Strona 1 z 1

Płytka testowa uruchomieniowa edukacyjna

: wt, 27 grudnia 2022, 20:17
autor: fanis
Przedstawiam realizację prostej płytki jak w temacie.

O ile dostępnych jest mnóstwo różnych platform i zestawów w technice półprzewodnikowej i mikroprocesorowej o tyle (co oczywiście zrozumiałe) brakowało mi odpowiednika dla techniki lampowej.

Postanowiłem więc zbudować taką prostą płytę w celu eksperymentów w technice lampowej - oczywiście konstrukcja nie wyklucza budowania układów nie-lampowych.

Płytka składa się z podstawki lampowej noval, płytki stykowej oraz radiatora z kilkoma nagwintowanymi otworami dla elementów mocy w obudowie TO-220.
Przewody z podstawki lampowej przewleczono i wyprowadzono z podstawy w pobliżu płytki stykowej w szeregu kolejno od 1 do 9 z pominięciem obwodu żarzenia, które doprowadzone jest do stabilizatora.

Do jednego z otworów radiatora zamocowałem układ LM317 pracującego w układzie stabilizatora prądu żarzenia, pozostałe można wykorzystać do innych celów.
Pomimo zastosowania tak prostego układu stabilizacji uzyskujemy szereg zalet zasilania żarzenia:
- proste szeregowe podłączenie - jak bareter
- możliwość zgrubnego doboru napięcia zasilania dla lamp serii P - prąd doreguluje się sam, potrzebna tylko kilkuwoltowa nadwyżka - zazwyczaj wystarcza nawet prosty zasilacz uniwersalny.
- łagodny rozruch żarzenia stałym prądem niezależnie o temperatury włókna, a monitorując narastające napięcie na włóknie żarzenia wiemy na ile lampa się nagrzała
- dla lamp o innych parametrach możemy łatwo pominąć stabilizator podłączając odpowiednie zasilanie za stabilizatorem, wtedy jest on nieczynny

Być może z czasem płytka ulegnie modyfikacjom obecnie starałem się zachować prostotę, przejrzystość i uniwersalność.
Do budowy i testowania przez początkującego lampowca nie tylko prostych wzmacniaczy ale też innych układów: generatorów, przerzutników, regulatorów i wskaźników myślę, że wystarczy.

Re: Płytka testowa uruchomieniowa edukacyjna

: wt, 27 grudnia 2022, 20:48
autor: Thereminator
Nasi sąsiedzi jakiś czas temu ogarnęli temat https://www.ak-modul-bus.de/cgi-bin/ibo ... 5,KITRT100

Obrazek

Re: Płytka testowa uruchomieniowa edukacyjna

: wt, 27 grudnia 2022, 21:10
autor: Tomasz Gumny
Co nie zmienia faktu, że to kiepski pomysł. Płytka stykowa ma dopuszczalne napięcie 36V DC (kiedyś to sprawdzałem) i dużą pojemność między listwami. W dodatku w miarę użytkowania gromadzą się w środku opiłki miedzi pogarszając izolację. Kabelki CAT5 mają izolację do 150V.
Można wyciągnąć listewki zostawiajac np. co piątą, ale i tak łączówki lutowane będą bardziej niezawodne.

Re: Płytka testowa uruchomieniowa edukacyjna

: wt, 27 grudnia 2022, 21:25
autor: nkas
o, gwizdze i swiszczy i prycha i sapie i jeszcze p.... pradem po lapie :D
nie no to kiepski pomysl jest.

Re: Płytka testowa uruchomieniowa edukacyjna

: wt, 27 grudnia 2022, 21:32
autor: Olkus
W książce "Proste konstrukcje lampowe audio" autorstwa Pana Adama Tatusia jest opisana taka płytka do eksperymentowania :)

Pozdrawiam
A.

Re: Płytka testowa uruchomieniowa edukacyjna

: wt, 27 grudnia 2022, 21:48
autor: nkas
ale co tu kombinowac, jak wystarcza 2 kawalki katownika (jeden na gniazda/potencjometry/przelaczniki, drugi na podstawki), FR4 i troche oczek... a najlepiej jeszcze kawalek blachy to wyjdzie male chassis do eksperymentow, dzieki czemu eksperymentujacy nie bedzie bohatersko walczyl z problemami wynikajacymi z braku jakiegokolwiek ekranowania testowego eyeleta...

Re: Płytka testowa uruchomieniowa edukacyjna

: wt, 27 grudnia 2022, 22:02
autor: slawekmod
Moja płytka prototypowa wygląda tak jak na zdjęciu. Z tym że to wersja na subminiaturowe lampy. Przy prototypach lepszej opcji nie widzę. Lutować można do woli bez obawy o upalenie ścieżek.

Re: Płytka testowa uruchomieniowa edukacyjna

: wt, 27 grudnia 2022, 22:10
autor: disaster
Tomasz Gumny pisze: wt, 27 grudnia 2022, 21:10 Co nie zmienia faktu, że to kiepski pomysł. Płytka stykowa ma dopuszczalne napięcie 36V DC (kiedyś to sprawdzałem) i dużą pojemność między listwami. W dodatku w miarę użytkowania gromadzą się w środku opiłki miedzi pogarszając izolację. Kabelki CAT5 mają izolację do 150V.
Można wyciągnąć listewki zostawiajac np. co piątą, ale i tak łączówki lutowane będą bardziej niezawodne.
Kabelki cat5 to 750VAC/1000VDC

Re: Płytka testowa uruchomieniowa edukacyjna

: wt, 27 grudnia 2022, 22:20
autor: OTLamp
fanis pisze: wt, 27 grudnia 2022, 20:17
Przewody z podstawki lampowej przewleczono i wyprowadzono z podstawy w pobliżu płytki stykowej w szeregu kolejno od 1 do 9
Popełniasz typowy błąd początkującego: podstawka na długich przewodach = przepis na generator brumu, drgań gasnących, niegasnących, relaksacyjnych itd. W zależności od układu i użytej lampy, wymienione wyżej wystąpią pojedynczo lub jednocześnie.

Re: Płytka testowa uruchomieniowa edukacyjna

: ndz, 26 lutego 2023, 20:32
autor: fanis
Dziękuję za wszelkie informację.
Zdaję sobie sprawę o dużych niedoskonałościach tejże płytki.
Stosując się do przesłanych informacji ograniczyłem się do podstawowych eksperymentów i układów, poniekąd takie też miałem zamierzenie, stąd też zamieszczenie opisu w tym dziale.

Przede wszystkim budowałem i testowałem proste układy o napięciu co najwyżej kilkudziesięciu Voltów, składające się z jednej lampy i kilku elementów, stosowałem przy tym odstępy izolacyjne na łączówkach, zasilacz z ograniczeniem prądowym i wszelkie zasady BHP.
Świadomy własności pasożytniczych płytki czy przewodów daleki jestem od testowania w tym rozwiązaniu układów układów audio, w.cz. czy podłączania do płytki wysokich napięć.

Przykładowe układy zrealizowane:
- lampa jako regulator w obwodzie z żaróweczką, sterowanie napięciowe siatką
- multiwibrator astabilny m.cz
- generator sinusoidalny m.cz. ze sprzężeniem za pomocą miniaturowego transformatorka
- generator drgań relaksacyjnych.
itp.

Pozytywne testy są zachętą dla mnie do bardziej profesjonalnego podejścia do techniki lampowej, zapewne już na płytkach drukowanych docelowych lub chassis.