanu na wysokiego.
Zmierzyłem wiec rezystancję pin A9 -> szyna zasilania +5V...
całe
9omów
RigolDS8.png
Re: ASUS PCI/I-P54SP4 !!!
: ndz, 5 października 2025, 01:37
autor: Locutus
Optymistycznie założyłem, że uszkodzenie będzie dotyczyło transcivera 74245, niestety po jego wylutowaniu nadal 'to samo'.
TTL_DES.jpg
Ustaliłem, że do tej linii podłączony jest bezpośrednio między innymi kontroler FDC37C665GT.
SUPER_IO.jpg
Nie demontowałem całego, tylko podniosłem mu nogę odpowiedzianą za sygnał D0.
BINGO! 'Zwarcie' na ISA zniknęło !
Rezystancja pomiędzy linią +5V a podniesioną nogą to 9omów.
Układ ewidentnie do wymiany, ciekawe czy znajdę w 'przydasiach'
Po tej akcji, magistrala ISA działa !
ISA_WORKS.jpg
Re: ASUS PCI/I-P54SP4 !!!
: śr, 8 października 2025, 21:10
autor: Locutus
W moich zasobach znalazłem płytę Gigabajt w której jest identyczny kontroler...
ASUS po transplancie śmiga aż miło - akcja zakończona sukcesem
